Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odsiedzenie części kary więzienia

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 31.03.2016

Za kilka dni mija okres 15 lat od skazania mnie na 4,5 roku pozbawienia wolności, z czego odsiedziałem 1,5 roku. W tej chwili przebywam na wolności ze względu na ciężka chorobę. Czy odsiedziane około 1,5 roku wstrzymuje okres przedawnienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

 

Istotne jest, czy wykonywanie kary pozbawienia wolności – 3 lat – ma wpływ na 15-letni termin przewidziany w art. 103 § 1 pkt 2 K.k.

 

Stanowisko zarówno doktryny, jak i orzecznictwa w tej materii nie jest jednolite. Z jednej strony wskazuje się bowiem, że terminy przedawnienia mają charakter bezwzględny, tzn. nie ulegają one przerwie ani ze względów faktycznych, ani też prawnych, i oznacza to, że po ich upływie kara nie może być już wykonana.

 

Jednocześnie podkreśla się, iż „termin przedawnienia wykonania kary pozbawienia wolności biegnie od uprawomocnienia się wyroku skazującego, niezależnie od tego, czy w późniejszym okresie zapadły orzeczenia modyfikujące jej wymiar” – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 marca 2003 r., sygn. akt I KZP 4/03.

 

Nadto istotne znaczenie dla Pana ma pogląd, zgodnie z którym „trafne i wciąż aktualne jest stanowisko zaprezentowane przez SN w uchwale z dnia 18 lipca 1996 r., sygn. akt I KZP 11/96, OSNKW 1996, nr 9–10, poz. 53, stwierdzające, że przedawnienie wykonania kary nie biegnie w czasie jej wykonywania (odbywania)” (M. Mozgawa, Komentarz do art. 103 Kodeksu karnego, 2014.09.01).

 

Powyższy pogląd pozostaje jednak w sprzeczności z poglądem Sądu Najwyższego wyrażonym w uchwale 7 sędziów z dnia 21 grudnia 1976 r., sygn. akt VII KZP 18/76, zgodnie z którym „przedawnienie wykonania kary biegnie również w czasie jej odbywania”, a swoje stanowisko w tym przedmiocie uzasadnił między innymi tym, że „wobec braku wyraźnego w tej kwestii przepisu regulującego tę kwestię odmiennie – należy przyjąć, że przedawnienie wykonania kary (art. 107 K.k.) biegnie również w czasie jej wykonywania (odbywania)”.

 

Mając na uwadze powyższe rozbieżności, a także rozdźwięk w samej doktrynie, nie sposób udzielić Panu jednoznacznej opinii, albowiem jak sam Pan widzi, powyższe zagadnienie budzi zastrzeżenia. W mojej ocenie z daleko posuniętej ostrożności winien Pan 3-letni okres wykonywania kary pozbawienia wolności doliczyć do 15 lat.

 

Dla pełnego zobrazowania sprawy w załączeniu przesyłam uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 18 lipca 1996 r., sygn. akt I KZP 11/96, w której uzasadnieniu bardzo obszernie opisano problem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus 10 =

»Podobne materiały

Kiedy syn uwolni się od przeszłości?

Syn mój został skazany w 2014 roku wyrokiem sądu za jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze (17 lat) . Kara to 400 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów rowerowych na okres 1 roku. W związku ze zmianą kwalifikacji powyższego czynu w listopadzie 2013 na wykroczenie, napisaliśmy teraz, w

Powrót do kraju ojca niepłacącego alimentów

Zostałem skazany na rok więzienia (w zawieszaniu na cztery) za niepłacenie alimentów. Później odwieszono mi wyrok. Obecnie przebywam za granicą. Dziecko dostawało alimenty z funduszu, jednocześnie wysyłałem je do domu. Wiem, że jak to wyjawię, to córka będzie musiała zwrócić pomoc

Potrójne uniewinnienie i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia

Zostałem oskarżony przez byłą żonę o molestowanie naszych dzieci. Sprawa toczy się od wielu lat. Zostałem raz skazany, a trzy razy uniewinniony. Obecnie po apelacji sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia. Kiedy nastąpi jej przedawnienie?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »