Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa wystawienia faktury przez aptekę za zakup leku z Niemiec

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 16.12.2018

Zakupiłem lek na receptę sprowadzony z Niemiec dla chorego dziecka. Apteka odmówiła mi wystawienia faktury. Po rozmowie z kierowniczką apteki okazało się, że nie wystawiają oni faktur na leki sprowadzane z zagranicy. Fakturę otrzymałbym tylko wtedy, jeżeli realizowałbym zamówienie bezpośrednio w niemieckiej aptece. Czy polska apteka, w której realizuję lek dostępny tylko za granicą może odmówić mi wystawienia faktury? Nie posiadając faktury, czy nawet paragonu, nie mam możliwości potwierdzenia, czy ten lek faktycznie tyle kosztował.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kwestie dokumentowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych reguluje ustawa o podatku od towarów i usług.

 

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas fiskalnych. Co więcej, na podstawie art. 111 ust. 3a ustawy sprzedawcy są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.

 

Co do zasady sprzedawca ma obowiązek wystawienia kupującemu paragonu. Jednakże oprócz paragonu nabywca będący osobą fizyczną ma również prawo żądania faktury. Zgodnie bowiem z art. 106b ust. 3 ustawy o VAT przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury na żądanie nabywcy, jeżeli żądanie otrzymania faktury zostało zgłoszone w ciągu 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar. Jeżeli kupujący zgłosił takie żądanie w opisanym terminie to sprzedawca powinien wystawić fakturę w terminie:

 

– nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę – pod warunkiem, że żądanie wystawienia faktury zgłoszono do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę,

– nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania – pod warunkiem, że żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, o którym mowa w poprzednim punkcie.

 

Jak zatem widać z przywołanych przepisów Pan jako osoba fizyczna z tytułu dokonanego zakupu w aptece powinien otrzymać paragon, a na żądanie również fakturę. Nie ma tu znaczenia skąd jest sprowadzany lek. Sprzedającym jest apteka i powinna wystawić dokument potwierdzający sprzedaż. To czy towar jest z Polski czy z Niemiec, czy z innego kraju świata nie ma w tym przypadku znaczenia. Pan jest kupującym, a apteka sprzedającym. Nie kupował Pan leku u hurtownika z Niemiec, lecz w aptece i to ten podmiot jest zobowiązany do wystawienia Panu dokumentu.

 

Czy otrzymał Pan jakikolwiek dokument od apteki? Jakieś potwierdzenie zamówienia? Cokolwiek?

 

Jeżeli apteka nie chce Panu wystawić żadnego dokumentu potwierdzającego dokonaną sprzedaż leku może Pan o całej sytuacji powiadomić urząd skarbowy, Inspekcję Handlową oraz powiatowego rzecznika praw konsumenta.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - V =

»Podobne materiały

Wypłata z zysku dla właścicieli a umorzenie udziałów

Czy istnieje możliwość wyprowadzenia zysku z firmy i uniknięcia podwójnego opodatkowania (podatek CIT i PIT)? Słyszeliśmy, że, mimo likwidacji od 01.01.2011 r. możliwości dokonania tego na zasadzie umorzenia dobrowolnego udziałów, dalej jest taka możliwość, z tym że należy tego dokonać w określony s

Firma zagraniczna prowadząca sprzedaż na polskim portalu a rachunek bankowy w Polsce

Moja firma jest zarejestrowana w Anglii, tu jest też jej siedziba. Firma prowadzi sprzedaż przez internet, także na polskim  allegro . Chciałbym założyć polski rachunek bankowy, by nie wzbudzać podejrzeń kupujących. Czy mogę założyć takie konto bez konieczności rejestrowania firmy w Polsce

Jednorazowa amortyzacja dla małego podatnika w ramach limitu 100 tys. euro

Moje pytanie dotyczy jednorazowej amortyzacji. Firma spełnia kryteria – jest małym podatnikiem. Środki trwałe (maszyny i samochód ciężarowy) zostały zakupione w marcu 2010 r. Od kwietnia 2010 r. księgowy przyjął liniową metodę amortyzacji. Odpisy są księgowane od kwietnia do października wedłu
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »