.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urządzenia służące do zbierania i magazynowania odpadów medycznych

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 07.11.2012

Czy kontener chłodniczy lub naczepa chłodnicza – tj. urządzenia służące do zbierania i magazynowania odpadów medycznych – powinny być traktowane jako stacjonarne czy przenośne urządzenia chłodnicze? Proszę o wskazanie odpowiednich przepisów.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Poruszony przez Panią temat jest „nowością” i nie ukrywam, że nie tylko nie doczekał się chociażby najmniejszego opracowania czy komentarza, ale także na jego tle nie były wydawane żadne istotne wyroki sądowe, które byłyby publikowane.

 

Zasady dotyczące postępowania z odpadami medycznymi zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 139, poz. 940) i tak naprawdę jedynie na zapisie tego rozporządzenia można się opierać.

 

Paragraf 5 rozporządzenia definiuje terminy: stacjonarne urządzenie chłodnicze oraz przenośne urządzenie chłodnicze. Zgodnie z ustępem 3 tego paragrafu „stacjonarne urządzenie chłodnicze do magazynowania odpadów medycznych powinno:

 

1) być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych;

2) posiadać ściany i podłogi wykonane z materiałów gładkich, łatwo zmywalnych i umożliwiających dezynfekcję;

3) być zabezpieczone przed dostępem owadów, gryzoni oraz innych zwierząt;

4) posiadać drzwi wejściowe bez progu, których szerokość i wysokość powinna gwarantować swobodny dostęp;

5) być wyposażone w termometr wewnętrzny;

6) posiadać zamknięcie drzwi wejściowych umożliwiające ich otwarcie od wewnątrz;

7) posiadać pomieszczenie izolujące przed wejściem do urządzenia”.

 

Zgodnie z definicjami ustawowymi „przenośne urządzenie chłodnicze powinno:

 

1) posiadać wnętrze wykonane z materiałów gładkich, łatwo zmywalnych i umożliwiających dezynfekcję;

2) być zabezpieczone przed dostępem owadów, gryzoni oraz innych zwierząt;

3) być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych” (§ 5 ust. 4).

 

Ustawodawca wyraźnie wskazał, iż każde urządzenie chłodnicze, które posiada ściany, podłogę i drzwi, stanowi urządzenie stacjonarne. W przypadku urządzenia przenośnego nie przewiduje się istnienia ścian, podłóg, jak i otworów drzwiowych. Wskazuje to, iż urządzenie przenośne jest urządzeniem mniejszym, do którego nie ma możliwości wejścia przez osobę je obsługującą. Urządzenie takie nie może więc pełnić funkcji odrębnego, samodzielnego pomieszczenia.

 

W związku z tym, klasyfikując urządzenie do jednej z dwóch grup, powinna Pani – w mojej ocenie – rozpatrzyć:

 

  1. w pierwszej kolejności wielkość urządzenia;
  2. czy urządzenie ma ściany, podłogę i – co bardzo istotne – drzwi;
  3. w dalszej kolejności zaś, czy urządzenie to będzie na stałe związane z podłożem, np. poprzez fundamenty.

 

Jeśli na ww. pytania odpowie Pani twierdząco, a wielkość urządzenia będzie uniemożliwiać jego swobodne przenoszenie i transport, to uznać należy, iż jest to urządzenie stacjonarne.

 

W „Gazecie Lekarskiej” w wydaniu internetowym zamieszczony jest artykuł Odpady medyczne autorstwa Justyny Zajdel, w którym czytamy: „Przenośne urządzenie chłodnicze jest przeznaczone do magazynowania niewielkiej ilości odpadów”. Słownik języka polskiego podaje, iż „niewielki jest to mający niezbyt duże rozmiary; występujący w niezbyt dużej ilości, liczbie; mały, nieokazały, niepokaźny”. Jeżeli więc w urządzeniu przez Panią posiadanym można przechowywać jedynie niewielkie ilości odpadów, to z pewnością jest to urządzenie przenośne.

 

Biorąc pod uwagę wielkość naczepy chłodniczej i kontenera chłodniczego, okoliczność, iż nie posiadają one ścian, podłóg i sufitu zgodnych z ich budowlanym znaczeniem, uważam, iż należy je zakwalifikować do urządzeń chłodniczych przenośnych. Dodatkowo zarówno kontener chłodniczy, jak i naczepa chłodnicza nie są na stałe powiązane z gruntem i w każdej chwili mogą być przestawione, przewiezione w inne miejsce. Funkcją zaś samej naczepy jest przewożenie, transportowanie znajdujących się w niej przedmiotów (odpadów) z jednego miejsca na drugie.

 

Kwestię Pani pytania konsultowałam także z pracownikami sanepidu, którzy przyznali, iż kwalifikowanie urządzeń chłodniczych jest kwestią mocno ocenną i niestety zależy od zdroworozsądkowego podejścia. Wszyscy jednak wskazywali, że należy uwzględniać okoliczność, czy urządzenie może być przenoszone bez uszkodzenia jego istoty i może działać w nowym miejscu bez problemów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »