Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa udzielenia ojcu dziecka przysługujących 2 dni wolnych od pracy

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 22.02.2010

Przebywam na urlopie wychowawczym, razem z partnerem mamy małe dziecko. Mieszkamy razem. W pracy odmówiono partnerowi 2 dni opieki nad dzieckiem, tłumacząc, że ja przebywam na urlopie, a poza tym nie jesteśmy małżeństwem. Czy ta odmowa jest zgodna z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z pytania wynika, że chodzi Pani o prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze dwóch dni w roku kalendarzowym. Powyższa kwestia jest regulowana art. 188 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”.

 

Na mocy art. 1891 § 1 Kodeksu pracy uprawnienie powyższe przysługuje nie tylko pracownicy, ale także pracownikowi. Wybór, które z rodziców będzie z niego korzystać, zależy od samych zainteresowanych.

 

Pracownik (pracownica) może skorzystać z tego prawa również wtedy, gdy drugi rodzic nie pracuje albo korzysta z urlopu wychowawczego. To, że małżonek pracownika sprawuje opiekę nad dzieckiem, nie pozostając w zatrudnieniu lub przebywając na urlopie wychowawczym, nie ogranicza więc jego prawa do skorzystania ze zwolnienia od pracy na podstawie art. 188. Jedynie w sytuacji, gdy każde z rodziców jest zatrudnione, z dni na opiekę na dziecko może skorzystać tylko jedno z nich.

 

Ponadto pracownik albo pracownica nabywa prawo do dwóch dni wolnych w roku, gdy wychowuje dziecko własne, dziecko współmałżonka, dziecko przysposobione lub wzięte na wychowanie. W ocenie prawa do dni wolnych bez znaczenia jest, czy pracownica wychowuje dziecko samotnie, czy razem z małżonkiem.

 

Mając na uwadze powyższe, uważam, że argumenty przedstawione przez pracodawcę ojca dziecka są bezpodstawne i ojcu dziecka należą się 2 dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

 

W sytuacji, gdyby pracodawca nadal odmawiał udzielenia 2 dni zwolnienia od pracy, ojciec dziecka może zwrócić się do sądu pracy z żądaniem nakazania pracodawcy udzielenia zwolnienia od pracy na dwa dni w ciągu roku na podstawie art. 188 Kodeksu pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - 10 =

»Podobne materiały

Urlop „tacierzyński” dla żołnierza zawodowego

Czy mnie, jako żołnierzowi zawodowemu, przysługuje tzw. urlop ojcowski z racji tego, że urodziło mi się dziecko?

 

Jak pozbyć się uciążliwego pracownika?

Mój mąż 5 lat temu zatrudnił pracownika na czas nieokreślony. Może trudno w to uwierzyć, ale przez te lata pracownik nie wyrażał zgody na urlop. Nie podpisywał też list płac. W tej chwili postawiliśmy pracownika przed faktem przymusowego wykorzystania urlopu, ale on nadal odmawia. Do tego straszy na

 

Odwołanie pracownika z urlopu poprzez wiadomość SMS

Czy pracodawca może poinformować pracownika o odwołaniu z urlopu, wysyłając mu wiadomość SMS na jego prywatny numer? W jaki sposób pracodawca może wykazać (np. przed sądem pracy), że owa wiadomość SMS została odczytana przez tego pracownika?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »