Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odliczenie VATu przy sprowadzaniu towaru z UK

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 16.09.2011

Posiadam firmę w Polsce (działalność jednoosobowa, ryczałt, vatowiec). Towar sprowadzam z UK. Czy jest jakaś możliwość odliczenia VAT-u?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak rozumiem, jest Pan w Polsce zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym – czyli przy sprzedaży nalicza Pan podatek VAT oraz rozlicza się z urzędem skarbowym, składając deklarację VAT-7 lub VAT-7K.

 

Z Pańskiego pytania wnioskuję, że nabywając towar z UK, otrzymuje Pan faktury, a towar następnie transportowany jest do Polski. Istota pytania sprowadza się do tego, czy podatek VAT naliczony w UK i zapłacony przez Pana – można w jakiś sposób odzyskać.

 

W mojej ocenie transakcja opisana w pytaniu spełnia warunki do uznania jej za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że za „wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uważa się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonania dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz”.

 

Innymi słowy, WNT zachodzi wtedy, gdy łącznie spełnione są warunki:

 

  1. dostawca unijny jest podatnikiem VAT w swoim kraju (nalicza podatek);
  2. nabywca polski jest podatnikiem VAT w Polsce (nalicza i odlicza podatek);
  3. towar jest transportowany z jednego kraju do drugiego.

 

Z pytania wynika, że wszystkie powyższe warunki są spełnione, mamy więc do czynienia z WNT. W tej sytuacji Pańskim obowiązkiem jako podatnika VAT jest zarejestrowanie dla celów transakcji unijnych przed dokonaniem pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia (art. 97 ust. 1 ustawy o PTU). W wyniku rejestracji podatnik otrzymuje potwierdzenie zarejestrowania w formie dokumentu VAT-5 UE. Od momentu zarejestrowania podatnik zobowiązany jest stosować w transakcjach wewnątrzunijnych swój numer NIP poprzedzony przedrostkiem PL oraz dodatkowo składać informacje podsumowujące VAT-UE (miesięcznie lub kwartalnie).

 

Zastosowanie tej procedury umożliwia dokonywanie zakupów w innym kraju unijnym bez podatku VAT (stawka „0”). Do faktury wystawionej przez dostawcę unijnego bez naliczania podatku VAT podatnik polski wystawia tzw. fakturę wewnętrzną – w jednym egzemplarzu, naliczając podatek VAT według stawki krajowej. Tę fakturę ujmuje w ewidencji VAT dwa razy – jako sprzedaż oraz jako zakup – tym sposobem w deklaracji podatek VVAT bilansuje się i jest dla nabywcy neutralny (widnieje tylko na fakturze i w deklaracji, ale fizycznie się go nie płaci).

 

Jeżeli otrzymuje Pan faktury od dostawcy unijnego, w których jest naliczony podatek VAT – możliwości są dwie:

 

  1. Nie dopełnił Pan obowiązku rejestracji dla celów VAT-UE, wskutek czego nie posługuje się Pan numerem NIP z przedrostkiem „PL”. Dostawca unijny traktuje Pana, jakby nie był Pan podatnikiem VAT w Polsce – i wystawia faktury z VAT swojego kraju.
  2. Dopełnił Pan obowiązku rejestracji, a tylko (być może z niewiedzy) nie posługuje się Pan numerem VAT-UE, otrzymuje faktury z VAT zagranicznym, ale wystawia do nich faktury wewnętrzne; wykazuje je prawidłowo w deklaracji, składa dodatkowe deklaracje VAT-UE; w efekcie ponosi Pan ciężar podatku zagranicznego, którego Pan ponosić nie powinien.

 

Proponowany sposób postępowania (w sytuacji pierwszej):

 

  1. proszę jak najszybciej dokonać rejestracji dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (w formie aktualizacji zgłoszenia VAT-R); dołączyć pismo z wyjaśnieniem, dlaczego robi to Pan po terminie, przeprosiny, zapewnienie, że takie niedociągnięcia więcej się nie powtórzą (tzw. czynny żal, uchroni on Pana od ewentualnego mandatu);
  2. proszę do otrzymanych wcześniej faktur od dostawcy unijnego wystawić faktury VAT wewnętrzne (uwaga: fakt, że dostawca naliczył VAT w stawce obowiązującej w swoim kraju, nie zwalnia Pana z obowiązku rejestracji, naliczenia VAT polskiego itd.), skorygować deklaracje VAT-7 (VAT-7K), sporządzić i dostarczyć do urzędu informacje podsumowujące VAT-UE (pismo „czynny żal” jak wyżej).

 

Począwszy od teraz, proszę posługiwać się numerem VAT unijnym dla celów transakcji unijnych – co spowoduje, że towar z UK będzie dla Pana „tańszy” o VAT.

 

Problem zwrotu podatku VAT z faktur unijnych otrzymanych wcześniej rozwiąże Pan, składając (samodzielnie lub przez pełnomocnika) wnioski VAT-REF – wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny (wysyła się go przez Internet). Zwrot otrzyma Pan na rachunek bankowy (uwaga, trwa to dość długo w tej chwili – teoretycznie ok. 3-4 miesięcy, w praktyce na razie co najmniej pół roku) – ale w wypadku wysokich kwot zwrotu warto.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + sześć =

»Podobne materiały

Nagroda jubileuszowa dla pracowników na umowach cywilnoprawnych

Czy pracownikom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych przysługuje nagroda jubileuszowa?

 

Praca na zmianę z koleżanką i zastępowanie się podczas urlopów

Pracuję w pełnym wymiarze godzin na umowę o pracę. Pracuję na przemian z koleżanką: 12 godz. ja, 12 godz. ona. W lipcu i sierpniu byłam na urlopie wypoczynkowym po 36 godz. w każdym miesiącu. Analogicznie koleżanka. Kiedy koleżanka była na urlopie, ja za nią pracowałam codziennie. Miałam wówczas prz

 

Nieobecność świadka w sądzie

Jestem świadkiem w pewnej sprawie. Tak się pechowo złożyło, że zapomniałem udać się do sądu na rozprawę. Za tę nieobecność sąd nałożył na mnie karę grzywny (1000 zł). Nie mogę okazać zwolnienia lekarskiego, a kara jest wysoka. Co robić?  

 

Rękojmia z tytułu sprzedaży domu

Przed rokiem jako osoba fizyczna sprzedałem nowo wybudowany dom. Zgodnie z projektem budowlanym w domu została wykonana izolacja przeciwwilgociowa ze względu na częściowe podpiwniczenie. Ekspertyza geologiczna nie nakazywała wykonania specjalistycznej hydroizolacji. Rok przed sprzedażą podniesienie

 

Co grozi za podrobienie dowodu wpłaty?

Zgodnie z wyrokiem sądu sprzed 10 lat miałem naprawić wyrządzoną szkodę i zwrócić poszkodowanym sporą sumę. Nie było mnie na to stać, więc podrobiłem dowód wpłaty i przekazałem go kuratorowi, który niczego się nie domyślił. Poszkodowany nie interesował się tą sprawą. Obecnie była żona szantażuje mni

 

Ogrodzenie działki i przepisy je regulujące

Planuję postawić ogrodzenie działki zaraz obok istniejącego ogrodzenia będącego własnością sąsiada. Jego dom znajduje się od płotu w odległości ok. 40 cm. Czy mogę postawić to ogrodzenie zgodnie z prawem? Czy musi być w nim jakiś „prześwit”? Dodam, że relacje z sąsiadem mam kie

 

Dom 3 m od granicy sąsiada

Zbudowałem dom 3 m od granicy sąsiada (ściana bez okien). Budynek został wytyczony przez geodetę. Po ukończeniu budowy ten sam geodeta zrobił inwentaryzację i napisał oświadczenie, że jest wszystko zgodnie z prawem. Zgłosiłem do nadzoru zakończenie budowy i nie było zastrzeżeń. Kilka miesięcy późnie

 

Stawka VAT przy wymianie wodomierzy dla wspólnot mieszkaniowych

Proszę o informację, jaką stawkę VAT należy naliczyć przy wymianie wodomierzy dla wspólnot mieszkaniowych? Wodomierze montowane są w poszczególnych mieszkaniach.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »