Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa spłaty nieruchomości przez byłą żonę

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 21.04.2019

Przed rozwodem zawarłem z byłą żoną notarialnie umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową. Na jej mocy zostaliśmy współwłaścicielami domu i nieruchomości gruntowej (po 1/2). Ww. nieruchomość została mi darowana przez byłą żonę kilka lat przed rozwodem (notarialna umowa darowizny). W umowie darowizny jest zapis: „wyrażam zgodę na dożywotnie zamieszkiwanie i korzystanie z całego budynku i nieruchomości gruntowej przez dziadka byłej żony”. Zapis ten nie został wprowadzony do KW po otrzymaniu darowizny ani po dokonaniu rozdzielności majątkowej. Po rozwodzie wyprowadziłem się z ww. nieruchomości, w której obecnie zamieszkuje moje była żona wraz ze swoim partnerem (oraz dziadkiem) i nie korzystam z niej w żadnym stopniu. Ponieważ była żona odmawia spłaty nieruchomości, chcę wystąpić do sądu o przyznanie jej mojej części nieruchomości z obowiązkiem spłaty. Czy mogę wystąpić z takim roszczeniem, zważywszy na zapisy dotyczący dziadka? Czy w związku z tym wartość nieruchomości będzie niższa?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W odpowiedzi na Pana zapytanie w pierwszym rzędzie należy wskazać na charakter wpisu służebności w księdze wieczystej (czy raczej braku tego wpisu). W systemie polskiego prawa cywilnego wpis do księgi wieczystej służebności gruntowej oraz pozostałych ograniczonych praw rzeczowych ma –z wyjątkiem hipoteki – charakter deklaratoryjny, a zatem nie pociąga za sobą zmiany stanu prawnego. Z wpisem tych prawdo księgi wieczystej łączą się dwa domniemania; że prawo ujawnione w księdze wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym oraz że prawo wykreślone nie istnieje (art. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

 

W następstwie tych domniemań wpisane w księdze wieczystej ograniczone prawo rzeczowe jest chronione rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych i chociażby tylko z tego względu, mimo niekonstytutywnego charakteru omawianego wpisu, ma on doniosłe znaczenie społeczno-gospodarcze. Z rozpatrywanego punktu widzenia znaczenie ma także, istotna również w aspekcie wymagań obrotu prawnego, okoliczność, że do umownego ustanowienia na nieruchomości ograniczonego prawa rzeczowego forma aktu notarialnego jest potrzebna tylko dla oświadczenia właściciela, który to prawo ustanawia (art. 245 § 2 zdanie drugie Kodeksu cywilnego), oświadczenie drugiej strony umowy może więc zostać złożone w dowolnej formie (art. 60). Znajduje to odzwierciedlenie w wymaganiach formalnych obowiązujących w postępowaniu wieczystoksięgowym; z art. 32 ust. 1 ustawy o KW wynika, że do wpisu ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości wystarcza dokument obejmujący oświadczenie właściciela o ustanowieniu tego prawa, który musi mieć formę aktu notarialnego.  


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Brak wpisu w KW nie oznacza, że służebność nie istnieje – istnieje ze wszelkimi konsekwencjami. Państwa stosunki majątkowe wpływają na stosunki osobiste i majątkowe osoby trzeciej (dziadka). Sąd w pierwszym rzędzie dokonuje podział fizycznego, a jak ten jest niemożliwy – przyznaje nieruchomość jednej ze stron ze spłatą na rzecz drugiej. Jeżeli żadna ze stron nie zgadza się na takie rozwiązanie, sąd może dokonać licytacji nieruchomości. W praktyce jest to problematyczne rozwiązanie. Nabywca kupuje nieruchomość w zasadzie z mieszkającymi tam osobami i będzie uwikłany w długotrwałe procesy eksmisyjne. Stąd też nabywcę może skusić bądź wyjątkowo niska cena bądź niezwykle atrakcyjne położenie nieruchomości.  

 

Oczywiście podział majątku i jego wycena obejmuje także służebność mieszkania, która w znaczny sposób obniża wartość nieruchomości. Wylicza się jej wartość poprzez charakter służebności oraz przewidywany czas jej trwania (średnia długość życia). Obniżenie następuje o około 10% wartości.  

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Pożyczka pieniędzy mamie i skorzystanie ze zwolnienia z podatku

Chcemy z mężem pożyczyć mamie pieniądze i skorzystać ze zwolnienia z podatku. Jeśli umowa pożyczki zawarta zostanie między mną a mamą i w umowie będzie wpisane, że mąż zgadza się na udzielenie tej pożyczki, a sam przelew będzie z naszego wspólnego konta, na którym znajdują

Polisa na życie i zakupiona z własnych środków działka a podział majątku po rozwodzie

Jestem po rozwodzie, ale nie doszło jeszcze do podziału majątku. W związku z tym chciałam zapytać o dwie kwestie. W czasie trwania małżeństwa opłacałam polisę na życie i emerytalną, a mąż tylko polisę na życie. Były mąż żąda, abym zwróciła mu różnicę w płaconych sk

Sprzedaż mieszkania z majątku odrębnego i zasada surogacji

Przed zawarciem związku małżeńskiego otrzymałam mieszkanie w formie darowizny. Jak rozumiem, po ślubie nie weszło ono do majątku wspólnego. Obecnie chciałabym je sprzedać i pieniądze odłożyć na lokatę. Jak mogę się zabezpieczyć przed tym, by pieniądze ze sprzedaży nieruchomości
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »