.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa udzielenia urlopu wypoczynkowego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 31.10.2019

Złożyłem wniosek o urlop wypoczynkowy i wpisałem pracownika, który mógłby mnie zastąpić w danym dniu. Kierownik stwierdził, że nie skonsultowałem tego z nikim i odmówiono mi udzielenia urlopu wypoczynkowego, a zamiast tego wpisano urlop na żądanie. Czy pracodawca ma prawo tak postąpić i odmówić mi urlopu wypoczynkowego, dając w zamian urlop na żądanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odmowa udzielenia urlopu wypoczynkowego

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 163 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi.

 

Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.

 

Z powyższego wynika, że jeśli w Pana zakładzie pracy obowiązuje plan urlopów i Pan ten urlop zaplanował, a pracodawca go zaakceptował to teraz nie może bez uzasadnienia go Panu nie udzielić.

 

Jeśli jednak nie obowiązuje plan urlopów to urlop wypoczynkowy musi być uzgodniony przez pracownika z pracodawcą, co oznacza, że pracodawca ma prawo nie wyrazić zgody na ten konkretny termin korzystania z urlopu.

 

Jeśli jeszcze do tego dochodzi kwestia zastępowania się pracowników to także ona powinna zostać uzgodniona między pracownikami i pracodawcą.

 

Tak więc pracodawca miał prawo nie udzielić Panu urlopu, jeśli Pan terminu z nim nie uzgodnił. Przy czym zasada ta dotyczy tylko urlopu regularnego, a nie urlopu na żądanie, więc taka zmiana była dopuszczalna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton