.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odrzucenie spadku po zadłużonym ojcu

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 20.05.2021 • Zaktualizowane: 20.05.2021

W dniu dzisiejszym zmarł mój ojciec, który był zadłużony i ciążył na nim wyrok sądowy spłaty ponad milionowego zadłużenia wobec banku. Czy w takiej sytuacji powinniśmy ja oraz moja matka i siostra podjąć jakiekolwiek kroki prawne, jak np. zrzeczenie się spadku po ojcu? Ojciec w chwili śmierci nie posiadał żadnego majątku ruchomego i nieruchomego. Czy istnieje możliwość, że długi ojca w jakikolwiek sposób mogą być przeniesione na nas? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odrzucenie spadku po zadłużonym ojcu

Dziedziczenie po zmarłym ojcu

W pierwszej kolejności majątek Pana ojca (w tym również i długi) z chwilą jego śmierci dziedziczą w równych częściach jego małżonka oraz dzieci. Przy tym część spadku należna małżonce nie może być mniejsza niż 1/4.

 

W związku z tym, jeśli zmarły mężczyzna pozostawił po sobie żonę i dwójkę dzieci, to każde z nich powinno otrzymać 1/3 spadku.

 

Co do długów i odpowiedzialności spadkobierców za owe dugi zmarłego ojca, to wszystko zależy od tego, w jaki sposób przyjmiecie Państwo spadek: wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza. Na podjęcie decyzji o tym, w jaki sposób chcecie państwo przyjąć spadek, macie 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o śmierci taty/męża.

Przyjęcie spadku – wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza

Jeśli przyjmiecie Państwo spadek wprost, to będziecie obciążeni całością zobowiązań, nie ważne, jak bardzo wykraczają wysokością ponad wartość odziedziczonego majątku, nie ważne, że aktywa wynoszą 0 zł. Odpowiadacie wówczas za długi ojca w pełnej wysokości.

 

Z kolei w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza będziecie Państwo musieli spłacić zadłużenie jedynie do wysokości odziedziczonego majątku. W praktyce wygląda to tak, że dziedzicząc 0 złotych (o ile faktycznie zmarły pozostawił po sobie aktywna w wysokości 0 zł) i 1000 000 000 złotych długu, spłacić nie musicie Państwo nic z długu.

 

Podsumowując, przy spadku przyjętym z dobrodziejstwem inwentarza opiewającym na 0 złotych i dowolną kwotą długu, nie musimy spłacać z niego ani złotówki.

 

Jak widać, znacznie korzystniejsze i bezpieczniejsze będzie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Odrzucenie spadku zawierającego długi

Prawo daje także możliwość nieprzyjęcia spadku, tj. odrzuceniu spadku, co można zrobić w przeciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o śmierci danej osoby (nie możemy jednak spadku najpierw przyjąć, a potem zdecydować się go odrzucić). Zrzeczenie się spadku przyjmuje formę dokumentu poświadczonego notarialnie. Natomiast, co ważne spadek odrzucony, wraz z długami, przechodzi na następną osobę w linii dziedziczenia! W tym przypadku będą to Państwa (Pana i siostry) dzieci, jeśli je posiadacie. Jeśli w ich imieniu również odrzucicie Państwo spadek, to kwestia będzie drążona do momentu, aż wszyscy możliwi dziedzice ustosunkują się do spadku, tj. dzieci państwa dzieci itd.

 

Jeśli jednak w terminie 6 miesięcy nic Państwo nie zrobicie, tj. ani nie przyjmiecie spadku wprost ani nie odrzucicie, to oznacza, że przyjęliście go z dobrodziejstwem inwentarza i wówczas za dług odpowiadacie tylko do wysokości stanu czynnego spadku. Jeśli macie Państwo pewność, że stan czynny wynosi 0 zł, to najzasadniej jest doprowadzić właśnie do takiej formy przyjęcia spadku, tj. z dobrodziejstwem inwentarza.

Spis inwentarza

Spadkobierca nie ma obowiązku uzyskania spisu i wykazu inwentarza – nie jest to jego obowiązek, lecz prawo. Warto jednak skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ łatwiej dogadać się z potencjalnymi wierzycielami, gdy posiada się spis oraz wykaz inwentarza. Spis inwentarza to dokument sporządzany przez komornika na podstawie postanowienia sądu, który działa na wniosek spadkobiercy. W spisie zawiera się elementy należące do spadku, takie jak środki finansowe, mienie czy też przedmioty zapisów windykacyjnych. Ustalenie wartości każdego z komponentów spadku opiera się na cenach, które obowiązywały w dniu jego otwarcia. Na wykonanie spisu inwentarza warto się zdecydować, gdy nie najlepiej kojarzy się sytuację spadkodawcy.

Wykaz inwentarza

Gdy jednak było się jego bliską osobą i zna się szczegóły pozostawionego majątku czy ewentualnego zadłużenia, można wybrać stworzenie wykazu inwentarza. Wykaz inwentarza ma charakter prywatny i samodzielnie wypisuje się w nim elementy spadkowe oraz ich potencjalną wartość. To rozwiązanie można wybrać nie tylko wtedy, gdy ma się spore rozeznanie w majątku spadkodawcy, ale także w sytuacji, kiedy nie pozostawił on po sobie zbyt wielu elementów spadkowych. W wypadku sporządzania wykazu inwentarza nie warto zatajać informacji dotyczących majątku czy długów pozostawionych przez spadkodawcę. Gdy podobne próby zostaną ujawnione, mogą skutkować utratą ochrony, jaką jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Tak jak jednak wskazałam, nie ma obowiązku sporządzania ani jednego ani drugiego.

 

Poświadczenie dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza uzyskacie Państwo na wizycie w kancelarii notarialnej, na której musza stawić się wszyscy spadkobiercy. Dzięki niemu wykażecie przed wierzycielem swój brak odpowiedzialności za długi spadkowe. Warto więc jak najszybciej umówić wizytę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl