Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa nowych warunków pracy a odprawa

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 16.09.2018

Kilka dni temu otrzymałam wypowiedzenie zmieniające. Nie chcę przyjąć nowych warunków pracy, bo uważam, że to jest upokorzenie mnie, zwiększenie zakresu obowiązków, i chcę odmówić nowych warunków pracy. Ja uważam, że w zaistniałej sytuacji należy mi się odprawa. Co jeśli mój pracodawca uważa inaczej i jak mogę się przekonać, czy odprawa mi się należy? Czy w czasie 7 dni muszę się w tego powodu odwołać do sądu pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Odmowa nowych warunków pracy a odprawa

Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

 

W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

 

Generalnie od samego wypowiedzenia zmieniającego można się odwołać, ale trzeba wówczas wykazać, że pracodawca naruszył przepisy, dokonując tego wypowiedzenia. Sam fakt, że nie chce Pani przyjąć wypowiedzenia, nie jest wystarczającym argumentem do odwołania się do sadu. Jeśli na przykład pracodawca wykazał nieprawdziwą albo mało konkretną przyczynę wypowiedzenia, to może się Pani odwołać do sądu w ciągu 7 dni od otrzymania wypowiedzenia.

 

Prawo do odprawy pieniężnej w przypadku indywidualnego zwolnienia wynika z ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zwanej potocznie ustawą o zwolnieniach grupowych.

 

Ze zwolnieniami indywidualnymi mamy do czynienia w sytuacji, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje stosunki pracy z przyczyn, które nie leżą po stronie pracowników.

 

Aby więc można było mówić o zwolnieniu indywidualnym, muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

 

  • pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników w chwili dokonywania zwolnień,
  • stosunek pracy zostaje rozwiązany z przyczyn niedotyczących pracownika,
  • przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron,
  • zwolnienia są dokonywane w okresie trwającym nie dłużej niż 30 dni i obejmują mniejszą liczbę pracowników niż przewidziana w art. 1 omawianej ustawy.

 

W zależności od stażu pracy pracownikowi przysługuje następująca odprawa w wysokości:

 

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy ponad 8 lat.

 

W przypadku zwolnień indywidualnych konieczne jest również ustalenie, czy pracownik nie współprzyczynił się do rozwiązania stosunku pracy. Ocena wyłączności przyczyny rozwiązania stosunku pracy powinna uwzględniać to, że jednym z motywów rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę jest wyrażona przez pracownika odmowa przyjęcia proponowanych mu nowych warunków. Jeżeli odmowa ta nie zasługuje na aprobatę i stanowi jeden z motywów decyzji pracodawcy, to bez wątpienia przyczyna niedotycząca pracownika nie jest w tym wypadku wyłącznym powodem uzasadniającym wypowiedzenie umowy o pracę.

 

Słowem – odprawa przysługiwać Pani będzie tylko wtedy, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Ponadto jeśli zaproponowane Pani warunki pracy nie są znacząco gorsze od poprzednich – Pani odmowa ich przyjęcia powodować może wyłączenie konieczności wypłaty odprawy. Niestety to, czy warunki te są wystarczająco gorsze od obecnych, czy nie, ocenić może tylko sąd. Jeśli więc Pani uważa, że nowe warunki są nie do przyjęcia, a pracodawca nie chce wypłacić odprawy – musi Pani skierować do sądu pozew o wypłatę odprawy. Ma Pani na to 3 lata od dnia rozwiązania stosunku pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + IX =

»Podobne materiały

Czy przebywanie na zwolnieniu po wypadku w pracy chroni nauczyciela przed wypowiedzeniem?

Jestem nauczycielem wychowania fizycznego. Podczas lekcji skręciłem kostkę i złamałem palec, co zostało zakwalifikowane jako wypadek w pracy. Wciąż przebywam na zwolnieniu. W naszej szkole planowana jest reorganizacja i zwolnienia, w tym jednego nauczyciela mojego przedmiotu. Czy wypadek, któremu u

Wypowiedzenie umowy o pracę przed dniem ochrony emerytalnej

1 kwietnia 2008 r. kończę 56 lat. Ostatnie 10 lat przepracowałam w jednym zakładzie pracy. Od 1 sierpnia 2007 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim, zakończenie leczenia przewidziane jest na połowę marca 2008 r. Czy w tej sytuacji zakład pracy może mi dać wypowiedzenie?

Okres ochronny dla pracownika-emeryta

W 2003 roku odszedłem z pracy (mając 56 lat) na emeryturę resortową; przepracowałem 37 lat. W 2004 roku znów podjąłem pracę, ale w innej firmie. Zostałem z niej zwolniony pod koniec 2008 roku, niecałe dwa miesiące przed możliwością uzyskania nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy. W ostatniej pracy p
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »