
Indywidualne Porady Prawne
Odpowiedzialność pracownika za uszkodzenie samochoduAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 28.06.2020 |
Zatrudniam na razie bez rejestracji przyszłego zięcia, prowadzi handel obwoźny wędlinami. Jeździ on 3 moimi autami po kraju na rynki. Jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, gdy np. z jego winy uszkodzi on auto, doprowadzi do wypadku, a w konsekwencji je zniszczy? Czy potrzebna jest jakaś umowa powierzenia lub użyczenia samochodów czy tym podobne? A co w sytuacji, jeśli zniszczy auto, będąc zatrudnionym na etacie? Jak wtedy odpowiada kierowca? Czy w naszej sytuacji możliwa jest tylko ustna umowa w obecności świadka? |
![]() |
Oddanie samochodów w użyczenieJeśli auto zostanie oddane w użyczenie, w razie wypadku odpowiedzialność ponoszona jest z OC właściciela. Dopiero w drodze postępowania przed sądem właściciel ma prawo dochodzenia roszczenia od użyczającego auto. Odpowiedzialność pracownika za szkodyJeśli zaś chodzi o prawo pracy – za wszelkie szkody wyrządzone pracodawcy podczas korzystania z samochodu służbowego pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych. Zgodnie z ustawą Kodeks pracy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną, gdy wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę.
Zgodnie z art. 117 Kodeksu pracy to na pracodawcy spoczywa obowiązek wykazania poniesionej szkody, a pracownik odpowiada za nią tylko w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę oraz tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z których wynikła szkoda.
Jeśli jednak pracodawca powierzy pracownikowi samochód z obowiązkiem zwrotu, mamy do czynienia z pełną odpowiedzialnością – a więc pracownik będzie odpowiadał w pełnej wysokości niezależnie od tego, czy szkoda powstała z winy umyślnej, czy nieumyślnej. Umowa powierzeniaWarto pamiętać, że do umowy powierzenia konieczna jest zgoda pracownika. W umowie należy wskazać następujące elementy:
W mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie pracownika i podpisanie z nim umowy powierzenia samochodu.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>