.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrzucenie spadku z zadłużeniem przez niepełnoletnich spadkobierców

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 22.03.2010

Kiedy zmarł mój ojciec (12 lat temu), ja i moi dwaj bracia byliśmy niepełnoletni. Rodzice byli już po rozwodzie i podziale majątku. Mama, w związku z długami ojca, zrzekła się spadku na nas. Czy po osiągnięciu pełnoletności mieliśmy się kolejno zrzekać spadku? Dom po ojcu mógłby zostać sprzedany, ale w księdze wieczystej to wciąż on widnieje jako właściciel. Niedawno był u mnie ktoś, kto wykupił część wierzytelności ojca i teraz domaga się spłaty ode mnie, grożąc zajęciem mojego majątku. Czy to jest legalne? Czy mogę się gdzieś dowiedzieć, ile wynosiły długi ojca, i kto je wykupił? Czy możemy odzyskać dom po ojcu? Czy nie doszło do przedawnienia roszczeń wierzycieli ojca?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z pytania wynika, że nastąpiło odrzucenie spadku po zmarłym ojcu przez spadkobierców.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego spadkobierca powołany do spadku bądź na podstawie testamentu, bądź na mocy dziedziczenia ustawowego wstępuje w ogół praw i obowiązków zmarłego z chwilą otwarcia spadku, po złożeniu stosownego oświadczenia.

 

Spadkobierca, mający ograniczoną zdolność do czynności prawnych, czyli osoba niepełnoletnia, może przyjąć lub odrzucić spadek za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego (rodzica) tylko i wyłącznie za zgodą sądu opiekuńczego. Zgodnie bowiem z art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko”.

 

Zakładam więc, że z taką sytuacją mamy miejsce w przedmiotowej sprawie. Osoba powołana do dziedziczenia składa oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się o tytule swego powołania (a więc z reguły od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy albo od dnia zapoznania się z treścią testamentu), w sądzie bądź przed notariuszem.

 

Zasadniczo spadkobierca ma 3 możliwości – może przyjąć spadek wprost, przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza lub spadek odrzucić. Najprostszy sposób, aby pozbyć się odpowiedzialności za długi spadkowe, to odrzucenie spadku.

 

Konsekwencją odrzucenia spadku będzie wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Oznacza to zaś, że w przypadku odrzucenia spadku do dziedziczenia powołani zostaną zstępni odrzucającego spadek, np. wnuki spadkodawcy, ewentualnie kolejne osoby zgodnie z zasadami dotyczącymi dziedziczenia ustawowego. Oświadczenie o odrzuceniu spadku złożone przez rodzica w imieniu niepełnoletniego dziecka (poprzedzone zgodą sądu) jest skuteczne i nie trzeba ponawiać tej czynności po dojściu do pełnoletności, tym bardziej że w świetle prawa nie byłoby to możliwe choćby na skutek upływu wskazanego wyżej 6 miesięcznego terminu.

 

Pragnę jednak zauważyć, że odrzucenie spadku powoduje nie tylko uwolnienie się od odpowiedzialności za długi spadkowe, ale również stanowi swoista rezygnacje spadkobiercy z prawa do ewentualnego spadku.

 

Reasumując, w zaistniałej sytuacji skoro za pośrednictwem swojego przedstawiciela ustawowego (rodzica) odrzucił Pan wcześniej spadek, nie ponosi Pan odpowiedzialności za długi spadkowe, ale również nie ma Pan praw do nieruchomości pozostałej po ojcu, gdyż nie jest Pan spadkobiercą.

 

Niestety żadna firma nie zajmuje się zbieraniem informacji na temat długów spadkowych. Trzeba by indywidualnie udać się do każdej z firm, w których ojciec miał zadłużenie, ustalić jego wysokość i powód. Jest to jednak zadanie niełatwe i może zakończyć się niepowodzeniem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »