Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Złożenie do sądu odpowiedzi na pozew o rozwód

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 20.02.2013

Otrzymałam pozew o rozwód. W uzasadnieniu mąż napisał, iż małżeństwo nie ma sensu, miłość wygasła itd. Sąd nie wzywa mnie do udzielenia odpowiedzi na pozew, jednak chciałabym taką odpowiedź przygotować. Nie chcę rozwodu. Wiem, że mąż od jakiegoś czasu spotyka się z inną kobietą. Jest świadek, który mógłby to potwierdzić. Nasze małżeństwo rozpadło się z wyłącznej winy mojego męża. Czy warto odpowiadać na pozew, czy raczej powinnam poczekać na rozprawę? Czy sąd może zobowiązać męża do przedstawienia bilingów, które byłyby dowodem zdrady? Nie chcę rozwodu m.in. ze względów religijnych. Czy w związku z tym mogę liczyć na oddalenie pozwu? Bardzo proszę o niecytowanie przepisów, ponieważ już je znam.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z Pani prośbą odpowiedź na pytanie będzie oparta na praktyce i doświadczeniu wyniesionym z sali rozpraw. Nie będę kolejny raz przytaczać przepisów, które już Pani zna.

 

Po pierwsze, kwestia odpowiedzi na pozew. Jeżeli sąd nie zobowiązał Pani do udzielenia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie, zazwyczaj 14-dniowym, to nie ma Pani takiego obowiązku. Co bardzo ważne, za nieprzygotowanie takiej odpowiedzi nie grożą Pani żadne negatywne konsekwencje. Z doświadczenia jednak wiem, iż warto przygotować taką odpowiedź i przesłać ją sądowi. Dzięki pisemnej odpowiedzi może Pani szczegółowo i metodycznie odnieść się do wszystkich twierdzeń męża, przedstawić swój punkt widzenia na te kwestie, a także opisać przebieg małżeństwa widziany swoimi oczami. W odpowiedzi może Pani zawrzeć swoje wnioski dowodowe, tj. wskazać świadków, których należałoby przesłuchać, czy też załączyć dokumenty (np. listy, e-maile, fotografie). Pisemne wykazanie takich okoliczności zawsze daje pewność, iż sąd będzie musiał odnieść się do Pani twierdzeń i żądań.

 

Złożenie pisemnej odpowiedzi na pozew powoduje również, iż sąd na pierwszej rozprawie jest do niej lepiej przygotowany, ma szerszą wiedzę o całej sytuacji oraz lepszy ogląd tego, czy orzeczenie rozwodu będzie słuszne. Dzięki odpowiedzi sąd wie, jakie kwestie są pomiędzy Państwem sporne, na co sam musi zwracać szczególną uwagę i o jakie okoliczności ma pytać Panią i męża.

 

Co do bilingów – może Pani w odpowiedzi na pozew zawrzeć wniosek o zobowiązanie powoda do przedłożenia bilingów dla numeru telefonu … (za okres od … do …). Wniosek taki powinna Pani uzasadnić. Można napisać, iż przedłożone bilingi pozwolą wykazać, że mąż miał romans oraz jak długo trwał ten związek. Niestety sąd nie ma możliwości przymuszenia męża do udostępnienia bilingu, jak również nie może sam wystąpić do operatora o przedstawienie tychże rachunków do akt sprawy (takie uprawnienie ma tylko sąd w sprawach karnych).

 

Oczywiście ma Pani prawo domagać się oddalenia powództwa męża w całości. W sytuacji gdy wyłącznie z winy męża doszło do rozkładu małżeństwa, ma Pani prawo odmówić zgody na rozwód. Nie ukrywam jednak, iż to do sądu należy ostateczna decyzja w kwestii, czy rozwód w takiej sytuacji będzie dopuszczalny. Musi Pani mieć świadomość, iż gdy mąż zezna, że nie widzi możliwości ułożenia sobie ponownie życia z żoną i chce mieć nową rodzinę z aktualną partnerką, to niestety sądy zazwyczaj orzekają rozwód. Okoliczność, iż dla Pani rozwód jest niezgodny z wiarą, niestety nie jest najmocniejszym argumentem. Nasz kraj nie jest państwem wyznaniowym, dlatego argument wiary nie jest decydujący i stanowi on jedynie jeden z elementów. Gdyby wykazała Pani, iż z powodu rozwodu dodatkowo ucierpią małoletnie dzieci, Pani pozostanie bez koniecznej opieki, a Pani sytuacja życiowa ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, szanse na oddalenie pozwu byłyby większe. Oczywiście są sądy, które okoliczność Pani głębokiej wiary uznają za uzasadniającą odmowę orzeczenia rozwodu. Niestety w tej kwestii decyzja zależy od sumienia i poglądów sądu na sprawę istoty i znaczenia wiary. Musi Pani także mieć świadomość, iż w przypadku oddalenia pozwu mąż będzie z pewnością wnosił apelację do sądu wyższego rzędu od takiego wyroku. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus IV =

»Podobne materiały

Bezprawnie uzyskane dowody w sprawie rozwodowej

Czy jest dopuszczalne, aby w trakcie sprawy rozwodowej żona wykorzystała jako dowody moje rozmowy wideo, SMS-y i podsłuchy z telefonu, które uzyskała w bezprawny sposób? Czy to jest zgodne z prawem?

 

Jak doprowadzić do rozwodu przy braku kontaktu z żoną?

Moja żona mieszka we Włoszech. Ja mieszkam w Czechach. Od kilku lat nie mamy kontaktu. Moje prośby o rozwód pozostały bez odpowiedzi. Jak doprowadzić do rozwodu przy braku kontaktu z żoną? Chcę kupić dom w Czechach z moją czeską partnerką, będziemy go finansować częściowo z kredytu. Jak zabezpieczyć

 

Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka

Ja i mój partner wychowujemy pięcioletniego syna. Oboje mamy takie same prawa. Od dłuższego czasu szukam pracy. Niestety bezskutecznie. Dlatego myślę o tym, aby wyjechać za granicę. Mój partner się na to nie zgadza, ale ja chcę lepszego życia dla mojego dziecka. Chciałabym wyjechać sama, znaleźć pra

 

Odpowiedź na pismo z kancelarii adwokackiej

Założyłam sprawę w sądzie okręgowym. Dwa dni temu odebrałam list polecony z kancelarii adwokata reprezentującego pozwanego. Czy powinnam odpowiedzieć na to pismo do sądu? W jakim terminie?

 

Współudział w kradzieży

Dyrektor zawiesił koledze premię z powodu złego koloru ubrania firmowego. Żeby zmusić go do zaległej wypłaty, kolega wziął do domu sprzęt z firmy, w czym mu pomogłem. Szef zgłosił kradzież na policję. W tym czasie matka kolegi odwiozła sprzęty do pracy i przeprosiła dyrektora. Co mi teraz grozi? Jak

 

Przedawnienie karalności po 5 latach

Moje pytanie dotyczy przedawnienia karalności czynów z art. 272 i art. 273 Kodeksu karnego. Czy karalność tych czynów przedawnia się po 5 latach? Czy dobrze rozumiem, że przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 lub 3 nie są zbrodnią?

 

Wynagrodzenie założyciela i dyrektora szkoły niepublicznej

Jestem założycielem i dyrektorem szkoły niepublicznej, która otrzymuje dotację z JST, a nie pobiera czesnego. Od stycznia, zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych, mam pobierać WYNAGRODZENIE, nie mając przecież sama ze sobą umowy o pracę. Jak mam rozliczyć w sensie podatkowym to wynagrodze

 

Przyjęcie innego obywatelstwa a prawo do emerytury w Polsce

Czy przyjmując inne obywatelstwo hiszpańskie, nie zrzekając się obywatelstwa polskiego, tracę prawo do emerytury w Polsce?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »