Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypadek samochodowy w drodze do pracy a odszkodowanie

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 20.04.2018

Moja córka 5 tygodni temu jechała do pracy samochodem. Inny pojazd uderzył w tył jej auta, które zostało uszkodzone. Córka dostała L4 na miesiąc, miała skręcony kark. Samochód naprawiono z OC sprawcy. Czy córce należy się odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypadek samochodowy w drodze do pracy a odszkodowanie

Fot. Fotolia

Tak, Pani córce przysługują dodatkowe roszczenia albo bezpośrednio od sprawcy albo od jego ubezpieczyciela, ewentualnie obu, przy czym zapłata przez jednego z nich zwalnia z długu drugi podmiot (OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje bowiem także likwidację tego rodzaju szkód).

 

Zgodnie z treścią art. 444 Kodeksu cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.

 

Tak więc córka może dochodzić odszkodowania za poniesione koszty rehabilitacji, leczenia, kołnierz ortopedyczny itd.

 

Dodatkowo może się domagać zadośćuczynienia za ból i cierpienia na podstawie art. 445 Kodeksu cywilnego. Przepis ten mówi, że w przypadku uszczerbku na zdrowiu o jakim mowa w ww. cytowanym przepisie  przysługuje osobie poszkodowanej zadośćuczynienie.

 

Od razu wyjaśniam, że jego wysokość to indywidualna sprawa i nie ma ram kwotowych, które mogę Pani przytoczyć. Trzeba indywidualnie ocenić zakres i długość dolegliwości bólowych, ewentualne lęki przed podróżowaniem samochodem, przykrości itd.

 

W celu dochodzenia tych roszczeń należy w pierwszej kolejności wysłać wezwanie do zapłaty (sprawcy, ubezpieczycielowi lub obu tym pomiotom, bo można pozwać obu lub każdego z osobna), a w razie braku zapłaty pozostanie dochodzenie tej kwoty przed sądem, w procesie wytoczonym przez córkę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus trzy =

»Podobne materiały

Roszczenie poszkodowanego o odsetki mimo zapłaty odszkodowania przez sprawcę

W 2007 r. zostałem skazany przez sąd karny na tzw. celowe wprowadzenie w błąd dla osiągnięcia korzyści majątkowej. Miałem m.in. naprawić szkodę, zapłacić grzywnę i zwrócić koszty sądowe poszkodowanemu, co uczyniłem. Niedawno poszkodowany zwrócił się do mnie o zapłatę odsetek ustawowych od dnia wyrzą

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »