.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odstąpienie od umowy kupna na Allegro

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 31.03.2018

Sprzedałam jako osoba prywatna kurtkę na Allegro. Podałam prawdziwy opis, wymiary i faktyczne zdjęcia. Pani, która ją kupiła wysłała mi mailem oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Napisała, że kurtka jest za mała i odesłała ją bez ustalenia ze mną wcześniej możliwości zwrotu. Teraz domaga się odebrania przeze mnie przesyłki oraz zwrotu pieniędzy. Czy muszę przyjąć sprzedaną rzecz jako osoba prywatna, która podała wszystkie szczegóły na aukcji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odstąpienie od umowy kupna na Allegro

Fot. Fotolia

Czy kupujący na allegro może odstąpić od umowy bez podania przyczyny?

Sprzedaż na Allegro jest wygodną formą pozbycia się niepotrzebnych rzeczy, ale potrafi to niekiedy przysporzyć problemów. Wiele osób jest coraz bardziej świadomych w swoich prawach, ale niektórzy nie do końca znają ich treść i trochę je mylą. Tak właśnie ma miejsce w tym przypadku.

 

Rzeczywiście w ustawie o prawach konsumenta zawarto prawo odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Umotywowane to jest faktem, że konsument jako słabsza strona umowy z przedsiębiorcą wymaga ochrony, a towar kupowany na odległość nie może zostać zweryfikowany przed odbiorem, dlatego też można odstąpić od umowy po otrzymaniu towaru. Jednakże zgodnie z art. 1 ustawy o prawach konsumenta określa on m.in. obowiązki przedsiębiorcy zawierającego umowę z konsumentem. Przedsiębiorca zaś wykonuje swoją działalność stale, w sposób ciągły i zorganizowany. Pojedyncze sprzedaże na Allegro, nawet jeśli jest ich kilka nie są działalnością gospodarczą.

 

W ustawie o prawach konsumenta nie zawarto definicji przedsiębiorcy, tak więc trzeba sięgnąć do ustawy o działalności gospodarczej i zgodnie z art. 2 tej ustawy działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa lub usługowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły – nawet gdy nie jest ona zgłoszona w sposób oficjalny.

Reklamacja towaru zakupionego na allegro od osoby prywatnej

Pani nie prowadzi działalności gospodarczej, w związku z tym nie jest Pani przedsiębiorcą. Dlatego też jest to zwykła umowa sprzedaży, a nie sprzedaż konsumencka.

 

W związku z tym nie stosuje się do tej umowy przepisów ustawy o prawach konsumenta, a jedynie Kodeks cywilny. W Kodeksie cywilnym zaś nie zawarto takiej możliwości, tak więc nie jest to dopuszczalne. Możliwa jest co najwyżej reklamacja towaru jako niezgodnego z umową na podstawie przepisów o umowie sprzedaży.

Umowa sprzedaży została opisana w art. 535 i następnych Kodeksu cywilnego.

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy, a kupujący płaci umówioną cenę. Z Pani punktu widzenia najbardziej istotne są przepisy działu II dotyczącego rękojmi za wady.

Zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, gdy rzecz ma wady fizyczne lub prawne. Pojęcie wady fizycznej zostało z kolei opisane w art. 5561 Kodeksu cywilnego. Tak więc rzecz ma wadę fizyczną, gdy jest niezgodna z zawartą umową, co może się np. przejawiać w tym, że rzecz nie ma właściwości, jakie powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie, gdy nie ma właściwości, o jakich sprzedawca zapewnił kupującego.

 

Tutaj trudno mówić o wadzie rzeczy, gdyż nie wspominała Pani, ani jak rozumiem też kupująca, że rzecz ma jakąś określoną wadę, np. jest zniszczona czy ma jakąś dziurę lub plamę, którą Pani zataiła. Ewentualne niedopasowanie nie jest wadą w rozumieniu tych przepisów.

Odrzucenie reklamacji przez osobę prywatną sprzedającą na allegro

Oczywiście kupująca ma prawo złożyć reklamację, natomiast Pani ma wszelkie prawo ją odrzucić, gdyż przedmiot sprzedany jest zgodny z umową, a kupującej nie przysługują  uprawnienia z ustawy o prawach konsumenta.

 

Tak więc nie musi Pani odbierać tej przesyłki i nie można Pani do tego zmusić.

 

Gdyby w grę wchodziły przepisy o prawach konsumenta, wówczas termin, w którym przyszłaby paczka, byłby równoważny z faktycznym otrzymaniem jej i wtedy zrealizowane byłoby odstąpienie, jednakże przy takich umowach takie prawo nie istnieje. Nie musi więc Pani przyjmować tej przesyłki, jednakże dobrze by było, gdyby Pani powiadomiła o tym osobę kupującą, jak sytuacja wygląda z prawnego punktu widzenia. Może wtedy da spokój, gdyż w innym wypadku może Panią dłużej męczyć. Co prawda w grę wchodzi tylko kurtka, ale może też straszyć Panią np. sądem, choć w tym wypadku jest to nie tylko wątpliwe, ale niemal absurdalne, ze względu na błahość sprawy i wartość przedmiotu sporu. W inny sposób kupująca nie mogłaby Pani zmusić do zwrotu pieniędzy, jak tylko zakładając sprawę w sądzie, a tak naprawdę koszty oraz czas poświęcony temu nie są warte pieniędzy, które mogłaby uzyskać, więc to nie ma większego sensu, choć nie można tego wykluczyć.

 

Reasumując, nie musi Pani zwracać pieniędzy ani odbierać przesyłki, choć może to być denerwujące i nieco kłopotliwe, dlatego warto konkretnie poinformować kupującą, że nie przysługuje jej takie prawo i że nie ma również podstaw do reklamacji.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl