Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 17.12.2010

Złożyłam pozew rozwodowy bez orzekania o winie, chciałam, abyśmy rozstali się w sposób jak najbardziej cywilizowany, bo uważałam, że po kilkunastu latach małżeństwa dwoje ludzi powinno się dogadać, zwłaszcza kiedy jest dziecko. Okazało się jednak, że mąż nie chce odebrać awiza, powiedział, że ma w nosie mnie i rozwód. Poinformowałam go ustnie oraz wysłałam mu mail z informacją o terminie rozprawy. On w tym czasie ma inne plany. Co ja mam zrobić? Czy w takiej sytuacji rozprawa się odbędzie? Czy sąd wyda wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną dla przedstawionego przez Panią stanu faktycznego stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie bowiem z treścią art. 428 K.p.c.:

 

„§ 1. Rozprawa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron. Jednakże w razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa powoda na pierwsze posiedzenie sądowe wyznaczone w celu przeprowadzenia rozprawy, postępowanie ulega zawieszeniu, chyba że prokurator popiera żądanie unieważnienia albo ustalenia istnienia lub nieistnienia małżeństwa.

§ 2. Podjęcie postępowania następuje na wniosek powoda, nie wcześniej jednak niż po upływie trzech miesięcy od dnia zawieszenia postępowania. W razie niezgłoszenia takiego wniosku w ciągu roku po zawieszeniu, sąd umorzy postępowanie. Umorzenie wywołuje takie same skutki, jak umorzenie postępowania zawieszonego na zgodny wniosek stron lub z powodu ich niestawiennictwa”.

 

Sąd rozpoznaje sprawy o rozwód lub separację na rozprawie, która odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej czy obu stron, prawidłowo zawiadomionych o jej terminie.

 

Strona ma prawo osobiście uczestniczyć w posiedzeniu, na którym przeprowadza się dowód z przesłuchania świadków, a jej usprawiedliwione niestawiennictwo na to posiedzenie uzasadnia żądanie odroczenia rozprawy, choćby stawił się na nie jej pełnomocnik.

 

Nieusprawiedliwione niestawiennictwo powoda tylko na pierwsze posiedzenie sądowe, wyznaczone w celu przeprowadzenia rozprawy, powoduje zawieszenie postępowania. Zawieszenie w tym przypadku ma charakter obligatoryjny, a ewentualny wniosek powoda o przeprowadzenie rozprawy podczas jego nieobecności nie może odnieść zamierzonego skutku.

 

Jeżeli strona powodowa będzie zastąpiona przez pełnomocnika procesowego, sąd nie może zawiesić postępowania na podstawie art. 428 K.p.c.

 

Podjęcie zawieszonego postępowania może nastąpić tylko na wniosek strony powodowej (art. 428 § 2 K.p.c.). Niezależnie od daty złożenia takiego wniosku podjęcie postępowania następuje nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia zawieszenia postępowania. W takim przypadku pozwany zostaje pozbawiony możliwości wpływu na byt procesu, pomimo że jego żądanie może być zgodne ze zgłoszonym w pozwie.

 

W sprawach o rozwód lub separację sąd może zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron, a więc na podstawie art. 178 K.p.c.

 

Jeżeli pozwany nie żądał przeprowadzenia rozprawy podczas swojej nieobecności, ani nie składał wyjaśnień ustnie lub na piśmie, nie stawił się na rozprawę albo pomimo stawienia się nie brał w niej udziału, wydany wyrok uznaje się za zaoczny.

 

Obecność stron na posiedzeniu w sprawie o rozwód lub separację ma doniosłe znaczenie dla bytu całego postępowania. Na początku procesu sąd, informacyjnie przesłuchując strony, może bowiem ustalić kierunki i zakres postępowania dowodowego (art. 212 K.p.c.), na dalszym zaś etapie musi obligatoryjnie przeprowadzić dowód z przesłuchania stron (art. 432 K.p.c.). Dlatego też, w przeciwieństwie do ogólnych przepisów o procesie, sąd może nałożyć grzywnę na stronę zobowiązaną do osobistego stawiennictwa (art. 429 K.p.c.). Przepis ten dotyczy każdego posiedzenia.

 

Informacyjne przesłuchanie (wyjaśnienia informacyjne) stron nie ma mocy dowodowej i nie podlega ocenie w trybie reguł określonych w art. 233 § 1 K.p.c. Sąd powinien jednak wziąć pod uwagę sprzeczności między wyjaśnieniami informacyjnymi strony a jej zeznaniami, złożonymi w trybie art. 299 K.p.c. i n.

 

Nieodbieranie pism przez męża nie ma znaczenia dla bytu postępowania, gdyż procedura cywilna przewiduje tzw. doręczenie zastępcze.

 

Art. 138. [Doręczenie zastępcze]

 

„§ 1. Jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było – administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli osoby te nie są przeciwnikami adresata w sprawie i podjęły się oddania mu pisma.

§ 2. Dla adresata, którego doręczający nie zastanie w miejscu pracy, można doręczyć pismo osobie upoważnionej do odbioru pism”.

 

Art. 139. [Niemożność doręczenia]

 

„§ 1.W razie niemożności doręczenia w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających, pismo przesłane za pośrednictwem operatora publicznego lub innego operatora pocztowego należy złożyć w placówce pocztowej tego operatora, a doręczane w inny sposób – w urzędzie właściwej gminy, umieszczając zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawiono, oraz z pouczeniem, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia umieszczenia zawiadomienia. W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, czynność zawiadomienia należy powtórzyć.

§ 2. Jeżeli adresat odmawia przyjęcia pisma, doręczenie uważa się za dokonane. W takim przypadku doręczający zwraca pismo do sądu z adnotacją o odmowie jego przyjęcia”.

 

Reasumując, postępowanie ulega zawieszeniu w razie niestawiennictwa Pani, jako powódki. W razie niestawiennictwa męża sąd wyda wyrok zaoczny. Wprawdzie błędna praktyka w sądach nakazuje wzywanie stron do osobistego stawiennictwa, jednakże unikanie posiedzeń sądowych skutkuje wydaniem wyroku zaocznego.

 

W zasadzie sąd powinien wydać wyrok zaoczny na pierwszym posiedzeniu. W sprawach rozwodowych często powtórnie wzywa jednak pozwanego do udziału w sprawie. Zresztą sugerowała Pani, że mąż nie odbierze awiza, wówczas zastosowanie będzie miał art. 341:

 

„W razie nienadejścia dowodu doręczenia na dzień rozprawy sąd może w ciągu następnych dwóch tygodni wydać na posiedzeniu niejawnym wyrok zaoczny, jeżeli w tym czasie otrzyma dowód doręczenia. Wyrok taki wiąże sąd od chwili podpisania sentencji”.

 

Reasumując, powtórne awizowanie jest równoznaczne z doręczeniem, w szczególności jeśli na rozprawie Pani oświadczy, iż mąż tylko z przekory nie chce odebrać pisma.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + VI =

»Podobne materiały

Nieobecność podczas sprawy rozwodowej

Chcę przeprowadzić sprawę rozwodową. Obecnie przebywam za granicą, gdzie pracuję. Czy sąd może przeprowadzić sprawę rozwodową pod moją nieobecność?

 

Wyrok zaoczny

Okazało się, że żona wzięła ze mną ślub tylko dla polskiego obywatelstwa. Nie widziałem żony już 5 lat. Podobno przebywa gdzieś za granicą. Jak się rozwieść? Czy sąd wyda wyrok zaoczny, jeśli żona nie pojawi się na rozprawie?

 

Przedłużające się postępowanie rozwodowe

Wystąpiłem o rozwód bez orzekania o winie z powodu trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Zależało mi na tym, żeby rozwieść się jak najszybciej, tymczasem postępowanie trwa już od półtora roku! W tym czasie dwukrotnie zmieniał się sędzia, świadkowie byli przesłuchiwani po kilka razy. Czy taki czas

 

Niestawiennictwo w sądzie

Od dwóch lat przebywam za granicą. Wczoraj moi rodzice odebrali skierowany do mnie list polecony. Jak się okazało, zostałam wezwana w charakterze świadka na sprawę rozwodową mojego byłego partnera. Od dawna nie mam żadnego kontaktu z tym człowiekiem, a poza tym nie mogę teraz przyjechać do Polski. C

 

Niestawiennictwo pozwanego na posiedzeniach – czy sąd wyda wyrok?

Chcę złożyć pozew do sądu o eksmisję byłego męża z mojego mieszkania. Czy sąd wyda wyrok, jeśli pozwany nie stawi się na żadnym posiedzeniu?

 

Niestawienie się w sądzie

Kilka lat temu prowadziłem działalność gospodarczą w Polsce (teraz mieszkam za granicą). Dowiedziałem się, że klient niezadowolony z usług, które kiedyś dla niego wykonałem, wytoczył mi sprawę cywilną. Na mój stary adres przyszły dwa wezwania z sądu (nie zostały odebrane, wróciły do nadawc

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »