.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odmowa realizacji polecenia przełożonej przez pracownika, co zrobić?

• Opublikowano: 22-06-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Wraz z mężem prowadzimy firmę, każde ma swoją działalność. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu. Mam zatrudnioną pracownicę. Mąż kazał jej wykonywać transakcje na jego kasę. Moim poleceniem jest, aby tego nie robiła i wszystko nadal sprzedawała na moją kasę. Niestety pracownica nie stosuje się do moich poleceń. Czy działa zgodnie z prawem? Czego mogę od niej oczekiwać, skoro nie realizuje polecenia przełożonej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odmowa realizacji polecenia przełożonej przez pracownika, co zrobić?

Wykonywanie poleceń pracodawcy

Skoro to Pani jest przedsiębiorcą i pracodawcą, to pracownik ma obowiązek wykonywać polecenia pracodawcy.

 

Na osobę, która dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda paragonu fiskalnego (faktury), może zostać nałożona kara grzywny za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe (zgodnie z art. 62 § 4 i § 5 ustawy Kodeks karny skarbowy

Zgodnie z art. 114 ustawy Kodeks pracy „pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach”.

Działanie pracownika na szkodę pracodawcy

Komentowany przepis wskazuje na trzy przesłanki uzasadniające odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy, którymi są:

 

  1. niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych,

  2. wina pracownika,

  3. szkoda w mieniu pracodawcy.

 

Niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków przez pracownika, jako przesłanka odpowiedzialności majątkowej, może być następstwem zarówno działania, jak i zaniechania pracownika. W każdym przypadku wiąże się z naruszeniem obowiązków pracowniczych, zarówno tych wynikających z przepisów prawa, jak i z zawartej umowy o pracę lub umów dodatkowych do umowy o pracę oraz poleceń przełożonych.

 

Skoro działalność w postaci sklepu należy do Pani, to Pani jest odpowiedzialna za rejestrację sprzedaży. Za remanent także. Może Pani udzielić nagany pracownicy, a jeśli nadal nie będzie prawidłowo nabijała na kasę – proszę zwolnić ją nawet dyscyplinarnie. Mąż nie może nabijać na kasę towaru, którego nie kupił.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu