Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odsetki od hipoteki

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 31.01.2011

Kupiłem nieruchomość obciążoną wpisem do hipoteki na rzecz ZUS. Z dokumentów wynika, że jest to „hipoteka przymusowa zwykła”. Zwróciłem się do ZUS-u z prośbą o wyliczenie zaległej kwoty, ponieważ chciałem zdjąć hipotekę, i otrzymałem kwotę z odsetkami naliczonymi do dnia dzisiejszego. Czy z uwagi na to, że nie jest to hipoteka kaucyjna, muszę spłacać odsetki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nabywając nieruchomość z hipoteką na rzecz ZUS, stał się Pan tzw. dłużnikiem rzeczowym. Dłużnik rzeczowy, w przeciwieństwie do dłużnika osobistego, nie odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązanie, które stanowiło podstawę wpisu hipoteki (w tym przypadku mówimy o zobowiązaniach wobec ZUS). Jego odpowiedzialność za spełnienie świadczenia zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości, której jest on właścicielem, ogranicza się do obciążonej hipoteką nieruchomości.

 

Sytuację prawną dłużnika rzeczowego można w przybliżeniu porównać zatem np. do sytuacji spadkobiercy, który przyjął spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do tzw. czynnej masy spadku).

Ponadto zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego (IV CK 606/03): „Sens hipoteki polega właśnie na tym, aby w sytuacji nieuzyskania zaspokojenia od dłużnika osobistego wierzyciel mógł uzyskać zaspokojenie od dłużnika rzeczowego – do wysokości hipoteki – pomimo tego, że żaden stosunek obligacyjny pomiędzy nimi nie istnieje”.

 

ZUS zatem nie ma prawa domagać się od Pana zapłaty, a jedynie może wszcząć egzekucję administracyjną i wyegzekwować kwotę do kwoty zabezpieczonej hipoteką zwykłą na Pana nieruchomości. Zaległość (do wysokości wpisu hipotecznego) może Pan dobrowolnie uiścić sam.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - dziesięć =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »