.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odnowienie umowy ustanowienia służebności przejazdu

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 04.04.2011

Chcemy kupić dom, którego właściciele podpisali kiedyś umowę dzierżawy na przejazd przez inną działkę. W umowie tej zaznaczono, że przejazd jest dla państwa B. (od których kupujemy dom). Czy można odnowić tę umowę służebności u notariusza, czy wystarczy umowa między właścicielami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z pytania wynika, że najprawdopodobniej na rzecz obecnych właścicieli (od których chce Pan kupić działkę) została ustanowiona służebność drogowa polegająca na służebności przejazdu i przechodu przez daną działkę.

 

Służebność polega na tym, że określona nieruchomość (zwana nieruchomością obciążoną) zostaje obciążona prawem polegającym w szczególności na tym, że określony podmiot może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej. W odniesieniu do opisanego w pytaniu przypadku owo korzystanie będzie polegało na możliwości przejazdu i przechodu przez nieruchomość obciążoną. Jej właściciel nie będzie mógł się sprzeciwiać takiemu korzystaniu, mimo że – co do zasady – ma on prawo żądać, by nikt nie wkraczał na działkę będącą przedmiotem jego własności.

 

W zależności od sposobu wyznaczenia podmiotów uprawnionych do korzystania z nieruchomości obciążonej możemy mieć do czynienia ze:

  1. Służebnością gruntową, gdy uprawnionym jest każdorazowy właściciel określonej nieruchomości (zwanej nieruchomością władnącą) – np. nieruchomości położonej w drugim rzędzie działek od drogi publicznej. Służebności tego typu są uregulowane w art. 285 i następnych Kodeksu cywilnego.
  2. Służebnością osobistą, gdy uprawnionym jest konkretna osoba fizyczna. Regulacja dotycząca służebności tego typu znajduje się w art. 296 i następnych Kodeksu cywilnego.

 

Służebności gruntowe obciążają nieruchomość służebną celem zwiększenia użyteczności nieruchomości władnącej, natomiast służebności osobiste obciążają nieruchomość służebną w celu zapewnienia zaspokojenia określonych potrzeb osoby fizycznej. Służebności osobiste mogą obciążać nieruchomość wyłącznie na rzecz osoby fizycznej – niezależnie od tego, czy jest ona właścicielem innej nieruchomości. Służebność osobista jest niezbywalna i nie przechodzi na spadkobierców.

 

Z pytania wynika, że służebność została ustanowiona na rzecz obecnych właścicieli (państwa B.). W przedmiotowej sprawie mamy więc do czynienia ze służebnością osobistą, która została ustanowiona na rzecz konkretnych osób fizycznych. W związku z tym, jeśli zakupi Pan nieruchomość od państwa B., to nie nabędzie Pan tym samym służebności przejścia i przejazdu. Będzie Pan musiał postarać się o taką służebność we własnym zakresie.

 

Umowa ustanowienia służebności drogowej zawierana jest pomiędzy właścicielem nieruchomości władnącej a właścicielem nieruchomości obciążonej. Swoją wolę właściciel nieruchomości obciążanej służebnością musi potwierdzić aktem notarialnym – konieczna jest więc wizyta u notariusza, inaczej umowa będzie nieważna. Natomiast oświadczenie właściciela nieruchomości władnącej nie wymaga formy aktu notarialnego i może być złożone w każdy sposób.

 

To do zainteresowanych stron należy decyzja, czy ta służebność będzie miała charakter gruntowej (uprawnionym jest każdorazowy właściciel określonej nieruchomości), czy osobistej (uprawnionymi będą tylko i wyłącznie konkretne osoby fizyczne).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton