.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odmowa wystawienia faktury przez aptekę za zakup leku z Niemiec

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 16.12.2018

Zakupiłem lek na receptę sprowadzony z Niemiec dla chorego dziecka. Apteka odmówiła mi wystawienia faktury. Po rozmowie z kierowniczką apteki okazało się, że nie wystawiają oni faktur na leki sprowadzane z zagranicy. Fakturę otrzymałbym tylko wtedy, jeżeli realizowałbym zamówienie bezpośrednio w niemieckiej aptece. Czy polska apteka, w której realizuję lek dostępny tylko za granicą może odmówić mi wystawienia faktury? Nie posiadając faktury, czy nawet paragonu, nie mam możliwości potwierdzenia, czy ten lek faktycznie tyle kosztował.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kwestie dokumentowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych reguluje ustawa o podatku od towarów i usług.

 

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas fiskalnych. Co więcej, na podstawie art. 111 ust. 3a ustawy sprzedawcy są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.

 

Co do zasady sprzedawca ma obowiązek wystawienia kupującemu paragonu. Jednakże oprócz paragonu nabywca będący osobą fizyczną ma również prawo żądania faktury. Zgodnie bowiem z art. 106b ust. 3 ustawy o VAT przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury na żądanie nabywcy, jeżeli żądanie otrzymania faktury zostało zgłoszone w ciągu 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar. Jeżeli kupujący zgłosił takie żądanie w opisanym terminie to sprzedawca powinien wystawić fakturę w terminie:

 

– nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę – pod warunkiem, że żądanie wystawienia faktury zgłoszono do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę,

– nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania – pod warunkiem, że żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, o którym mowa w poprzednim punkcie.

 

Jak zatem widać z przywołanych przepisów Pan jako osoba fizyczna z tytułu dokonanego zakupu w aptece powinien otrzymać paragon, a na żądanie również fakturę. Nie ma tu znaczenia skąd jest sprowadzany lek. Sprzedającym jest apteka i powinna wystawić dokument potwierdzający sprzedaż. To czy towar jest z Polski czy z Niemiec, czy z innego kraju świata nie ma w tym przypadku znaczenia. Pan jest kupującym, a apteka sprzedającym. Nie kupował Pan leku u hurtownika z Niemiec, lecz w aptece i to ten podmiot jest zobowiązany do wystawienia Panu dokumentu.

 

Czy otrzymał Pan jakikolwiek dokument od apteki? Jakieś potwierdzenie zamówienia? Cokolwiek?

 

Jeżeli apteka nie chce Panu wystawić żadnego dokumentu potwierdzającego dokonaną sprzedaż leku może Pan o całej sytuacji powiadomić urząd skarbowy, Inspekcję Handlową oraz powiatowego rzecznika praw konsumenta.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl