.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odpowiedzialność za kredyt inwestycyjny wzięty przez męża

Autor: Marek Gola

Mój mąż podpisał umowę z bankiem na kredyt inwestycyjny bez mojej wiedzy i zgody. Niestety miesiąc temu zmarł. Czy w takiej sytuacji ja jako żona będę musiała spłacać ten kredyt, nawet jeżeli nie podpisywałam umowy kredytowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż w omawianym przypadku nie ma zastosowanie przepis art. 41 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

 

Proszę bowiem zwrócić uwagę na fakt, że mąż zmarł, a zatem Pani odpowiedzialność kształtowana jest na zasadzie długów spadkowych. Nie ma zatem znaczenie, czy Pani wyrażała zgodę na zaciągniecie zadłużenia, czy też nie, bowiem kredyt stal się długiem spadkowym.

 

Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym powyżej jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Innymi słowy jeżeli do 6 miesięcy od śmierci męża nie złoży Pani oświadczenia o odrzuceniu spadku, wówczas dziedziczyć będziecie Pani z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas Pani odpowiedzialność ogranicza się do wysokości aktywów spadku, np. jeżeli mąż ma majątek w kwocie np. 10 000 zł, a długi wynoszą 30 000 zł, odpowiada Pani jedynie do 10 000 zł. Osobiście jednak uważam, że dla takiej kwoty warto odrzucić spadek, bowiem sam spis inwentarza jest dosyć kosztowny, długotrwały, a i tak, jak pokazuje praktyka, zawsze wierzyciele uważają, że są traktowani nierówno i wówczas sprawach ich spłaty ciągnie się latami. Wierzyciele bowiem często próbują wymusić spłatę całego zadłużenia, nie bacząc na postanowienie sądu w tym zakresie.

 

Zachodzi pytanie, czy dziedziczy Pani sama (czy są dzieci z małżeństwa), jaki jest Państwa majątek wspólny, a także na jaką kwotę mąż zaciągnął kredyt.

 

Pani powołanie do spadku wynika z treści art. 932 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl