Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odpowiedzialność za kolizję

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 19.08.2010

Cofając w wąską uliczkę, miałem kolizję. Zasygnalizowałem planowany manewr, jednak kierowca nadjeżdżający z naprzeciwka liczył, że zdąży wjechać przede mną w tę ulicę. W efekcie doszło do zderzenia i uszkodzenia pojazdu tego drugiego kierowcy. Kto powinien pokryć koszty naprawy?

Krzysztof Bigoszewski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiadając na Pańskie pytanie, należy przede wszystkim przytoczyć treść przepisów, które znajdą zastosowanie w przedstawionej przez Pana sprawie.

 

Otóż właściwy do oceny kwestii odpowiedzialności za powstałą szkodę jest w pierwszej kolejności przepis art. 436 § 2 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.), zgodnie z którym „w razie zderzenia się mechanicznych środków komunikacji poruszanych za pomocą sił przyrody wymienione osoby mogą wzajemnie żądać naprawienia poniesionych szkód tylko na zasadach ogólnych. Również tylko na zasadach ogólnych osoby te są odpowiedzialne za szkody wyrządzone tym, których przewożą z grzeczności”.

 

Z kolei zasada ogólna odpowiedzialności za wyrządzenie szkody określona została w art. 415 K.c., zgodnie z którym „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

 

Przenosząc powyższe na grunt Pańskiej sprawy, wskazać należy, iż osobą odpowiedzialną za kolizję i uszkodzenie pojazdu tego drugiego kierowcy, zgodnie z podanym przez Pana stanem faktycznym sprawy, jest właśnie ten drugi kierowca, który nie zachował należytej ostrożności i lekkomyślnie sądził, iż będzie w stanie uniknąć kolizji, co doprowadziło do zderzenia się obu pojazdów.

 

Wskazać jednakże należy, iż tego typu sprawy, szczególnie jak trafią do sądu, mogą przybrać różny tok i jeśli nie będzie Pan posiadał wiarygodnych dowodów lub wręcz oświadczenia samego sprawcy szkody (drugiego kierującego) o jego winie w spowodowaniu kolizji, może się okazać również, że to Pan zostanie uznany odpowiedzialnym za kolizję.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Podkreślenia jednakże wymaga, iż zgodnie z art. 6 K.c. to na osobie, która dochodzi swoich roszczeń, spoczywa ciężar ich udowodnienia. Jeżeli zatem drugi z kierowców zażąda od Pana zapłaty za naprawę powstałej szkody, to powinien mieć odpowiednie dowody na okoliczność, iż to Pan był sprawcą całej kolizji.

 

Przepisy przewidują jednak również sytuacje, gdy nie można tylko jednemu z uczestników kolizji przypisać wyłącznej winy za powstałą szkodę (np. gdy zostanie wykazane, iż jeden z kierujących nie zachował odpowiedniej prędkości, a drugi nie upewnił się należycie, czy coś nadjeżdża).

 

Otóż zgodnie z art. 362 K.c. „jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”.

 

Zasadne jest zatem rozważenie kwestii odpowiedzialności za powstałą szkodę i jeżeli uważa Pan, iż odpowiedzialny jest wyłącznie drugi kierowca, to powinien Pan odmówić zapłaty. Jeżeli jednak sprawa ewentualnie trafi do sądu, to powinien Pan jak najbardziej swoje stanowisko podtrzymywać, ewentualnie podnosić właśnie zarzut znacznego przyczynienia się drugiego z kierowców do powstania kolizji, co powinno znacząco obniżyć wysokość Pańskiego zobowiązania.

 

Na koniec warto jeszcze dodać, iż kwestie związane z ustaleniem odpowiedzialności za spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego w postępowaniu sądowym ustalane są przy pomocy opinii biegłych sądowych, którzy sporządzają rekonstrukcje wypadków, dając sądowi podstawy do ustalenia jego rzeczywistego (lub najbardziej prawdopodobnego) przebiegu i rozkładu odpowiedzialności jego uczestników za zderzenie się pojazdów.

 

Jeśli jest Pan zainteresowany dalszą pomocą, to informuję, że nasz serwis świadczy również usługi w zakresie przygotowania pism, reprezentacji przedsądowej oraz sądowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nieświadome odjechanie z miejsca kolizji

Dostałem wezwanie na policję w związku z kolizją drogową. Gdy przyjechałem na komisariat, dowiedziałem się, że wyjeżdżając z parkingu, uderzyłem lekko inny samochód. Nie mając o tym pojęcia, odjechałem z miejsca zdarzenia. Na miejscu, jak się okazało, był świadek, który spisał numer rejestracyjny mojego auta. Policjanci nie chcieli mi uwierzyć, że nie byłem świadomy kolizji. Co mam teraz robić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »