Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa zaszczepienia dziecka

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 17.02.2016

Jestem ojcem rocznego dziecka i chcemy z żoną podjąć decyzję o nieszczepieniu dziecka. Czy mogę odmówić takiego szczepienia jako prawny opiekun oraz jakie konsekwencje prawne może to spowodować? Czy mogę dostać grzywnę od wojewody? Jaka kwota może być tej grzywny oraz czy ona jest jednorazowa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Co do zasady ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w art. 5 ust 1 pkt 2 mówi, że „osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do poddawania się szczepieniom ochronnym”*.

 

W myśl art. 5 ust 2 cytowanej ustawy „w przypadku osoby nieposiadającej pełnej zdolności do czynności prawnych odpowiedzialność za wypełnienie obowiązków, o których mowa w ust. 1, ponosi osoba, która sprawuje prawną pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, albo opiekun faktyczny w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta , tak więc w przypadku dzieci podmiotami odpowiedzialnymi są rodzice”.

 

Przepis art. 17 ust 1 ustawy mówi z kolei, że „osoby, określone na podstawie ust. 10 pkt 2, są obowiązane do poddawania się szczepieniom ochronnym przeciw chorobom zakaźnym określonym na podstawie ust. 10 pkt 1, zwanym dalej »obowiązkowymi szczepieniami ochronnymi«”.

 

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 października 2013 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2014 (Dz. Urz. MZ z dnia 31 października 2013 r.) zawiera precyzyjny Program Szczepień Ochronnych na rok 2014, przewidując szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku.

 

Pozwolę sobie załączyć cały katalog szczepień dla dzieci, bo nie wiem, o jakim konkretnie szczepieniu mówimy. Te w tabelach są szczepieniami obowiązkowymi.

 

Rozporządzenie mówi co prawda o obowiązkowych badaniach ale nie przewiduje żadnych sankcji za ich nieprzeprowadzenie.

 

Czyn tego rodzaju ustawodawca penalizuje w art. 115 § 1 i 2 Kodeksu wykroczeń, stanowiąc, że „kto, pomimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej, nie poddaje się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko gruźlicy lub innej chorobie zakaźnej albo obowiązkowemu badaniu stanu zdrowia, mającemu na celu wykrycie lub leczenie gruźlicy, choroby wenerycznej lub innej choroby zakaźnej, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany. Tej samej karze podlega, kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, pomimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej, nie poddaje jej określonemu w § 1 szczepieniu ochronnemu lub badaniu”.

 

Ale proszę zwrócić uwagę, że nie chodzi tu o sam ustawowy obowiązek szczepienia, a taki, który był przedmiotem zastosowania środków egzekucji administracyjnej i stąd kluczowym dla odpowiedzi na Pana pytanie jest wyjaśnienie, czy jeśli nie podda Pan dziecka szczepieniu, mogą być zastosowane wobec Pana środki egzekucji administracyjnej.

 

Cała ustawa o szczepieniach, której pełną nazwę wyżej podałam, tak naprawdę nie zawiera żadnego przepisu dającego możliwość karania za niedopełnienie obowiązku szczepienia obowiązkowego. Artykuł 33 ustawy mówi tylko, że „państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może, w drodze decyzji, nałożyć na osobę zakażoną lub chorą na chorobę zakaźną albo osobę podejrzaną o zakażenie lub chorobę zakaźną, lub osobę, która miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego, obowiązki określone w art. 5 ust. 1” – a więc m.in. szczepieniom, ale ten przymusi dotyczy jedynie osób zakażonych lub podejrzanych.

 

Do tej pory sanepid nakładał kary na rodziców, ale Naczelny Sąd Administracyjny za pośrednictwem wyroku w sprawie o sygn. akt II OSK 745/12 wyeliminował taką praktykę, uznając, że obowiązek szczepień wynika z ustawy, a więc Inspektor Sanitarny nie ma prawa do wydania decyzji.

 

Generalnie po nowelizacji stanu prawnego nie funkcjonuje już w obowiązującym stanie faktycznym przepis, który umożliwia ukaranie rodziców. Tu jeszcze wspomnę, że poprzednio obowiązująca ustawa z dnia 6 września 2001 roku o chorobach zakaźnych i zakażeniach w przepisie art. 35 mówiła, że „kto nie poddaje się obowiązkowym szczepieniom ochronnym podlega grzywnie”, obecnie takiego przepisu w ustawie już nie ma.

 

Tak więc już konkretnie odpowiadając na Pana pytanie, obowiązek szczepień wynika z ustawy i jest, ale sankcji za niewywiązanie się z niego tak naprawdę ustawodawca nie przewidział.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 03.10.2014 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + trzy =

»Podobne materiały

Odpowiedzialność karna za wykonanie stron reklamujących leki na potencję

Zrobiłem kilka stron internetowych reklamujących leki na potencję (później zająłem się też pozycjonowaniem). Zleceniodawca niedawno trafił do aresztu w związku z handlem tymi środkami. Co mi może grozić za wykonanie tych stron?

Śmierć męża a zadośćuczynienie w związku z niestarannymi badaniami

W październiku 2008 r. zmarł mój mąż. W 2000 r. miał wykonywane badania, które nie wykazały jednak ukrytego schorzenia, które później doprowadziło do jego śmierci. Czy mogę ubiegać się o zadośćuczynienie w związku z niestarannością badań?

Informacja o stanie zdrowia krewnego

Mój kuzyn przebywa od 3 tygodni w szpitalu psychiatrycznym. Ja mieszkam w innym mieście i martwię się o niego. Chłopak ma 23 lata, jego rodzice dawno temu zmarli w wypadku, częściowo go więc wychowywałam. Jak mogę uzyskać informację o jego stanie zdrowia? To samo dotyczy narzeczonej
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »