Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odpowiedzialność karna za wykonanie stron reklamujących leki na potencję

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 09.11.2010

Zrobiłem kilka stron internetowych reklamujących leki na potencję (później zająłem się też pozycjonowaniem). Zleceniodawca niedawno trafił do aresztu w związku z handlem tymi środkami. Co mi może grozić za wykonanie tych stron?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z uwagi na fakt, że nie wskazał Pan konkretów, scharakteryzuję najbardziej prawdopodobny schemat zdarzenia.

 

Napisał Pan, że osoba ta została zatrzymana, co oznacza, że postępowanie przygotowawcze toczy się z artykułu penalizującego przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności. Prawdopodobnie chodzi o przechowywanie i wprowadzanie do obrotu produktów leczniczych na potencję przez osobę nieposiadającą pozwolenia na ich dopuszczenie do obrotu, przy czym działaniem swoim sprowadził niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nieodpowiadających obowiązującym warunkom jakości, tj. o przestępstwo z art. 124 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne i art. 165 Kodeksu karnego.

 

Zagrożone jest ono karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

W przestępstwie opisanym w art. 165 Kodeksu karnego penalizacją objęto zachowania polegające na sprowadzaniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób. Jest to typ kwalifikowany przestępstwa określonego w art. 164 Kodeksu karnego, zagrożony innymi karami. W tym jednak wypadku nie ma konieczności, by zagrożenie miało charakter bezpośredni.

 

Pan – wykonując stronę, a następnie pozycjonując ją, mógłby w tych warunkach odpowiadać za sprawstwo pomocnicze.

 

Art. 18 § 3 Kodeksu karnego stanowi, że za pomocnictwo odpowiada „ten, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie. Przepis ten wymienia przykładowe zachowania, które wyczerpują pojęcie pomocnictwa. Są to w szczególności dostarczenie narzędzi, środka przewozu, udzielanie rady lub informacji. Za pomocnictwo odpowiada także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Istota pomocnictwa polega na ułatwianiu innej osobie popełnienia czynu zabronionego. Chodzi zatem o takie zachowanie, które obiektywnie ułatwia innej osobie popełnienie czynu zabronionego. Użyty przez ustawodawcę zwrot „w zamiarze” oznacza, że pomocnik sprawcy czynu zabronionego może działać w zamiarze bezpośrednim albo w zamiarze ewentualnym. Karalne jest również pomocnictwo polegające na zaniechaniu, czyli odstąpieniu od wykonania ciążącego obowiązku prawnego. Za pomocnictwo sąd wymierza karę w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo. Wymierzając karę, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

 

W przedmiotowym przypadku mógłby Pan zatem zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej przy zastosowaniu konstrukcji pomocnictwa do popełnienia czynu zabronionego. Konieczne byłoby jednak wykazanie Pana zamiaru (bezpośredniego lub ewentualnego) oraz obiektywnej pomocy do dokonania tego czynu.

 

Mógł Pan na przykład zostać wprowadzony w błąd co do tego, że zleceniodawca wykonania strony posiada wymagane prawem zezwolenia do obrotu lekami. Wówczas sąd potraktuje Pana łagodniej, a być może odstąpi od wymierzenia kary.

 

Nie jest także wykluczone, że tamten człowiek będzie miał postawione inne zarzuty, być może policja prowadzi na zlecenie prokuratury inne postępowanie niż to wymienione powyżej. Niemniej jednak Pan w każdym z tych przypadków – o ile będzie dotyczył sprzedaży leków – będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności za pomocnictwo, jednakże proszę pamiętać, że muszą udowodnić, że Pan wiedział lub przynajmniej mógł podejrzewać, że tamten człowiek robi to nielegalnie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Termin ważności badań psychiatrycznych

Czy istnieje coś takiego jak termin ważności badań psychiatrycznych? Czy jeżeli u mojej żony ponad 8 lat temu stwierdzono depresję (żona się wyleczyła, jednak nie ma końcowej opinii, że jest zdrowa), to taka diagnoza sprzed 8 lat jest prawnie obowiązująca? Jak to się ma w stosunku do
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »