Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odpowiedzialność poręczyciela wekslowego

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 14.04.2014

Został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla in blanco. Adwokat zapomniał pozwać solidarnie wystawcę weksla i poręczyciela. Czy jest możliwe nadanie klauzuli wykonalności również na poręczyciela? Czy trzeba będzie złożyć kolejny pozew, aby pociągnąć do odpowiedzialności poręczyciela wekslowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rzeczywiście poręczyciel wekslowy odpowiada solidarnie z wystawcą weksla za spełnienie świadczenia, za które poręczył. Za wystawcę weksla poręczyciel odpowiada jak wystawca, czyli poręczyciel odpowiada tak samo, jak ten, za kogo poręczył.

 

Jednak musi mieć Pan świadomość, iż wierzyciel może sobie wybrać, czy będzie dochodził spełnienia świadczenia od wszystkich dłużników solidarnych, czy tylko niektórych (lub nawet jednego) z nich.

 

Powyższe potwierdza art. 366 Kodeksu cywilnego, który stanowi:

 

„§ 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).

 

§ 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani”.

 

Istotą odpowiedzialności solidarnej po stronie dłużników jest więc to, że wierzyciel ma możliwość żądania według swego wyboru całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników prowadzi do wygaśnięcia długu pozostałych dłużników.

 

Wszyscy dłużnicy pozostają zobowiązani aż do całkowitego zaspokojenia wierzyciela.

 

Tym samym wierzyciel miał prawo pozwać jedynie wystawcę weksla.

 

Aktualnie, aby egzekucja mogła być prowadzona także przeciwko poręczycielowi, wierzyciel musiałby wystąpić przeciwko niemu z nowym pozwem o zapłatę i uzyskać nakaz zapłaty stwierdzający jego odpowiedzialność za świadczenia zabezpieczone wekslem.

 

Jednak proszę pamiętać, że wystawca weksla nie ma żadnych środków prawnych, by takowe powództwo na wierzycielu wymóc. Wszystko więc zależy od woli samego wierzyciela.

 

Na nakaz zapłaty wydany jedynie przeciwko wystawcy weksla klauzula wykonalności może być wydana tylko przeciwko wystawcy (nie można rozszerzyć jej na poręczyciela, gdyż brak jest ku temu podstawy prawnej).

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - IV =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki