.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odrębna własność lokalu a nieuregulowany stan prawny nieruchomości

Czy podjęcie uchwały przez zarząd spółdzielni w sprawie „oznaczenia przedmiotu odrębnej własności” zależy od stanu prawnego gruntu? Odpowiedni wniosek złożyłem już w 2002 r., ale spółdzielnia uważa, że nie można podjąć uchwały zarządu w sprawie oznaczenia przedmiotu odrębnej własności „ze względu na nieujednolicony stan prawny gruntu, na którym postawiony jest budynek”. Czy mają rację? Jeśli tak, to co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odrębna własność lokalu a nieuregulowany stan prawny nieruchomości

Podjęcie uchwały określającej przedmiot odrębnej własności lokali

Aby podjąć uchwałę określającą przedmiot odrębnej własności lokali, konieczne jest uregulowanie stanu prawnego nieruchomości.

 

Przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym należy rozumieć nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe. Stan ten dotyczy zatem lokali w budynkach położonych na gruncie, do którego spółdzielni mieszkaniowej nie przysługuje ani prawo własności, ani użytkowania wieczystego.

 

Nadto w praktyce notarialnej przyjmuje się, że nie można także – bez stosownego uregulowania – ustanowić odrębnej własności lokali w nieruchomościach znajdujących się na gruncie, do którego spółdzielni przysługują dwa tytuły prawne: prawo własności i użytkowania wieczystego, jak jest właśnie w Państwa sytuacji. Spółdzielnia w takim przypadku powinna uprzednio wykupić na własność przedmiotowy grunt, który ma w użytkowaniu wieczystym, by móc w prawidłowy sposób ustanowić udziały w nieruchomości wspólnej.

 

Niemniej spółdzielnia niewątpliwie winna dążyć do nabycia przedmiotowego gruntu na własność. Spółdzielnia ma więc obowiązek uregulować powyższy stan, jeśli przynajmniej jedna osoba uprawniona do lokalu spółdzielczego wystąpiła z wnioskiem o przeniesienie prawa odrębnej własności.

 

Podstawę prawną stanowi art. 35 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

 

Tym samym proszę dowiedzieć się w spółdzielni, czy podjęto stosowne czynności do nabycia przedmiotowego gruntu na własność.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl