Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa spłaty po śmierci rodziców

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 20.01.2018

Żona ma siostrę, która po śmierci ojca w 2015 r. chciała dać żonie 20 tys. zł jako spłatę z majątku rodziców - domu rodzinnego i działki, na której stoi dom. W 1988 r. zmarła matka sióstr, obydwoje rodzice nie zostawili testamentów. Kwota, którą zaproponowała siostra żony, jest upokarzająca i żona odmówiła przyjęcia tych pieniędzy, na co usłyszała od siostry, że nie spłaci żony z majątku rodziców, a i tak będzie mieszkać i nic jej nie zrobimy. Co możemy w tej sytuacji zrobić?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pana żona i jej siostra odziedziczyły cały spadek po rodzicach (każda z nich odziedziczyła po 1/2 udziału w nieruchomości).

 

Z treści Pana pytania nie wynika, czy po matce zmarłej w 1988 r. zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Sądzę jednak, że jeśli po ojcu takie postępowanie się odbyło, to objęli Państwo wnioskiem również stwierdzenie nabycia spadku po matce. Jeśli nie, to należy to niezwłocznie uczynić. W obecnym stanie prawnym, oprócz przeprowadzenia sprawy przed sądem, można udać się również do notariusza, który sporządzi notarialny akt poświadczenia dziedziczenia, co jest znacznie szybszym rozwiązaniem niż droga sądowa, wymaga jednak koniecznie obecności wszystkich spadkobierców. O dokumentach potrzebnych do takiej formy potwierdzenia praw do spadku (równoważnej postanowieniu sądowemu) poinformuje Państwa notariusz. Jak stanowi przepis art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) – „sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę”. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

 

Dopiero po formalnym potwierdzeniu dziedziczenia po obojgu rodzicach wszyscy spadkobiercy mogą podjąć decyzję, jak spadek podzielić, tzn. komu on przypadnie w całości, czy współwłasność będzie trwać, czy jeden ze spadkobierców, który pragnie zachować nieruchomość na wyłączność, spłaci pozostałych, w jakiej wysokości, czy jednorazowo, czy w ratach. Jeśli pomiędzy spadkobiercami istnieje w tej materii zgoda, należy udać się do kancelarii notarialnej i zawrzeć umowę działu spadku i zniesienia współwłasności w formie aktu notarialnego z uwagi na fakt, że dotyczy ona nieruchomości. Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 1037 § 2 K.c. – jeśli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego; forma ta zastrzeżona jest pod rygorem nieważności. Umownego działu spadku żaden sąd nie zatwierdza, umowa notarialna jest wiążąca i skuteczna już z chwilą jej zawarcia. Koszty umowy działowej, tj. koszty wynagrodzenia notariusza, zależą od wartości rynkowej majątku podlegającego podziałowi, podanej notariuszowi przez strony dokonujące czynności prawnej, bez tej wartości w ogóle nie można wskazać ich przybliżonej wysokości.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeżeli jednak spadkobiercy nie dojdą do porozumienia w kwestii podziału masy spadkowej, to wówczas każdy z nich może wystąpić na drogę sądową z wnioskiem o dokonanie działu spadku, wskazując, jakiego sposobu podziału oczekuje, jakiej spłaty etc. Wyłącznie właściwy do jego rozpoznania będzie sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawców, czyli sąd spadku. Postępowanie o dział spadku w braku porozumienia pomiędzy uczestnikami może trwać bardzo długo, nawet kilka lat, a jego koszty zwiększają opinie biegłych, np. z zakresu szacowania wartości nieruchomości. Ponieważ nie mamy na razie żadnej ukształtowanej sytuacji procesowej ani nie wiadomo, czy postępowanie sądowe znajdzie w Państwa sytuacji zastosowanie, przedwczesne jest przewidywanie jego kosztów.

 

Zgodnie z art. 206 K.c. – każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

 

Stosownie do art. 207 K.c. pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

 

Z powyższego wynika, że każdy ze spadkobierców jest zobowiązany do ponoszenia opłat związanych z utrzymaniem wspólnej nieruchomości. Jeśli jeden ze spadkobierców np. sam spłaca czynsz, to może on podczas działu spadku dochodzić zwrotu od pozostałych współwłaścicieli odpowiedniej spłaty odpowiadającej ich udziałowi w spadku.

 

Stosownie do dyspozycji art. 686 K.p.c. w postępowaniu działowym sąd rozstrzyga także o wzajemnych roszczeniach pomiędzy współspadkobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych, pobranych pożytków i innych przychodów, poczynionych na spadek nakładów i spłaconych długów spadkowych.

 

Druga możliwość to wytoczenie spadkobiercy powództwa o zapłatę odpowiedniej części poniesionych przez Pana żonę kosztów utrzymania nieruchomości. Zasadniczo Pana żona może domagać się zwrotu za trzy lata wstecz (do chwili przedawnienia się roszczenia). Oczywiście może domagać się zwrotu opłat za czynsz, za okres 5-letni, jednakże jeśli spadkobierca zarzuci przedawnienie roszczenia, to niestety nie będzie można go egzekwować. W takiej sytuacji spadkobierca będzie musiał zwrócić innemu spadkobiercy opłatę za czynsz, za trzy lata wstecz.

 

Wnosząc powództwo musiałaby Pana żona zebrać wszystkie rachunki, jakie poniosła w tym trzyletnim okresie, podzielić je w stosunku, w jakim każdy posiada udział w nieruchomości i wezwać siostrę do zwrotu części przypadającej na nią zapłaconych rachunków. Prawo do żądania płatności odpowiedniej części kosztów przysługuje Pana żonie na podstawie art. 207 K.c., o którym wspominałam powyżej.

 

Tak więc, przede wszystkim należy przeprowadzić postępowanie spadkowe po ojcu i matce Pana żony, jeżeli nie było dotychczas przeprowadzone. To podstawa. Następnie należy wnieść sprawę o podział majątku spadkowego, w trakcie którego należy dokonać wszelkich rozliczeń z siostrą (niezapłacone rachunki, opłaty, itp.). Poza tym Pana żona może również wytoczyć siostrze powództwo o zapłatę. Siostra nawet jeżeli nie płaci za nieruchomość, dopóki jest jej współwłaścicielką, ma prawo w niej mieszkać tak samo jak Pana żona.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus 5 =

»Podobne materiały

Koszty przyjęcia spadku po ojcu

Z jakimi kosztami wiąże się przyjęcie spadku po ojcu (w skład majątku wchodzi mieszkanie), jeśli spadkobierców jest dwóch – ja i moja siostra? Jaki byłby podatek, gdyby tata dokonał darowizny?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »