Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie za działkę pod budowę drogi a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 17.11.2017

Działka w spadku po zmarłym ojcu odziedziczona w 2014 roku została przejęta w 2016 roku pod budowę drogi szybkiego ruchu. Spadkobierca otrzymał w 2016 roku odszkodowanie od GDDKiA z informacją, że kwota nie podlega opodatkowaniu. Czy muszę wypełniać jakiś formularz PIT i płacić podatek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odszkodowanie za działkę pod budowę drogi a podatek

Fot. Fotolia

Jeśli jest tak, jak Pan wskazuje, tj. otrzymane przez Pana odszkodowanie stanowi przychód zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych, nie odprowadza się zaliczki na podatek ani też nie powoduje ono zmiany wysokości zobowiązania podatkowego od innych dochodów, jest więc neutralne w podatku dochodowym. Nie trzeba więc wykazywać tego przychodu w zeznaniu rocznym.

 

Podobnie wskazuje się w doktrynie, np.:

 

„Otrzymane przez osobę fizyczną, o której mowa, odszkodowanie stanowi przychód zwolniony od podatku. Nie ma zatem potrzeby odprowadzania podatku dochodowego od tego przychodu, jak również wykazywać tego przychodu w zeznaniu rocznym składanym przez podatnika” (T. Krywan, Lex, QA 213539).

 

Podobnie wskazuje fiskus, np.:

 

„Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że uzyskany przez Wnioskodawcę przychód z tytułu odszkodowania wypłaconego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nie należy go wykazywać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym PIT-36” (pismo z dnia 9 września 2013 r., Izba Skarbowa w Łodzi, IPTPB2/415-409/13-2/TS ).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + X =

»Podobne materiały

Odstępne za mieszkanie a urząd skarbowy

Pół roku temu wynająłem mieszkanie pewnej osobie. Dostałem jednak odstępne tylko za dwa miesiące. Chciałem szybko pozbyć się lokatora, co okazało się kłopotliwe, więc dopiero teraz mam zamiar zgłosić najem w urzędzie skarbowym. Czy powinienem opłacić podatek tylko za te miesiące, w których dostałem

 

Sprzedaż mieszkania, budowa domu na działce żony a podatek męża

Przed ślubem moja obecna żona otrzymała darowiznę w postaci działki budowlanej. Po zawarciu związku małżeńskiego zakupiliśmy mieszkanie (w 1998 r.), które sprzedaliśmy w 2004 r. Za uzyskane pieniądze rozpoczęliśmy budowę domu na wspomnianej działce. Urząd skarbowy wezwał nas do przedstawienia r

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »