Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa wykonania polecenia służbowego

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 22.07.2011

Mój pracodawca zaczyna współpracę z firmą prowadzącą działalność w Brazylii. Zamierza delegować tam pracowników na dwumiesięczne delegacje. Uważam, że to miejsce niebezpieczne i nie chcę tam wyjeżdżać. Czy mogę powołać się na jakiś przepis, odmawiając wykonania polecenia służbowego? Jeżeli nie, będę musiał zrezygnować z pracy.

Irena Sawa

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odmowa wykonania polecenia wyjazdu służbowego może stanowić podstawę uzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę (art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy), a nawet w niektórych sytuacjach może być podstawą rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia umowy, tzw. dyscyplinarki (art. 52 Kodeksu pracy).

 

Pracodawca może zlecić polecenie wyjazdu służbowego (tzw. delegacja służbowa), a Pan jako pracownik nie może odmówić wykonania polecenia.

 

Zgodnie z art. 100 § 1 Kodeksu pracy „pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę”.

 

Odnosząc się do wskazanego przepisu, zaznaczyć należy, że polecenie pracodawcy – polecenie wyjazdu służbowego – nie jest ani sprzeczne z prawem, ani z umową o pracę, zatem Pańskim obowiązkiem będzie wykonanie tego polecenia.

 

„Bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia, zagrażająca istotnym interesom pracodawcy, uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy)” – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12.06.1997 r., sygn. akt I PKN 211/97, OSNAPiUS 1998, nr 11, poz. 323.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Należy też wiedzieć, że „odmowa podporządkowania się poleceniom pracodawcy dotyczącym organizacji i sposobu wykonania umówionego rodzaju pracy stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę” (wyrok SN z dnia 07.02.2007 r., sygn. akt I PK 221/06, Pr. Pracy 2007, nr 6, poz. 22).

 

W wyroku tym stwierdzono również, że „polecenie pracodawcy nie zostało w przepisach prawa pracy (z wyjątkiem dotyczącym niektórych poleceń w służbie publicznej) obwarowane wymogiem szczególnej formy. Kodeks pracy wymaga jedynie, by polecenie dotyczyło pracy oraz nie było sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę”.

 

Podkreślić ponadto pragnę, iż pracownik może odmówić wyjazdu na delegację, powołując się na treść art. 178 § 2 Kodeksu pracy.

 

Zgodnie z treścią wskazanego przepisu „pracownika opiekującego się dzieckiem w wieku do ukończenia przez nie czterech lat nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy”.

 

Zakaz ten ma charakter względny, co oznacza, że w każdej chwili może być uchylony za zgodą zainteresowanego pracownika.

 

Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, to wówczas z uprawnienia tego może korzystać tylko jedno z nich.

 

W przypadku ochrony ustanowionej ze względu na sprawowanie opieki ważne jest, aby dziecko przebywało wraz z opiekunem we wspólnym gospodarstwie domowym i żeby opiekun sprawował opiekę faktycznie.

  

Przesądzająca w sprawie może być również treść umowy o pracę: jeżeli wynika z niej, iż wyraża Pan zgodę na wyjazdy służbowe, na pracę poza miejscem pracy określonym w umowie, to brak jest podstawy odmowy wyjazdu na delegację.

 

Istnieje także możliwość odmowy wyjazdu z uzasadnieniem zagrożenia bezpośredniego dla zdrowia i życia, jednak w takiej sytuacji pracodawca może wypowiedzieć Panu umowę.

 

Zaznaczyć pragnę, że jeśli pracodawca wypowiada umowę, to zasiłek dla bezrobotnych osoba uzyskuje w terminie 7 dni, licząc od daty rejestracji w urzędzie pracy, natomiast jeżeli rozwiązanie umowy następuje z inicjatywy pracownika (pracownik wypowiada umowę, prosi o jej rozwiązanie na zasadzie porozumienia stron), to prawo do zasiłku dla bezrobotnych pracownik nabywa dopiero po upływie 90 dni.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + X =

»Podobne materiały

Naruszenie dyscypliny służbowej

Moje pytanie dotyczy naruszenia dyscypliny służbowej. Jestem policjantem. Niedawno dostałem polecenie służbowe od przełożonego wysłane za pośrednictwem SMS-a. Miałem stawić się następnego dnia do służby z uwagi na pewne wydarzenie. Nie wykonałem tego polecenia. Nikogo też nie poinfo
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »