Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa wydania wizy do USA

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 22.03.2012

Ja i żona jesteśmy zamożnymi ludźmi. Od dawna chcemy z dziećmi wyjechać na kilka tygodni, by zwiedzić USA. Odmówiono nam jednak wydania wizy, ponieważ kilka lat temu zostałem skazany za drobne przestępstwo. Czas próby (dwuletni) upłynął 2 lata temu – o wizę starałem się przed jego zakończeniem. Także jednak w odmowie wskazuje się na nasze słabe związki z Polską (absurd!). Jak możemy uzyskać potrzebną wizę? Czy możemy starać się też o wyjazd turystyczny do Kanady?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym sprawy w pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z przepisem art. 76 § 1 Kodeksu karnego skazanie, w przypadku orzeczenia kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Samo zatarcie skazania oznacza zaś, że od tej chwili dana osoba uznawana jest za osobę nigdy niekaraną i nie ma obowiązku ujawniania swojego skazania w żadnych oświadczeniach czy formularzach, a dotyczący tego skazania wpis jest wykreślany z Krajowego Rejestru Karnego (jeżeli zatarcie nastąpiło w niedalekiej przeszłości, to warto w tym przedmiocie złożyć w sądzie wniosek o wykreślenie z rejestru tego wpisu, gdyż mimo że sądy powinny robić to z urzędu, w praktyce zdarza się, że przez niedopatrzenie lub zaniechanie wpis taki nadal widnieje, choć nie powinno go już dawno być).

 

Mając zatem powyższe na uwadze, w związku z tym, że, jak Pan wskazuje, od upływu okresu próby minęły już 2 lata, nastąpiło już zatarcie Pańskiego skazania i jest Pan obecnie oficjalnie osobą niekaraną – na pytanie o Pańską karalność powinien Pan właśnie w ten sposób odpowiadać.

 

Należy jednakże pamiętać, że w związku z koniecznością wykazania niekaralności podczas starań o wydanie wizy, należałoby na spotkanie z konsulem zabrać ze sobą aktualny odpis z Krajowego Rejestru Karnego (tzw. zaświadczenie o niekaralności), najlepiej przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego.

 

Jeżeli natomiast chodzi o samą procedurę ubiegania się o otrzymanie wizy do Stanów Zjednoczonych, to niestety w tym zakresie konsul posiada dość znaczną i mało skrępowaną władzę, kierując się w wielu przypadkach własną oceną i odbiorem danej osoby.

 

Oczywiście możliwość wylegitymowania się określonymi dokumentami na poparcie swojego związku z Polską i brakiem woli stałego osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych jest pomocna, jednak raz jeszcze podkreślić należy, iż ostateczna decyzja należy właśnie do konsula.

 

Odnośnie wyżej wymienionych dokumentów, to w praktyce pomocne okazać mogą się takie dokumenty, jak zaświadczenia o zarobkach w pracy, akty własności (najlepiej własności nieruchomości), dokumenty poświadczające obowiązki kredytowe, wyciągi z kont, dokumenty związane z prowadzoną w Polsce działalnością gospodarczą (wpis do ewidencji, odpis KRS, zaświadczenia podatkowe itp.), a w przypadku osób uczących się lub studiujących także legitymacje czy indeksy. Warto także w razie możliwości mieć ze sobą zaproszenie ze strony amerykańskiej w postaci Affidavit of Support – forma I-134.

 

Jeżeli chodzi natomiast o wyjazd w celach turystycznych do Kanady, to nie jest to uwarunkowane posiadaniem wizy. Odnośnie zaś ewentualnych pytań o uprzednią karalność, to jak zostało to wskazane powyżej, wobec zatarcia Pańskiego skazania jest Pan obecnie osobą niekaraną i jako taka ma Pan pełne prawo się legitymować (mimo to warto mieć ze sobą przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego odpis z Krajowego Rejestru Karnego).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + IX =

»Podobne materiały

Dokumenty dla cudzoziemca uprawniające do pobytu w Polsce

Potrzebuję pomocy w określeniu dokumentów, które muszę skompletować dla cudzoziemca – moje narzeczonej z Madagaskaru. Chciałbym załatwić jej wizę, ale nie wiem, gdzie należy złożyć wniosek. A może mógłbym pomóc jej znaleźć pracę, żeby mogła zostać w Polsce dłużej? Czy warto (i jak) wystawić je

 

Wiza dla Tunezyjczyka

Mam narzeczonego, który jest Tunezyjczykiem. Za rok planujemy wziąć ślub i zamieszkać razem w Polsce. Chciałabym, aby narzeczony przyjechał do mnie i poznał całą rodzinę. Dowiedziałam się, że muszę załatwić zaproszenie dla cudzoziemca. Co ma się znaleźć w tym zaproszeniu? Jak zwiększyć szansę n

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »