.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odprawa dla wspólnika wychodzącego ze spółki

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.09.2010

Jakie wypłaty (odprawa) z kapitału spółki należą się udziałowcowi wychodzącemu ze spółki, jeśli zbył swoje udziały?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Moim zdaniem żadne wypłaty z kapitału zakładowego się nie należą. Zgodnie z art. 189 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych „w czasie trwania spółki nie wolno zwracać wspólnikom wniesionych wkładów tak w całości, jak i w części” (istnieją nieistotne w tej sprawie wyjątki), a ponadto „wspólnicy nie mogą otrzymywać z jakiegokolwiek tytułu wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego”.

 

Zakładając, że wspólnik wniósł do spółki 10 000 zł (przykładowo – 5000 zł w gotówce i maszynę wartą 5000 zł), objął on udziały o tej wartości, np. 10 udziałów po 1000 zł. Teraz udziały te wspólnik sprzedaje i sprzedając je, odzyskuje owe 10 000 zł lub więcej, jeśli spółka się rozwinęła i udziały są więcej warte (lub mniej, jeśli spółka jest w złej kondycji finansowej).

 

Zbycie udziału powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

 

Kodeks spółek handlowych nie przewiduje w omawianej sytuacji jakiejkolwiek odprawy, niemożliwe również jest otrzymanie części majątku spółki.

 

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody z kapitałów pieniężnych stanowią między innymi należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach. Co do zasady, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl