Mamy 8758 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie od producenta kostki brukowej

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 06.07.2018

Mam firmę budowlaną. W 2014 roku wykonałem chodnik z kostki brukowej dla gminy. Gmina roboty odebrała bez uwag i zapłaciła mi za nie. Materiał na chodnik kupiłem od producenta kostki brukowej. Kupiona przeze mnie kostka brukowa jest na gwarancji. Dwa tygodnie temu zauważyłem, że kostka ta zaczęła się wykruszać i odbarwiać. Jest to ewidentną winą producenta, który sprzedał mi towar niespełniający warunków jakości. Czy mogę w tej sytuacji wezwać producenta do wypłacenia mi odszkodowania? Nadmieniam, że nie jestem zainteresowany naprawieniem przez niego szkody poprzez wymianę uszkodzonych fragmentów chodnika.

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Podany problem jest powiązany z problemem przejścia uprawnień gwarancyjnych i rękojmi na kolejnego kupującego. Jest to problem kontrowersyjny i różnie rozwiązywany w orzecznictwie i doktrynie. Zgodnie z uchwałą pełnego składu Izby Cywilnej i Administracyjnej z dnia 30 grudnia 1988 r., sygn. akt III CZP 48/88, uprawnienia wynikające z rękojmi i gwarancji przechodzą na następców prawnych kupującego. Zmiana właściciela nabytej rzeczy w drodze umowy sprzedaży nie eliminuje więzi prawnej ze sprzedawcą. Jednakże następnie taka linia orzecznicza uległa zmianie. Aktualnie można by podać uchwałę siedmiu sędziów SN z dnia 5 maja 2004 r., sygn. akt III CZP 96/03, wedle której uprawnienia z tytułu rękojmi (można to odnieść też do gwarancji) nie przechodzą automatycznie na zbywcę. Mogą natomiast zostać przeniesione umową cesji.

 

W pierwszej kolejności winien Pan zatem sprawdzić, czy w umowie zawartej z gminą nie przeniósł Pan na nią roszczeń wynikających z gwarancji. Takie postanowienie umowne było dopuszczalne i jeśli gmina dbała o swoje interesy, powinna takie postanowienie zawrzeć. Oczywiście przy przeniesieniu uprawnień nie należałyby się już one Panu.

 

Jeśli jednak nie miało to miejsca, pozostaje do rozważenia kwestia, czy skoro roszczenia nie zostały umownie przeniesione na nabywcę, Pan sam może dochodzić roszczeń z tytułu gwarancji.

 

Podam na wstępie, że nie znalazłam prawnych opracowań w podanym przedmiocie – ponieważ nie ma ugruntowanego stanowiska w doktrynie i orzecznictwie, nie jestem w stanie przewidzieć, jak do takiej kwestii podszedłby sąd. Być może zastosowałby inną wykładnię niż ja proponuję. Natomiast w mojej ocenie to właśnie takie rozumienie problemu, jakie przedstawię, ma pełne oparcie w prawie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Gwarancja i rękojmia określają dodatkowe roszczenia związane z nienależytym wykonaniem umowy – ułatwiają one osiągnięcie ekwiwalentności świadczeń. Jeśli bowiem sprzedana rzecz miała wady, kupujący ponosi szkodę, która powinna zostać zrekompensowana. Z racji powszechności umów sprzedaży przyjęto przepisy ułatwiające dochodzenie naprawienia szkody w stosunku do roszczeń określonych w art. 471 Kodeksu cywilnego nienależytego wykonania umowy. Gwarancja zatem, podobnie jak rękojmia, ma zrekompensować szkodę, którą Pan poniósł wskutek nabycia rzeczy niepełnowartościowej. W momencie, kiedy Pan sprzedał tę rzecz przed ujawnieniem wady, przy czym Pana cena nie uwzględniała oczywiście żadnego rodzaju wad rzeczy, w istocie nie poniósł Pan szkody. Poniósłby ją Pan dopiero wtedy, gdyby nabywca od Pana domagał się realizacji roszczeń z rękojmi. Dopiero zatem wtedy mógłby Pan dochodzić roszczeń regresowych od swojego sprzedawcy, które zrekompensowałyby poniesioną przez Pana szkodę (tj. koszty naprawienia szkody wobec gminy). Tu musiałby Pan jak najszybciej zawiadomić swojego sprzedawcę o roszczeniach gminy, aby nie utracić terminu wynikającego z gwarancji. Jeśli natomiast gmina nie zgłasza wady, nie podnosi Pan jakiejkolwiek szkody. Z tego też względu roszczenia gwarancyjne nie będą Panu przysługiwały.

 

Koncepcja ta współgra niejako z przedstawianą we wcześniejszych orzeczeniach koncepcją przejścia roszczeń gwarancyjnych / z rękojmi na nabywcę. To ta osoba, która ponosi uszczerbek, może dążyć do jego rekompensaty.

 

Podsumowując, w mojej ocenie nie może Pan dochodzić roszczeń z gwarancji, dopóki gmina nie zgłosi Panu wady.

 

Podkreślam jednak, że konkretny sąd może zaprezentować inną koncepcję rozwiązania tego problemu, bowiem jest on niejednoznaczny, a orzecznictwo w sprawach podobnych, jak przytaczałam, bywa rozbieżne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa użyczenia pozwalająca na wynajem mieszkania

Ja i żona mamy rozdzielność majątkową. Żona jest właścicielką kilku mieszkań, które wynajmuje w ramach prowadzonej działalności. Ja także mam jedno mieszkanie i chciałbym, by żona je wynajmowała przez swoją firmę. Czy jest możliwa w tej materii umowa np. użyczenia między mną a żoną?

Niedotrzymanie terminu umowy

Zleciłam wykonanie strony internetowej. Zleceniobiorca nie dotrzymał terminu. Podpisaliśmy aneks do umowy, gdzie ustaliliśmy kolejny termin. Strona w końcu została wykonana, ale ma mnóstwo wad i nie spełnia warunków określonych w umowie. Dlatego chcę odstąpić od tej umowy i zlecić to zadanie komuś innemu. Do tej pory zapłaciłam 1200 zł zaliczki. Jak wyplątać się z tej sytuacji? Czy muszę płacić zleceniobiorcy jakąś kwotę za częściowe wykonanie umowy? Jak ma się do tej sprawy niedotrzymanie terminu umowy?

Solidarna odpowiedzialność inwestora oraz wykonawcy

Jakie są szanse wyegzekwowania w sądzie gospodarczym solidarnej odpowiedzialności inwestora oraz generalnego wykonawcy w sytuacji gdy: generalny wykonawca zawarł umowę z podwykonawcą i nie przedstawił jej formalnie do podpisu inwestorowi; inwestor wiedział o niej, bo generalny wykonawca nie posiadał środków technicznych do jej wykonania, a przedstawiciel inwestora był obecny na budowie; praca została wykonana i wystawiona faktura, podpisana przez generalnego wykonawcę; generalny wykonawca nie zapłacił za fakturę, twierdząc że nie dostał pieniędzy od inwestora i stracił płynność finansową; z kolei inwestor twierdzi, że zapłacił i nie będzie ponosił solidarnej odpowiedzialności, ponieważ nie zatwierdził żadnej umowy. Czy po wystąpieniu przeciwko dłużnikowi w procesie cywilnym nie zamykam sobie drogi do dochodzenia naprawienia szkody w procesie karnym, dlatego że istnieje duże prawdopodobieństwo dokonania oszustwa? Czy oba te procesy mogą odbywać się jednocześnie i zakończyć jednym wyrokiem?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »