.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odmowa udzielenia urlopu wypoczynkowego zaraz po macierzyńskim

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 31.01.2011

Pracuję na umowę o pracę, niebawem kończy się mi urlop macierzyński. Chciałabym wykorzystać urlop wypoczynkowy za ten rok, a później przejść na urlop wychowawczy, ale przełożony odmówił mi urlopu wypoczynkowego w związku z zatrudnieniem osoby na umowę zastępstwa. Czy mogę domagać się urlopu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady pracownik powinien w sposób przyjęty u danego pracodawcy złożyć w odpowiednim terminie wniosek o udzielenie urlopu ze wskazaniem proponowanego terminu urlopu, lecz pracodawca nie jest tym wnioskiem związany. Pracownik może wykorzystać urlop w zaproponowanym przez siebie terminie tylko wówczas, gdy termin ten został zaakceptowany przez pracodawcę. Samo zatem złożenie wniosku nie upoważnia pracownika do wykorzystania urlopu. Niemniej od powyższej reguły ustawodawca przewidział kilka wyjątków, między innymi, jeśli pracownica (lub pracownik-ojciec) złoży wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wykorzystanym urlopie macierzyńskim, to wniosek taki jest dla pracodawcy wiążący. Pracodawca w takim wypadku nie może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego.

 

Powyższe znajduje potwierdzenie w art. 163 § 3 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego”.

 

Tym samym ma Pani prawo domagać się urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i musi Pani taki urlop otrzymać. Wniosek Pani jest dla pracodawcy bezwzględnie wiążący. Urlop wypoczynkowy powinien się rozpoczynać pierwszego dnia roboczego, następującego po urlopie macierzyńskim.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl