Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 26.01.2010

Moja znajoma, która jest wydawcą periodyku (jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą), ma niezapłacone zobowiązania podatkowe. Zaproponowała mi kupno praw do tytułu czasopisma oraz dalsze jego wydawanie (moja firma stałaby się wydawcą). Ja natomiast zatrudniłbym ją na etat jako redaktora naczelnego ze stałą pensją. Proszę o informację, czy w tej sytuacji istniałaby możliwość roszczeń w stosunku do mojej firmy z tytułu zaległości podatkowych tej znajomej w świetle przepisów Ordynacji podatkowej?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Obecnie obowiązująca regulacja, to jest art. 112 ustawy Ordynacja podatkowa, stanowi w § 1, iż „nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o tych zaległościach”. W tym brzmieniu ów przepis obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku. Należy pamiętać, iż zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

 

Poprzednio obowiązujące brzmienie było szersze i obejmowało również składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli ich wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosiła co najmniej 15 000 zł. Za składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą uznawało się: aktywa trwałe w rozumieniu przepisów o rachunkowości z wyłączeniem należności długoterminowych, udzielonych pożyczek i długoterminowych rozliczeń międzyokresowych.

 

Zgodnie z Kodeksem cywilnym „przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej i obejmuje w szczególności:

 

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Reasumując, nabycie prawa majątkowego, które nie może zostać uznane za nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie stanowi nabycia o którym mowa w art. 112 Ordynacji podatkowej, zatem nabywca nie odpowiada za zobowiązania podatkowe zbywcy. Czyli jeżeli uznamy, że tytuł periodyku nie jest przedsiębiorstwem ani jego zorganizowaną częścią – nie będzie Pan mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozliczenie dochodu ze sprzedaży mieszkania w PIT-39

Kupiłem mieszkanie w Polsce, w 2013 r. i sprzedałem w 2014 r. Od ponad 15 lat przebywam za granicą i tam płacę podatki. Podobno muszę wypełnić jakiś PIT w Polsce i wysłać go do jakiegoś urzędu skarbowego w Warszawie. Czy muszę wypełnić PIT i jeżeli tak, to jaki? Do kiedy i gdzie mam go wysłać?

Faktura VAT za najem między firmą żony a firmą męża

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Wybudowałam halę produkcyjną i odliczyłam VAT od zakupów inwestycyjnych. Obecnie mój mąż chce uruchomić działalność gospodarczą i będzie świadczył usługi m.in. dla mojej firmy. Posiadamy wspólność majątkową. Czy mogę zawrzeć z mężem umowę najmu lub umowę użyczenia na część hali i wystawiać mu faktury za najem? Jak wygląda to pod względem PIT i VAT?

Sprzedaż detaliczna a kasa fiskalna

W firmie nie posiadamy kasy fiskalnej, gdyż nasz profil działalności tego nie wymaga. Chcielibyśmy sprzedać laptopa klientowi detalicznemu. Czy do takiej jednorazowej transakcji wymagana jest już kasa fiskalna?

Jak przywieźć do Polski ruchomości z USA?

Chcę przeprowadzić się z USA do Polski i przywieźć mienie przesiedleńcze, ruchomości. Posiadam samochód, który użytkuję od 3 lat, niestety dokumenty są na mojego męża – obywatela USA. Jak udowodnić organom celnym ten fakt?

Działalność gospodarcza na emeryturze

Jestem emerytką prowadzącą działalność gospodarczą. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych, prowadząc księgę przychodów i rozchodów. Moja emerytura jest niższa od najniższego wynagrodzenia. Posiadam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. W okresie obniżenia sprzedaży korzystam z możliwości ulgi w opłacie składki zdrowotnej. Dzieje się tak, gdy mój przychód z działalności jest niższy niż połowa najniższej emerytury. Przychód ten wyliczam wg art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli ustalam dochód stanowiący podstawę opodatkowania. Czy postępuję prawidłowo?

Rozliczać się razem czy osobno?

Mamy z mężem rozdzielność majątkową zasadzoną wyrokiem sądowym w 2005 roku. Mieszkamy od 5 lat w Irlandii. Nie możemy się rozliczać wspólnie w Polsce, ale jak to się ma do Irlandii? Czy w Irlandii też musimy się rozliczać osobno?

Wykup samochodu osobowego z leasingu

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Niedługo kończy mi się leasing samochodu osobowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Zamierzam to auto wykupić po zakończeniu umowy i w związku z tym mam pytania. Czy mam obowiązek włączenia auta w katalog środków trwałych i czy dzieje się to automatycznie po włączeniu do kosztów działalności faktury zakupu wystawionej przez leasingodawcę? Dodam, że auto będzie wciąż wykorzystywane w działalności gospodarczej z założeniem odliczania kosztów paliwa, przeglądów itp. Po jakim czasie mam prawo sprzedać to auto bez dodatkowych obciążeń podatkowych, mając na względzie fakt włączenia auta do środków trwałych lub nie?

Podatek CIT dla lekarza

Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w ramach rezydentury. W związku z tym podmiot odpowiedzialny za szkolenie zatrudnia mnie na umowę o pracę. U tego samego pracodawcy jestem zatrudniony jako lekarz świadczący usługi medyczne w ramach dyżurów nocnych i świątecznych jako jednoosobowa działalność gospodarcza w ramach umowy kontraktowej. Czy mogę dokonywać rozliczeń podatkowych na podstawie formularza CIT? Jeśli nie, to jakie warunki musiałbym spełnić, aby było to możliwe?

Sprzedaż działki przez spółkę cywilną a podatek

Prowadzę działalność gospodarczą jako spółka jawna razem z córką i mam drugą działkę od 2000 roku, w akcie jako rolna, kupiłem bez VAT-u i do końca 2016 r. prowadziłem parking. Obecnie tam nic nie ma – puste pole. Myślę o sprzedaży działki jako spółkę cywilną, co zrobić, by nie oddać za dużo podatku przy sprzedaży. Czy mogę to dać komuś z rodziny jako darowiznę, np. synowi? Może jakieś inne rozwiązanie?

Zakup nieruchomości poza granicami Polski

Jestem zainteresowana zakupem nieruchomości poza granicami Polski (konkretnie w Kanadzie). Mieszkanie chciałabym kupić do spółki z moją córką, która jest rezydentem Kanady. Mieszkanie chcemy wynająć, a cały zysk z wynajmu otrzymałaby córka. Czy muszę zgłosić zakup mieszkania w urzędzie skarbowym w Polsce? Jakie formalności powinnam dopełnić w Polsce?

Kwoty zwiększające podstawę opodatkowania, zmniejszające stratę – wypełnienie PIT-36 dla przedsiębiorców

Moje pytanie dotyczy wypełnienia dokumentu PIT-36. A dokładnie chciałabym uzyskać ogólną odpowiedź odnośnie kwestii zamieszczonej w broszurze, cytuję: „Poz. 155 i 156 nie wypełniają podatnicy, którzy korzystali z ulg inwestycyjnych, o których mowa w art. 26a ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001 r. i utracili prawo do ulg inwestycyjnych na skutek wystąpienia okoliczności, o których mowa w tym przepisie. Na mocy art. 7 ust. 19 i 20 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104, z późn. zm.) podatnicy ci są obowiązani zwiększyć przychód o kwoty uprzednio odliczonych ulg inwestycyjnych.” Zatem, bazując na tej informacji, jeżeli osoba zwiększa przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (działów specjalnych produkcji rolnej) o kwotę uprzednio odliczonej ulgi, to nie może (może) wypełnić pola 155 tylko gdy wykazuje kwotę utraconych odliczeń w ramach działalności gospodarczej, ale może (nie może) wypełnić to pole, gdy wykazuje kwotę utraconych odliczeń w ramach działów specjalnych produkcji rolnej?

Ulga w podatku dzięki zawartej ugodzie – czy to możliwe?

W 2003 r. ogłoszono upadłość mojej działalności. Jeden z moich wierzycieli uzyskał w sądzie klauzulę wykonalności w 2008 r. Przez dwa lata płaciłem uzgodnione raty, a w zeszłym roku zawarłem z wierzycielem ugodę dotyczącą zapłaty reszty zobowiązania. Obecnie mam nową firmę. Czy mogę odliczyć od podatku kwotę zapłaconą wierzycielowi na mocy ugody?

Zakwestionowanie faktury korygującej do zera

Zakwestionowano nam wystawienie faktury korygującej do zera i wystawienie nowej z prawidłowymi danymi. Kontrahent do określonego nie zapłacił kwoty wynikającej z umowy, dwa dni później maja otrzymał zniżkę na wynajem sali. W związku z tym sporządzony został w dniu aneks do umowy zmieniający kwotę należności oraz termin płatności. Uznano, że najlepiej będzie skorygować fakturę pierwotną „do zera” i wystawić prawidłową z nowym terminem płatności. W międzyczasie kontrahent dokonał dwóch częściowych wpłat. Oczywiście chodzi tutaj również o odsetki, które zostały naliczone od pierwszego terminu płatności i w świetle aneksu są niezasadne. Jeżeli postąpiliśmy niezgodnie z przepisami prawa, czy można to poprawić i ewentualnie jak?

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego

Od stycznia do października 2010 r. uzyskiwałam przychody wyłącznie z pracy na etacie. Ponieważ do 20.01.2010 r. nie złożyłam deklaracji o zmianie sposobu rozliczenia, miał być on taki jak w poprzednich latach (PIT-37, progresja 18/32%, wspólnie z mężem). Zakończyłam pracę na etacie 31 października 2010 r., natomiast od 1 listopada prowadziłam działalność gospodarczą (nie na rzecz dotychczasowego pracodawcy). Biuro rachunkowe poleciło mi podatek liniowy 19% dla dochodów z działalności (PIT-5L). Odpowiedni wniosek został złożony w urzędzie skarbowym przed 1.11.2010 r. Według biura rachunkowego dochody z etatu miałam rozliczyć na dotychczasowych zasadach. Biuro rozliczyło PIT-36L za listopad i grudzień, a ja – PIT-37 razem z mężem (nie pracował). US zażądał korekty PIT-37, twierdząc, że przy podatku liniowym nie ma możliwości wspólnego rozliczania się małżonków. Złożyłam korektę i zapłaciłam karę. Jednakże moi znajomi, którzy byli w podobnej sytuacji – tj. koniec pracy na etacie i rozpoczęcie działalności – uzyskali informację w swoich urzędach skarbowych, że w trakcie roku podatkowego nie mogą zmienić formy opodatkowania i rozliczyli rok na PIT-36. Czy w opisanej przeze mnie sytuacji możliwa była zmiana formy opodatkowania w trakcie roku? Czy US mógł przyjąć wniosek o zmianę formy opodatkowania od listopada 2010 r. z działaniem wstecz od stycznia 2010 r.?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »