Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie za samochód uszkodzony przez wybuch gazu

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 28.01.2019

Kilka dni temu nastąpił wybuch gazu w mieszkaniu w bloku naprzeciwko naszej posesji, na której stał nasz samochód. W wyniku wybuchu mamy uszkodzony pojazd w dużym stopniu. Mieszkanie jest własnością córki, mieszkała w nim jej mama, która na skutek obrażeń zmarła w szpitalu. Mieszkanie nie było ubezpieczone, szkodę usuwają z mojego AC. Czy jest szansa na odszkodowanie ze strony rodziny tej pani? Samochód jest nowy, stracił na wartości, mam go na raty, a do tego mimo wypadku nie z mojej winy podniesiono składki.

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego kto ze swej winy wyrządził drugiemu szkodę zobowiązany jest do jej naprawienia. Zasadniczą więc przesłanką odpowiedzialności jest wina osoby, która szkodę wyrządziła (czy też której działanie szkodę spowodowało w sposób bezpośredni lub pośredni). Na temat teorii winy można by napisać odrębną książkę. W tym miejscu wystarczy wskazać, że zawinione działanie to takie, które jest bezprawne. Wina może też wynikać z nieczynienia, czyli zaniechania wykonania czynności, które są prawnie nakazane, zaniechanie wykonania obowiązku.

 

W przypadku wybuchu gazu winę będzie można przypisać temu, kto nienależycie zajmował się instalacją gazową, używał jej niezgodnie z przeznaczeniem, podłączył taką instalację nielegalnie. Mona też domniemywać, że zawinione będzie takie działanie, gdy ktoś nie z choroby ale będąc pod wpływem alkoholu zasypia, kipi woda, gaz się ulatnia a wówczas następuje jakieś zwarcie.

 

Oczywiście takich sytuacji może być wiele, dlatego do ostatecznego ustalenia, czy w ogóle mamy w opisanym przez Panią przypadku do czynienia z winą kogokolwiek, trudno wskazać, czy macie Państwo szansę na odszkodowanie i od kogo.

 

W każdym razie konieczne będzie ustalenie, że ktoś był winny wybuchowi. Może się bowiem zdarzyć, że wszelkie środki ostrożności zostały zachowane, że instalacja miała wszelkie przeglądy, a wybuch nastąpił na skutek zwykłego wypadku, czyli trudnych do przewidzenia okoliczności nagłych i zewnętrznych. Opisana wyżej sytuacja, gdy dochodzi do zagaszenia płomienia, mogła zdarzyć się na skutek nagłego zasłabnięcia starszej osoby. Wówczas mamy do czynienia z niezawinionym działaniem i nie można nikomu przypisać odpowiedzialności za to zdarzenie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Odszkodowanie za samochód uszkodzony przez wybuch gazu

 

Jeśli jednak ustalone zostanie, że ktoś ponosi odpowiedzialność za wybuch, wówczas należy zastanowić się, kto w istocie opowiada w tym wypadku za utrzymanie instalacji w należytym stanie. Tutaj prędzej widziałabym odpowiedzialność właściciela lokalu. To na nim spoczywa dbałość o instalację znajdująca się w lokalu. Wówczas swoje roszczenia winniście państwo skierować do córki lokatorki. To ona powinna zadbać, by instalacja była legalna, konserwowana. Może się okazać, że wybuch nastąpił na skutek wadliwego użytkowania kuchenki gazowej. Wtedy odpowiedzialnym będzie użytkownik, czyli zmarła lokatorka.

 

Jeśli wybuch został spowodowany zawinionym działaniem lokatorki, to wówczas należy uznać, że odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną jej działaniem dziedziczą jej spadkobiercy. Takie stanowisko wyrażone zostało w doktrynie. W Komentarzu do kodeksu cywilnego autorstwa Jacka Gudowskiego czytamy: „Roszczenie o naprawienie szkody majątkowej przechodzi na spadkobierców poszkodowanego. Odpowiadający mu obowiązek odszkodowawczy przechodzi na spadkobierców podmiotu ponoszącego odpowiedzialność za powstałą szkodę. Zasada ta odnosi się zarówno do odpowiedzialności deliktowej, jak i kontraktowej”. To powoduje, że po ustaleniu jej winy należy doprowadzić do ustalenia kręgu spadkobierców. Aby skierować przeciw komukolwiek roszczenie, należy doprowadzić do wydania przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Dopiero osoby ujęte w tym postanowieniu będą mogły zostać pociągnięte do odpowiedzialności deliktowej.

 

Reasumują powyższe: istnieje możliwość dochodzenia odszkodowania od właściciela lokalu lub spadkobierców lokatora, o ile w pierwszej kolejności zostanie ustalona przyczyna wybuchu wskazująca na to, że ktoś do niego doprowadził swoim zawinionym działaniem lub zaniechaniem.

 

Warto w tym miejscu dodać, że roszczenia o odszkodowanie przedawniają się, zgodnie z art. 4421 Kodeksu cywilnego: „roszczenie o  z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę”. Mają zatem Państwo czas, aby ustalić, kto odpowiada za wybuch i jest winny takiemu stanowi rzeczy. Bez ustalenia tych okoliczności dochodzenie odszkodowania nie będzie możliwe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zajęcie działki pod drogę wojewódzką i spóźnione żądanie odszkodowania

Staram się o wypłacenie odszkodowania za zajęcie części mojej działki pod drogę wojewódzką. Dostałam decyzję od starostwa, że umarza się postępowanie, ponieważ dnia 31.12.2005 r. upłynął termin materialny. Nie mogłam wcześniej złożyć odpowiednich dokumentów, ponieważ nie mie

Wypadek na dworcu PKP a szansa na otrzymanie odszkodowania

Zimą tego roku moja mama poślizgnęła się na oblodzonej posadzce w poczekalni dworca PKP. Rodzice wracali z podróży, zadecydowali więc, że do lekarza udadzą się w rodzinnym mieście, ale na miejscu sporządzili pismo z opisem zdarzenia, podpisane przez dyżurnego ruchu. Lekarz stwierdzi

Straty przewyższające kwotę ubezpieczenia

W wyniku pożaru (którego przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej na skutek wyładowania elektrycznego) poniosłem większe starty finansowe niż kwota ubezpieczenia. Moje ubezpieczenie to dobrowolne ubezpieczenie kompleksowe „PZU Doradca”. Zastanawiam się, czy mogę licz
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »