.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa wjazdu na terytorium RP

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 13.08.2014

Mój mąż jest obcokrajowcem. Ze względu na przekroczenie czasu pobytu na terytorium innego państwa strefy Schengen otrzymał odmowę wjazdu na terytorium RP. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Jak starać się o przedłużenie wizy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zaistniała sytuacja odmowy wjazdu na terytorium RP wynika z regulacji dotyczących przepływu osób w obrębie strefy Schengen, zgodnie z którymi „cudzoziemcowi odmawia się wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdy wykorzystał dopuszczalny okres pobytu na terytorium państw obszaru Schengen wynoszący 90 dni w każdym okresie 180 dni”*.

 

Powyższy zapis znajduje się już nawet w nowej ustawie o cudzoziemcach, która wejdzie w życie 1 maja 2013 r.

 

Niestety przepisy w tej materii są dosyć restrykcyjnie przestrzegane. W tej sytuacji w mojej ocenie jedynym wyjściem jest złożenie wniosku o nową wizę. Zaznaczam, że powinien to być nowy wniosek o nową wizę, a nie wniosek o przedłużenie tej, na podstawie której nie udało się mężowi wjechać do Polski. Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że w takim przypadku okres naliczania przebytego czasu w strefie Schengen się zeruje i jest naliczany od nowa dla nowo wydanej wizy. W praktyce, jak dotąd pewnie udało się już Państwu przekonać, wiele zależy od uznaniowości konsula czy samych urzędników. Mimo wszystko wcześniej miałam okazję prowadzić bezpośrednio sprawę tego rodzaju i właśnie taką drogą udało się ją rozwiązać pomyślnie. Uprzedzam jednak, że nie wszyscy urzędnicy są odpowiednio przeszkoleni i może się nadarzyć sytuacja, że w toku procedowania usłyszą Państwo, że taka sytuacja jest niemożliwa, że mąż przekroczył 90 dni i musi odczekać. Proszę się nie dać przekonać – wraz z wydaniem nowej wizy okres ten się zeruje i w ten sposób należy te przepisy interpretować.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 10.04.2013 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton