.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odmowa prawa do zasiłku macierzyńskiego

Urodziłam syna w styczniu 2013 r. Złożyłam dokumenty o przyznanie mi zasiłku macierzyńskiego i dodatkowego urlopu (łącznie 24 tygodnie). Przed końcem urlopu weszła w życie ustawa w sprawie przedłużenia urlopu rodzicielskiego (5 dni przed końcem mojego). Wnioski trzeba było składać 14 dni przed końcem macierzyńskiego, czego nie mogłam zrobić. ZUS nie wskazał mi, jak mam się zachować. Wniosek napisałam więc w ostatnim dniu urlopu i ZUS odmówił mi prawa do świadczenia. Teraz ma odbyć się prawa sądowa. Czy mam szansę na otrzymanie tego urlopu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, od następnego dnia po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. O zasiłek macierzyński za dodatkowy okres można wystąpić jednorazowo albo w dwóch częściach, przypadających bezpośrednio po sobie.

 

Zasiłek macierzyński przez okres ustalony jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje nie tylko pracownikom, korzystającym z takich urlopów. Przysługuje również innym ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (np. z tytułu wykonywania umowy-zlecenia, prowadzenia działalności pozarolniczej itp.), osobom pobierającym zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka w okresie urlopu wychowawczego, a także osobom pobierającym zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia. Warunkiem wypłaty zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres jest wystąpienie przez osobę pobierającą zasiłek macierzyński z odpowiednim wnioskiem do płatnika zasiłku przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres.

 

Warunkiem przyznania pracownicy/pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego, niezależnie od tego, który z rodziców dziecka występuje o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jest wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu; we wniosku tym pracownica/pracownik wskazuje wymiar urlopu (co najmniej 8 tygodni w wymiarze wielokrotności tygodnia). W przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami, dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego jest pisemny wniosek złożony w tej sprawie przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku. We wniosku ubezpieczona/ubezpieczony podaje okres korzystania z zasiłku macierzyńskiego.

 

W przypadku osób ubezpieczonych niebędących pracownikami oraz innych osób uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego niekorzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (np. pobierających zasiłek macierzyński za okres po ustaniu ubezpieczenia albo w czasie urlopu wychowawczego), warunkiem skorzystania z zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres w nowym wymiarze lub za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego niezbędny jest pisemny wniosek złożony płatnikowi zasiłku przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres odpowiedniego urlopu lub jego części. W opinii Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wypłata zasiłku macierzyńskiego może zostać dokonana także w przypadku uchybienia terminowi na złożenie wniosku, jeżeli niezłożenie wniosku w terminie wynikało z przyczyn niezależnych od świadczeniobiorcy.

 

Niestety trudno tu będzie wykazać przyczyny niezależne. Choć zmiana przepisów może za tym poniekąd się opowiadać, to obawiam się, że sąd uzna takie przyczyny.

 

Proszę próbować odwołania do sądu. Ale prawnych argumentów nie ma, a z uwagi na wejście w życie przepisów – zbyt krótki czas powoduje, że orzecznictwo w tym zakresie nie trafiło do Sądu Najwyższego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl