Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odpowiednia wycena akcji dla urzędu skarbowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.01.2011

W spadku otrzymałem akcje. Potrzebuję obecnie jakiegoś dokumentu określającego wartość akcji w celu naliczenia podatku. Mam zaświadczenie z domu maklerskiego, ale dokonana wycena uwzględnia raczej cenę nabycia akcji, a nie ich wartość. Gdzie mogę dostać stosowną wycenę?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przypomnę na wstępie, że wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny – w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

 

Podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.

 

Zgodnie z ustawą wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw, a wartość praw do wkładów oszczędnościowych – w wysokości tych wkładów. Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Wartość akcji określa się w wysokości ich aktualnej wartości rynkowej. Problemem jest opisana sytuacja, gdy wartości rynkowej jednoznacznie ustalić się nie da. Dla ustalenia wartości rynkowej akcji czasowo wyłączonych z obrotu giełdowego opierać się należy na wartości rynkowej będących przedmiotem obrotu giełdowego akcji podmiotu, którego akcje czasowo wyłączono. Brak jest ustalonej linii postępowania w sytuacji, gdy podmiot w ogóle nie miał akcji w obrocie publicznym. Można w takim przypadku jedynie starać się zbadać, czy odbywał się obrót tymi akcjami lub prawami do nich i jeśli tak – w jakich wysokościach określano ich wartość. Jako że brak jest tu dobrego narzędzia, każda metoda może zostać podważona.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Nie jest to jednak problem. W praktyce podatnicy, znajdując się w Pańskiej sytuacji, wpisują wartość rynkową taką, jaką chcą, aby akcje miały.

 

Następnie wartość ta podlega sprawdzeniu przez organ i jeżeli wartość nie odpowiada, według oceny naczelnika urzędu skarbowego, wartości rynkowej, organ ten wzywa nabywcę (czyli np. Pana) do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny.

 

Na tym etapie podatnicy przyjmują zazwyczaj wartość zaproponowaną przez organ – jeśli organ podważał wartość przedstawioną przez podatnika – i tu sprawa się kończy.

 

Tylko jeżeli nabywca, pomimo wezwania, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, naczelnik urzędu skarbowego dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez nabywcę wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez nabywcę, koszty opinii biegłego ponosi nabywca.

 

Pyta Pan, gdzie dostać „papierek dla urzędu” potwierdzający określona wartość – wskazać muszę, że nie ma takiego mechanizmu, tym bardziej trudno go oczekiwać w przypadku akcji, które nie były przedmiotem obrotu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Spadek nabyty przez obcokrajowca

Jestem obywatelem amerykańskim zamieszkałym w USA. Moja mama zmarła w 2004 r., a postanowieniem sądu prawo do spadku otrzymałem w grudniu 2007 r. Czy obowiązują mnie: zapłata 7% podatku od spadku, zapłata zaległego podatku gruntowego przez ostatnie 5 lat, jak również podatek dochodowy po sprzedaży?

Podatek spadkowy od zwrotu działki

W 1965 r. podczas sądowego rozdzielenia współwłasności działki Skarb Państwa odebrał mojej matce 30% działki bez odszkodowania jako uzysk parcelacyjny. Matka zmarła w 1989 r. W 2007 r. po wielu latach starań uzyskałem decyzję o zwrocie działki (na podstawie ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami). Mam także prawomocną i ostateczną decyzję o zwrocie działki. Postanowiłem sprzedać działką, w związku z czym mam pytania: 1) Czy mam obowiązek zapłacić podatek spadkowy? 2) Czy przysługuje umorzenie podatku od spadku po matce? Proszę również o informacje, jak dotrzeć do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 9 lipca 2008 r. (sygn. III SA/Wa 582/08). Czy można znaleźć go w internecie?

Jaki podatek zapłacę od sprzedaży mieszkana otrzymanego w darowiźnie?

W marcu 2008 r. matka przekazała swoje mieszkanie aktem darowizny córce i synowi. W czerwcu 2008 matka zmarła. Wartość mieszkania w akcie notarialnym darowizny wynosi 500 000 zł. Jaki podatek i w jakiej wysokości będziemy musieli zapłacić przy sprzedaży tej nieruchomości na wolnym rynku? Czy można uniknąć zapłaty tego podatku? Jaki jest podatek przy odkupieniu części darowizny od współwłaściciela? Czy konieczna jest sprawa w sądzie o zniesienie współwłasności, czy może zająć się tym notariusz?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »