.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa wykonania polecenia przełożonego

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 23.04.2008

„Jeżeli jednak pracownik jest przekonany, że wydane polecenie jest bezprawne, powinien albo wyraźnie odmówić jego wykonania, albo w przypadku wątpliwości – poprosić szefa o wydanie tego polecenia na piśmie”. Bardzo proszę o poparcie tego cytatu konkretnym przepisem, paragrafem. Chodzi o spór między mną a osobą, która nie jest moim bezpośrednim przełożonym, ale zajmuje wyższe stanowisko w hierarchii firmy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odmowa wykonania polecenia przełożonego

Czy pracownik może odmówić wykonania polecenia przełożonego?

Prawo do odmowy wykonania polecenia przełożonego – polecenia, które jest bezprawne – wynika z art. 100 § 1 Kodeksu pracy. Według tego artykułu: „pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.”

 

Jeżeli pracownik wie, że wykonanie polecenia pracodawcy jest bezprawne, ma nie tylko prawo, ale i obowiązek odmowy wykonania polecenia. Taki obowiązek zaistnieje tylko wtedy, gdy pracownik jest przekonany o tym, że polecenie pracodawcy jest bezprawne. To przekonanie może wynikać z doświadczenia życiowego i wiedzy ogólnej. Natomiast jeżeli pracownik tylko podejrzewa i nie jest przekonany, że wydane polecenie jest bezprawne, wówczas obowiązek odmowy wykonania polecenia nie zaistnieje.

Pracodawca bądź przełożony wydaje polecenie niezgodne z prawem - co zrobić?

Przepisy prawa nie określają sposobu postępowania w sytuacji, w której pracodawca wydaje polecenie niezgodne z prawem lub które nie dotyczy pracy.

 

Tak więc cytatowi „jeżeli jednak pracownik jest przekonany, że wydane polecenie jest bezprawne, powinien albo wyraźnie odmówić jego wykonania, albo w przypadku wątpliwości – poprosić szefa o wydanie tego polecenia na piśmie” nie da się przyporządkować konkretnego przepisu.

 

Jest oczywistym, że jeżeli pracownik odmawia wykonania polecenia służbowego, powinien to w jakiś sposób wyrazić. Najlepszym sposobem jest odmowa na piśmie lub przy świadkach.

Odmowa wykonania polecenia pracodawcy bez uzasadnionej przyczyny

Czynności te pracownik powinien wykonać w trosce o własny interes, ponieważ odmowa wykonania polecenia pracodawcy, bez uzasadnionej przyczyny, jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracownika i może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w trybie art. 52 § 1 pkt. 1 Kodeksu pracy. Podjęcie tych czynności, spowoduje, że pracownik będzie mógł obronić się przed sądem pracy przed zarzutem niewykonania polecenia służbowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »