Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odpowiedzialność za pracownię komputerową, w której nauczyciel prowadzi zajęcia

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 25.09.2019

Jestem nauczycielem informatyki. Ostatnio dyrektor poinformował mnie, że powierzy mi odpowiedzialność za pracownię komputerową, w której prowadzę zajęcia. Oprócz mnie w sali tej prowadzą lekcje także i inni nauczyciele. Nie rozumiem, dlaczego tylko ja miałbym materialnie odpowiadać za stan tych urządzeń. Czy mam w tej sytuacji jakąkolwiek linię obrony przed przejęciem tej odpowiedzialności? Czy można w ogóle wprowadzić coś takiego jak odpowiedzialność za pracownię komputerową, w której nauczyciel prowadzi zajęcia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r., poz. 108) pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się:

 

1) pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,

2) narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze,

odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu.

 

Od odpowiedzialności pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

 

Powierzenie musi nastąpić protokolarnie i dotyczyć takich przedmiotów, które są zabezpieczone przed kradzieżą, a dostęp do nich ograniczony wyłącznie dla osób uprawnionych, bądź pod ich nadzorem. Tego typu wymogi są nieodzowne dla prawidłowego powierzenia.

 

Pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z niezależnych od niego przyczyn. Pracownik może między innymi wykazać, iż pracodawca nie zapewnił warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

 

Powierzeniu może podlegać pracownia komputerowa pod warunkiem, że jest ona właściwie zabezpieczona, a dostęp do niej będzie miał wyłącznie zobowiązany nauczyciel. Powierzeniu mogą podlegać również oznaczone co do tożsamości instrumenty czy urządzenia specjalistyczne (rzutniki, laptopy, mikroskopy) – ale również pod warunkiem, że wraz z odpowiedzialnością nauczyciela łączy się zagwarantowanie właściwego bezpieczeństwa przechowywania tychże przedmiotów.

 

Trudno natomiast sobie wyobrazić, że powierzeniu będzie podlegać standardowe wyposażenie klasy, ponieważ dostęp do klasopracowni jest ogólny i powszechny, uniemożliwiający właściwy nadzór nad mieniem skutkujący zaostrzoną odpowiedzialnością nauczyciela. Stąd w takim przypadku odpowiedzialność powinna się odbywać na zasadach ogólnych.

 

Słowem – Pana obowiązkiem nie jest pilnowanie sprzętu, gdy inni nauczyciele mają dostęp do danej sali lekcyjnej. Pana odpowiedzialność jest w takim wypadku wyłączona, bowiem pracodawca nie zapewnił należytych warunków do zabezpieczenia mienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus trzy =

»Podobne materiały

Czy subwencja oświatowa może być przeznaczona na remont?

Czy według prawa pieniądze z subwencji oświatowej w przedszkolu niepublicznym mogę przeznaczyć na remont budynku przedszkola? Właścicielem tego przedszkola jest urząd, ja tylko dzierżawię. Wyremontowałem dach i zrobiłem ocieplenie – urząd dał materiał, ja poniosłem koszty robocizny.

 

Sytuacja nauczyciela po zamknięciu gimnazjum

Jestem nauczycielem, pracuję w gimnazjum, to mój 35. rok „przy tablicy”. Od września 2017 roku moje gimnazjum zostanie wchłonięte przez szkołę podstawową. Niestety, dla wielu z nas nie będzie godzin. Bedą zwolnienia. W styczniu tego roku ukończyłam 56 lat, w świetle nowego prawa emerytal

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »