Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sposób i moment powstawania odsetek od zaległości podatkowych

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.02.2009

Artykuł wyjaśnia sposób i moment powstawania odsetek od zaległości podatkowych oraz wskazuje zasady stosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę.

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odsetki od zaległości podatkowych, a dokładniej obowiązek zapłaty odsetek od zaległości podatkowych w określonych sytuacjach wynika wprost z ustawy. W ściśle określonych przypadkach może wynikać również z decyzji właściwego organu albo innej czynności prawnej. Odsetki pełnią funkcję kompensacyjną i uznawane są za świadczenie uboczne ściśle związane ze świadczeniem głównym. Zwykło się mówić, iż odsetki „dzielą los” świadczenia głównego, którym jest podatek.

 

W prawie podatkowym odsetki są konsekwencją zaległości podatkowej tj. podatków niezapłaconych w terminie płatności. Odsetki wpłacane są bez wezwania organu podatkowego i charakteryzują się automatyzmem powstawania, automatyzmem obowiązku zapłaty oraz obowiązkiem samoobliczania.

 

Wyjątkiem od reguły samoobliczania jest m.in. sytuacja, gdy w postępowaniu podatkowym, po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego, organ podatkowy stwierdzi, że podatnik – mimo ciążącego na nim obowiązku – nie złożył deklaracji, albo wysokość zaliczek jest inna niż wykazana w deklaracji lub zaliczki nie zostały zapłacone w całości lub w części. W takiej sytuacji organ wydaje decyzję, w której określa wysokość odsetek za zwłokę na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy, a w przypadku niezłożenia zeznania w terminie – odsetki na ostatni dzień terminu złożenia zeznania, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek (analogicznie w stosunku do podatku VAT).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Co do zasady odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu, w którym płatnik czy inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego.

 

Zgodnie z art. 55 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę.

 

Regulacja ta sprawia w praktyce spore problemy podatnikom, a czasem i organom podatkowym. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 września 2008 r. (sygn. I SA/Wr 34/2008, I SA/Wr 35/2008, I SA/Wr 36/2008) rozwiewa jednak wszelkie wątpliwości, zdaniem sądu: „Jeśli podatnik zapłaci tylko część długu wobec fiskusa, urząd rozłoży ją proporcjonalnie na zaległość oraz odsetki. Ma taki obowiązek, nie zależy to od jego uznania”.

 

Stawka odsetek za zwłokę wynosi 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim – Ministerstwo Finansów podało w jednym ze styczniowych komunikatów, iż od początku 2009 roku stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 9,75% kwoty zaległości w stosunku rocznym (obniżona), stawka podstawowa wynosi 13%.

 

Nowym rozwiązaniem obowiązującym od 2009 roku jest wprowadzenie przez ustawodawcę obniżonej stawki odsetek za zwłokę. W przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75% stawki wskazanej powyżej. Stawka odsetek za zwłokę jest zaokrąglana w górę do dwóch miejsc po przecinku. Powyższe nie znajduje zastosowania do korekty deklaracji:

 

  1. złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej;
  2. dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.

 

Co więcej, przedstawiciele ministerstwa twierdzą, iż: „Obniżona stawka odsetek ma zastosowanie do naliczania odsetek za zwłokę za okres od 1 stycznia 2009 r. Jeżeli skorygowana deklaracja dotyczy zaległości powstałej przed 1 stycznia 2009 r., to do 31 grudnia 2008 r. odsetki powinny być naliczane według stawki podstawowej, zaś od 1 stycznia 2009 r. do dnia zapłaty, według obniżonej stawki” (z ramienia MF, Magdalena Kobos dla GP, w dniu 13-01-2009 r.).Stan prawny obowiązujący na dzień 19.02.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego – część 2

Autor w trzyczęściowym cyklu artykułów zawarł obszerne omówienie zagadnień związanych z amortyzacją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W jego drugiej części wyjaśnia, kiedy podatnik może skorzystać z pomocy biegłego w ustaleniu cen rynkowych środka trwałe

Pojęcie komunikacji międzynarodowej w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

Pojęcie to, niestety, nie zostało zdefiniowane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, ani nie definiuje go Konwencja modelowa OECD czy też komentarz do niej. Powoduje to w praktyce wiele problemów.

Najem jako odrębne źródło przychodu

Autor wskazuje podstawowe zagadnienia związane z najmem jako odrębnym źródłem przychodu.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »