Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrzucenie zadłużonego spadku, czy zawsze jest to dobre rozwiązanie?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 29.04.2019

Zmarł mój ojciec. Wkrótce odbędzie się sprawa spadkowa w sądzie z udziałem mamy i mojego brata. Ojciec miał długi, niestety mieszkanie było zapisane tylko na niego. Zamierzam razem z bratem i mamą odrzucić spadek, ale czy to dobre rozwiązanie? Jeśli wszyscy troje odrzucimy spadek, czy stracimy mieszkanie, które jest częścią spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego (K.c.) – najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:

 

 1. W pierwszej kolejności dzieci i małżonek spadkodawcy;
 2. Dalej małżonek spadkodawcy, dzieci i wnuki spadkodawcy;
 3. Następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków);
 4. W dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków);
 5. Dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje);
 6. Następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.
  Oznacza to, że w określonych sytuacjach do dziedziczenia dochodzi wujostwo (stryjostwo) spadkodawcy, a więc rodzeństwo jego rodziców oraz ich zstępni (jeśli ci również nie mogą lub nie chcą spadku przyjąć).
 7. Pasierbowie (gdy nie żyją dziadkowie spadkodawcy);
 8. Na samym końcu gmina lub Skarb państwa (gdy nie ma nawet pasierbów).

 

W takiej samej kolejności jak dziedziczenie odbywa się również odrzucanie spadku.

 

Zgodnie z art. 1015 § 1 K.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

 

Przewidziany w art. 1015 § 1 sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z ustawy rozpoczyna się, zarówno dla spadkobiercy ustawowego powołanego w testamencie do spadku, jak i dla pozostałych spadkobierców ustawowych, z dniem dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Ponadto może to być np. dzień, w którym spadkobierca powołany w dalszej kolejności dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osoby wyprzedzające go przy dziedziczeniu ustawowym, a także dzień, w którym dowiedział się o prawomocnym orzeczeniu o niegodności dziedziczenia takich osób.

 

Termin 6-miesięczny jest zachowany, gdy przed jego upływem zostanie złożone oświadczenie w sądzie lub przed notariuszem.

 

Zatem Pani, brat i mama macie 6 miesięcy na odrzucenie spadku od dnia śmierci ojca (męża). Aby nie dziedziczyć długów po zmarłym w ogóle, należy spadek odrzucić w podanym wyżej terminie.

 

Odrzucenia spadku należy dokonać przed sądem (sądem właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego) lub przed notariuszem (można udać się do każdego dowolnego notariusza w Polsce). U notariusza lub w sądzie (ale u notariusza procedura jest znacznie szybsza) należy pojawić się z aktem zgonu osoby zmarłej i swoim aktem urodzenia. Wówczas nie powinno być problemów z odrzuceniem spadku.

 

Jak już spadek odrzuci żona zmarłego i jego dzieci, wówczas przejdzie on na pozostałych członków rodziny, zgodnie z tym, co napisałam na wstępie o kolejności dziedziczenia. Jeżeli Pani ma niepełnoletnie dziecko (lub Pani brat), to w jego imieniu również należy odrzucić spadek. Odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka można dokonać tylko za zgodą sądu opiekuńczego (art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) w terminie 6 miesięcy od dnia odrzucenia spadku przez rodzica tego dziecka.

 

Odrzucenie spadku oznacza, że rezygnuje się z całego spadku, czyli z aktywów i pasywów (długów). Nie można odziedziczyć tylko aktywów (np. pozostawić sobie mieszkania) a z długów zrezygnować.

 

Oprócz odrzucenia spadku istnieje również możliwość, aby Pani, brat i mama przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas za długi odpowiadać będziecie wyłącznie do wartości czynnej spadku, czyli tego, co po ojcu odziedziczyliście. Jednakże takie przyjęcie spadku wiąże się z koniecznością ustalenia, co dokładnie weszło w skład spadku i jakie są wszystkie długi. Na okoliczność tego można sporządzić wykaz inwentarza osobiście, czyli napisać, co dokładnie wchodzi w skład spadku, jakie były długi itp. Trzeba jednak taki spis robić solidnie, bowiem jeżeli celowo pominie się jakieś długi i później wyjdzie to przed sądem, to za ten zatajony dług spadkobierca odpowiada już całym swoim majątkiem. Można też spis inwentarza powierzyć komornikowi, ale łączy się to ze sporymi kosztami zapłaty za czynności komornicze.

 

Trudno jest w 100% wskazać, która droga w sprawie spadku po Pani ojcu jest lepsza, obydwie bowiem mają swoje plusy i minusy. Plusem odrzucenia spadku jest to, że praktycznie w ciągu 1 dnia pozbywa się Pani zadłużonego spadku i później już nic Pani nie obchodzi. Nie będzie Pani nękana przez firmy windykacyjne, nie będzie wzywana do zapłaty itp. A nawet jeżeli będzie, to wystarczy, że prześle lub pokaże oświadczenie o odrzuceniu spadku i to zakończy sprawę. Odrzucić spadek warto wówczas, gdy jest on faktycznie zadłużony i wartość długów przekracza znacznie wartość spadku.

 

Z kolei przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza zwykle stosuje się w przypadku, gdy co prawda długi są, ale nie przekraczają wartości całego spadku. Czyli pomimo spłaty tych długów ze spadku jeszcze coś dla dziedziczącego zostanie, jakaś korzyść majątkowa. Minusem jest konieczność sporządzenia wykazu inwentarza i ewentualna odpowiedzialność za długi, które się celowo w takim wykazie zataiło. Oczywiście taki spis może sporządzić też komornik, ale koszty będą wysokie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • X plus IV =

»Podobne materiały

Postępowanie spadkowe, gdy w akcie zgonu brak daty i miejsca zgonu

Dwa miesiące temu znaleźliśmy w mieszkaniu ciało naszego 30-letniego syna. Ponieważ w karcie statystycznej do karty zgonu napisano, że była to śmierć nagła z nieustalonej przyczyny, ciało w stanie rozkładu, a lekarz stwierdził przyczynę bez sekcji zwłok – to w zupełnym akcie zgonu, w II części

Spłata zadłużenia matki po jej śmierci

Mama mojej dziewczyny jest bardzo zadłużona. Nie jest w stanie tego spłacać. Jej mąż nie żyję. Ma dwie córki. Czy te córki będą musiały spłacać te długi? Czy można w jakiś sposób to załatwić. żeby córki nie musiały tego spłacać? Czy ja po ślubie z dziewczyną będę musiał spłacać te długi?

Brak możliwości przyjazdu do Polski w celu odrzucenia spadku

Zmarł mój mąż, który miał długi. Chcę odrzucić spadek. Ale mam jeszcze córkę, która mieszka we Francji oraz wnuczkę, która ma podwójne obywatelstwo. Urodziła się we Francji i nie jest zameldowana w Polsce. Poza tym córka jest w ciąży. Nie wiem, w jaki sposób ona i dziecko mają odrzucić spadek. Córka
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »