.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odnalezienie testamentu w trakcie sprawy spadkowej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.12.2020

Przed 40 laty zmarł mój dziadek, który miał dwoje dzieci. Jedno z nich żyje, natomiast córka zmarła w roku 2005, która ma dzieci. W tej sytuacji z mojej wiedzy byłby syn zmarłego oraz dzieci po córce. Sprawa spadkowa po dziadku nigdy nie została otwarta. Do tej pory nikt nie miał świadomości, że dziadek sporządził przez notariusza testament. Syn mojego dziadka wniósł sprawę do sądu o ustalenie spadkobierców po zmarłym dziadku i zaznaczył, że z jego wiedzy zmarły nie pozostawił testamentu. Po przeszukaniu domu rodzinnego odnalazłam testament sporządzony jako akt notarialny przez notariusza. W odnalezionym testamencie cały majątek wraz z gospodarstwem dziadek przepisał swojej wnuczce. Co zrobić w tej sytuacji? Czy trzeba założyć nową sprawę sądową o nabyciu spadku, czy można testament i wniosek dołączyć jako odpowiedź do już otwartego postępowania sądowego o ustalenie spadkobierców?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odnalezienie testamentu w trakcie sprawy spadkowej

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Założenie drugiej sprawy spadkowej

Mając na uwadze stan faktyczny, godzi się podkreślić, że nie może Pani założyć nowej sprawy spadkowej po dziadku, bowiem nie mogą toczyć się dwie sprawy o to samo. W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku założonej przez syna dziadka winna Pani złożyć odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, w którym należy wnosić o otwarcie i ogłoszenie testamentu oraz stwierdzenie nabycia spadku na mocy testamentu.

Testament w sprawie spadkowej

Sąd spadkowy jest zobowiązany do zbadania z urzędu ważności testamentu notarialnego. O ile uzna, że testament, w którego posiadaniu się Pani znajduje, jest ważny stwierdzenie nabycia spadku nastąpi na jego podstawie. O ile sąd dojdzie do innych wniosków, wówczas stwierdzenie nabycia spadku nastąpi na mocy ustawy. Nie może Pani jednak zataić posiadania testamentu, bowiem zgodnie z przepisami każdy, kto znajduje się w jego posiadaniu, jest zobowiązany do przekazania tegoż testamentu sądowi spadkowemu. Testament, w którego posiadaniu się Pani znajduje, winien być w oryginale załączony do odpowiedzi na wniosek (dla bezpieczeństwa w zamkniętej kopercie podpisanej „TESTAMENT”). Z daleko posuniętej ostrożności na Pani miejscu wykonałbym kopię tegoż testamentu, gdyby z jakiś powodów miało dojść do jego zgubienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »