.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa urzędu miasta na wykup mieszkania komunalnego

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 04.12.2007

Od 30 lat jestem najemczynią domu z urzędu miasta. Chciałabym go teraz wykupić, jednak urzędnicy mi odmawiają, twierdząc, że nie mogą go sprzedać, ponieważ w księgach wieczystych jest wpisany właściciel domu. Chciałabym się dowiedzieć, jakie mam szanse na wykup tego mieszkania.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 34 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami – w przypadku gdy umowa najmu mieszkania komunalnego została zawarta na czas nieoznaczony i gmina przeznaczy takie lokale do sprzedaży – najemcom lokali mieszkalnych przysługuje prawo pierwszeństwa w ich nabyciu (prawo pierwokupu).

 

Należy jednak podkreślić, że o tym, czy mieszkanie jest na sprzedaż, czy nie, decyduje gmina. I to ona zwykle sama występuje do głównego najemcy z propozycją wykupu. Zainteresowany może złożyć odpowiedni wniosek z prośbą o sprzedaż mieszkania i czekać, aż urząd zdecyduje, czy dany lokal do tego celu się nadaje.

 

Niestety fakt, że w księdze wieczystej jest ujawniony prawowity właściciel, stanowi istotną przeszkodę w sprzedaży nieruchomości i bez wcześniejszego uregulowania kwestii własności nieruchomości nie ma możliwości, aby gmina mogła dokonać skutecznej sprzedaży mieszkania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton