.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odsetki za nieterminową spłatę rat

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 12.11.2012

Sprzedałam niedawno dom, spisaliśmy umowę u notariusza, nieruchomość wydałam w terminie. Niestety nabywca ociąga się ze spłatą rat – płaci, ale z opóźnieniem. Czy mogę domagać się odsetek za nieterminową spłatę rat? Jeśli tak, ile wynoszą ustawowe odsetki za nieterminową spłatę rat?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W przypadku gdy dłużnik z opóźnieniem uregulował swój dług, wierzyciel może zawsze żądać zapłaty odsetek za nieterminową spłatę rat. Podstawą prawną roszczenia o odsetki za nieterminową spłatę rat jest art. 481 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jak widać, podstawą żądania odsetek za nieterminową spłatę rat jest jedynie fakt opóźnienia z płatnością zaległej kwoty.

 

Odsetki za nieterminową spłatę rat oblicza się od pierwszego dnia opóźnienia aż do dnia dokonania zapłaty. Przykładowo więc, jeśli termin zapłaty faktury ustalono na 1 maja, to odsetki za nieterminową spłatę rat należy liczyć od 2 maja, gdyż jest to pierwszy dzień opóźnienia. Natomiast jeśli w opisanym przykładzie zapłata nastąpiłaby 30 maja, wówczas końcowym terminem liczenia odsetek byłby właśnie ten dzień.

 

Z reguły za nieterminową spłatę rat nalicza się odsetki ustawowe. Jednakże strony mogą się umówić, że w razie opóźnienia z zapłatą należności będą naliczane odsetki według innej stopy procentowej. Może to być więc wyższa lub niższa stopa procentowa niż ta obowiązująca przy odsetkach ustawowych. Ustawowa stopa procentowa odsetek wynosi obecnie 13%*.

 

Stan prawny: 10.08.2011 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »