Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa wypłaty zachowku

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 10.08.2018

Z powodu odmowy wypłaty zachowku przez mojego brata sprawa trafiła do sądu, który w postępowaniu upominawczym nakazał zapłatę. Od nakazu brat wniósł sprzeciw w którym chce wyłączyć z masy spadkowej dom wraz z działką, które otrzymał od mamy w drodze darowizny (akt notarialny) wraz z ustanowieniem na rzecz mamy służebności osobistej. Sąd wyznaczył termin rozprawy z obowiązkowym stawiennictwem. Czy mam ustosunkować się do argumentów w sprzeciwie (same kłamstwa)?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności zasadne byłoby przeanalizowanie pisma, które otrzymał Pan od sądu, ze szczególnym uwzględnieniem, czy nie zawiera ono w swej treści wskazania co do daty ustosunkowania się na odpowiedź na pozew.

 

Jeżeli takiego wezwania nie ma, wówczas zasadne jest wskazanie na art. 207 Kodeksu postępowania cywilnego, a w szczególności na § 3, zgodnie z którym przewodniczący może także przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę zobowiązać strony do złożenia dalszych pism przygotowawczych, oznaczając porządek składania pism, termin, w którym należy je złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione. W toku sprawy złożenie pism przygotowawczych następuje tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi, chyba że pismo obejmuje wyłącznie wniosek o przeprowadzenie dowodu. Sąd może wydać postanowienie na posiedzeniu niejawnym.

 

Innymi słowy odpis Pana pozwu został doręczony Pana bratu, który został na podstawie art. 207 § 1 wezwany do ustosunkowania się do treści w nim zawartej. Brat skorzystał z tego prawa. W Pana ocenie odpowiedź na pozew zawiera wiele nieprawdziwych treści, z którymi nie może się Pan zgodzić.

 

Ustosunkowanie się do treści zwartych w odpowiedzi na pozew byłoby możliwe wówczas, gdyby sąd, doręczając Panu odpis odpowiedzi na pozew, wezwał Pana do ustosunkowana się zawartych w nim twierdzeń. Jeżeli tego nie uczynił, teoretyczne wniesione przez Pana pismo winno być zwrócone. Istnieje jednak możliwość wniesienia takiego pisma, z jednoczesnym zawarciem w tymże wniosku o wyrażenie zgody na mocy art. 207 § 3 na przyjęcie niniejszego pisma. Wówczas w treści pisma zasadnym byłoby powołanie się na dwa przepisy proceduralne. Pierwszy to odniesienie do ogólnej zasady procedury cywilnej, tj. art. 3, zgodnie z którym strony i uczestnicy postępowania obowiązani są dokonywać czynności procesowych zgodnie z dobrymi obyczajami, dawać wyjaśnienia co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek oraz przedstawiać dowody.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Odmowa wypłaty zachowku

 

Drugi natomiast to przepis art. 217 § 1, treść tego przepisu ma moim zdaniem znaczenie większe znaczenie dla Pana interesu aniżeli wskazany powyżej. Zgodnie z art. 217 § 1 „strona może aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej”. W dalszej kolejności ustawodawca wskazuje, że „strona może aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej. Sąd pomija twierdzenia i dowody, jeżeli są powoływane jedynie dla zwłoki lub okoliczności sporne zostały już dostatecznie wyjaśnione”.

 

Ważne jest przytoczenie poglądu wyrażonego w literaturze, zgodnie z którym „artykuł 217 § 1 w nowym brzmieniu potwierdza ukształtowaną istotę procesu cywilnego, opartego na zasadzie kontradyktoryjności pozwalającej każdej ze stron na realizację jej aktywności w tej fazie postępowania. Respektując - w toku procesu - autonomię stron, stanowi, że każda strona może przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej. Jednocześnie art. 217 § 1 zakreśla ramy założonej aktywności. Mianowicie każda ze stron może aż do zamknięcia rozprawy przytaczać wskazane w tym przepisie okoliczności i dowody” (T. Żyznowski, Komentarz do art. 217 Kodeksu postępowania cywilnego, 30.01.2013).

 

W chwili obecnej osobiście obserwuję rozbieżność pomiędzy sędziami. Jedni bardzo często zwracają pisma, podnosząc, iż nie wezwali strony do ustosunkowania się do twierdzeń strony przeciwnej. Inni natomiast dopuszczają pisma, zarządzając jego doręczenie stronie przeciwnej, przyznając jednocześnie prawo wypowiedzenia się w odniesieniu do nowego zakresu.

 

W mojej ocenie, składając pismo, nic Pan nie traci, a może jedynie zyskać. Jeżeli zdecyduje się Pan na złożenie pisma, proszę w jego treści, na samym początku, wnieść o wyrażenie zgody na złożenie pisma.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + IX =

»Podobne materiały

Pozew o ustalenie stosunku prawnego

Jestem w trakcie rozwodu, sprawa odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Mieszkając w Polsce, zawarliśmy z mężem intercyzę w formie aktu notarialnego, jednak amerykański sąd jej nie uznał. Teraz mąż dochodzi podziału majątku znajdującego się w Polsce. Słyszałam, że mogę wnieść do po

Odpis protokołu

Przed sądem żona wraz z siostrą zawarły ugodę: żona nie podważa testamentu ich matki (która chorowała psychicznie), ale siostra spłaca żonie połowę majątku. Szwagierka nie wywiązuje się z umowy. Co powinna zrobić żona? Czy postarać się o odpis protokołu z tamtej rozprawy i&

Śmierć dłużnika

Mąż zmarł kilka miesięcy temu, miał zawarty układ ratalny z ZUS, który przerwał bieg przedawnienia długów (są z lat 1999 do 2002). Co mam teraz robić po śmierci dłużnika? Płacić składki z opóźnieniem bez kontaktu z ZUS, prosić o nowe warunki, a może liczyć, że nie będę
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »