Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrzucenie zadłużonego spadku, czy zawsze jest to dobre rozwiązanie?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 29.04.2019

Zmarł mój ojciec. Wkrótce odbędzie się sprawa spadkowa w sądzie z udziałem mamy i mojego brata. Ojciec miał długi, niestety mieszkanie było zapisane tylko na niego. Zamierzam razem z bratem i mamą odrzucić spadek, ale czy to dobre rozwiązanie? Jeśli wszyscy troje odrzucimy spadek, czy stracimy mieszkanie, które jest częścią spadku?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego (K.c.) – najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:

 

 1. W pierwszej kolejności dzieci i małżonek spadkodawcy;
 2. Dalej małżonek spadkodawcy, dzieci i wnuki spadkodawcy;
 3. Następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków);
 4. W dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków);
 5. Dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje);
 6. Następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.
  Oznacza to, że w określonych sytuacjach do dziedziczenia dochodzi wujostwo (stryjostwo) spadkodawcy, a więc rodzeństwo jego rodziców oraz ich zstępni (jeśli ci również nie mogą lub nie chcą spadku przyjąć).
 7. Pasierbowie (gdy nie żyją dziadkowie spadkodawcy);
 8. Na samym końcu gmina lub Skarb państwa (gdy nie ma nawet pasierbów).

 

W takiej samej kolejności jak dziedziczenie odbywa się również odrzucanie spadku.

 

Zgodnie z art. 1015 § 1 K.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przewidziany w art. 1015 § 1 sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z ustawy rozpoczyna się, zarówno dla spadkobiercy ustawowego powołanego w testamencie do spadku, jak i dla pozostałych spadkobierców ustawowych, z dniem dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Ponadto może to być np. dzień, w którym spadkobierca powołany w dalszej kolejności dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osoby wyprzedzające go przy dziedziczeniu ustawowym, a także dzień, w którym dowiedział się o prawomocnym orzeczeniu o niegodności dziedziczenia takich osób.

 

Termin 6-miesięczny jest zachowany, gdy przed jego upływem zostanie złożone oświadczenie w sądzie lub przed notariuszem.

 

Zatem Pani, brat i mama macie 6 miesięcy na odrzucenie spadku od dnia śmierci ojca (męża). Aby nie dziedziczyć długów po zmarłym w ogóle, należy spadek odrzucić w podanym wyżej terminie.

 

Odrzucenia spadku należy dokonać przed sądem (sądem właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego) lub przed notariuszem (można udać się do każdego dowolnego notariusza w Polsce). U notariusza lub w sądzie (ale u notariusza procedura jest znacznie szybsza) należy pojawić się z aktem zgonu osoby zmarłej i swoim aktem urodzenia. Wówczas nie powinno być problemów z odrzuceniem spadku.

 

Jak już spadek odrzuci żona zmarłego i jego dzieci, wówczas przejdzie on na pozostałych członków rodziny, zgodnie z tym, co napisałam na wstępie o kolejności dziedziczenia. Jeżeli Pani ma niepełnoletnie dziecko (lub Pani brat), to w jego imieniu również należy odrzucić spadek. Odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka można dokonać tylko za zgodą sądu opiekuńczego (art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) w terminie 6 miesięcy od dnia odrzucenia spadku przez rodzica tego dziecka.

 

Odrzucenie spadku oznacza, że rezygnuje się z całego spadku, czyli z aktywów i pasywów (długów). Nie można odziedziczyć tylko aktywów (np. pozostawić sobie mieszkania) a z długów zrezygnować.

 

Oprócz odrzucenia spadku istnieje również możliwość, aby Pani, brat i mama przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas za długi odpowiadać będziecie wyłącznie do wartości czynnej spadku, czyli tego, co po ojcu odziedziczyliście. Jednakże takie przyjęcie spadku wiąże się z koniecznością ustalenia, co dokładnie weszło w skład spadku i jakie są wszystkie długi. Na okoliczność tego można sporządzić wykaz inwentarza osobiście, czyli napisać, co dokładnie wchodzi w skład spadku, jakie były długi itp. Trzeba jednak taki spis robić solidnie, bowiem jeżeli celowo pominie się jakieś długi i później wyjdzie to przed sądem, to za ten zatajony dług spadkobierca odpowiada już całym swoim majątkiem. Można też spis inwentarza powierzyć komornikowi, ale łączy się to ze sporymi kosztami zapłaty za czynności komornicze.

 

Trudno jest w 100% wskazać, która droga w sprawie spadku po Pani ojcu jest lepsza, obydwie bowiem mają swoje plusy i minusy. Plusem odrzucenia spadku jest to, że praktycznie w ciągu 1 dnia pozbywa się Pani zadłużonego spadku i później już nic Pani nie obchodzi. Nie będzie Pani nękana przez firmy windykacyjne, nie będzie wzywana do zapłaty itp. A nawet jeżeli będzie, to wystarczy, że prześle lub pokaże oświadczenie o odrzuceniu spadku i to zakończy sprawę. Odrzucić spadek warto wówczas, gdy jest on faktycznie zadłużony i wartość długów przekracza znacznie wartość spadku.

 

Z kolei przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza zwykle stosuje się w przypadku, gdy co prawda długi są, ale nie przekraczają wartości całego spadku. Czyli pomimo spłaty tych długów ze spadku jeszcze coś dla dziedziczącego zostanie, jakaś korzyść majątkowa. Minusem jest konieczność sporządzenia wykazu inwentarza i ewentualna odpowiedzialność za długi, które się celowo w takim wykazie zataiło. Oczywiście taki spis może sporządzić też komornik, ale koszty będą wysokie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 4 minus VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Postępowanie spadkowe, gdy w akcie zgonu brak daty i miejsca zgonu

Dwa miesiące temu znaleźliśmy w mieszkaniu ciało naszego 30-letniego syna. Ponieważ w karcie statystycznej do karty zgonu napisano, że była to śmierć nagła z nieustalonej przyczyny, ciało w stanie rozkładu, a lekarz stwierdził przyczynę bez sekcji zwłok – to w zupełnym akcie zg

Spłata zadłużenia matki po jej śmierci

Mama mojej dziewczyny jest bardzo zadłużona. Nie jest w stanie tego spłacać. Jej mąż nie żyję. Ma dwie córki. Czy te córki będą musiały spłacać te długi? Czy można w jakiś sposób to załatwić. żeby córki nie musiały tego spłacać? Czy ja po ślubie z dziewczyną będę musia

Brak możliwości przyjazdu do Polski w celu odrzucenia spadku

Zmarł mój mąż, który miał długi. Chcę odrzucić spadek. Ale mam jeszcze córkę, która mieszka we Francji oraz wnuczkę, która ma podwójne obywatelstwo. Urodziła się we Francji i nie jest zameldowana w Polsce. Poza tym córka jest w ciąży. Nie wiem, w jaki sposób ona i dziecko mają
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »