Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 15.02.2019

Podczas rutynowej kontroli w I dmuchaniu wyszło mi 0,16 miligrama alkoholu, a w drugim 0,12. Przyszła decyzja z sądu za tydzień o zatrzymaniu prawa jazdy, pisałam wyjaśnienie, w jakich okolicznościach doszło do incydentu. Potem przyszedł wyrok o grzywnie 500 zł i o odstąpieniu od orzeczenia środka karnego zakazu prowadzenia pojazdu. Jak wygląda dalsza procedura? Czy będą badania lekarskie i psychologiczne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności w mojej ocenie winna Pani śledzić, czy organy ścigania nie wniosą od wyroku apelacji, bowiem sam fakt, iż Pani nie będzie jej wywodziła (co jest oczywiste), nie powoduje, że policja takowej apelacji nie wywiedzie. Zakładając jednak, że wyrok będzie korzystny, a policja go nie zaskarży, wobec zatrzymania Pani prawa jazdy za prowadzenie pojazdem po spożyciu alkoholu zasadne jest wskazanie na treść art. 99 ustawy o kierujących pojazdami, zgodnie z którym starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na badanie lekarskie, jeżeli kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

 

Kierowca jest kierowany na badanie psychologiczne przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami, jeżeli kierowca kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości. Podstawą wydania tej decyzji jest odpis wyroku sądu karnego. Decyzja wydawana na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z 2011 r. o kierujących pojazdami ma tzw. charakter związany. Oznacza to, że jej wydanie, gdy dana osoba kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, nie zależy od uznania organu administracji publicznej, który w sytuacji zaistnienia ustawowych przesłanek ma obowiązek wydania decyzji o treści określonej przepisami prawa. Przepis ten nie wskazuje i nie upoważnia organu do badania żadnych innych przesłanek skierowania kierowcy na badanie lekarskie niż sam fakt kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Proszę zważyć, że przepis mówi nie o orzeczonym zakazie prowadzenia pojazdów, lecz o kierowaniu pojazdem po spożyciu alkoholu.

 

Reasumując, po uprawomocnieniu wyroku winna być Pani skierowana na ww. badania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - 1 =

»Podobne materiały

Siedzenie za kierownicą pod wpływem alkoholu

Będąc pod wpływem alkoholu, siedziałem w samochodzie przy włączonym silniku, czy zostanie mi odebrane prawo jazdy? Jeżeli tak, czy jest możliwość złagodzenia kary? Doszło do rutynowej kontroli patrolu policji. Auto było zaparkowane w ślepej uliczce – nie prowadziłem. To była chłodna noc, dlate

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »