Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odliczanie części zakupów według proporcji, a części w całości

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 10.05.2011

Moja firma świadczy usługi zwolnione i opodatkowane i odlicza VAT według proporcji. Niedawno otworzyliśmy filię, która prowadzi tylko sprzedaż opodatkowaną. Czy możliwe jest odliczanie części zakupów według proporcji, a części w całości? Jak będzie się obliczało wskaźnik proporcji za 2011 r.?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

 

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez Pana do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jest Pan obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, a tylko jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

 

Konkludując, wtedy gdy podatnik może określić, że dany zakup związany jest tylko ze sprzedażą opodatkowaną, odliczeniu podlega cały podatek.

 

Do obliczenia proporcji będzie się wliczać sprzedaż z nowej filii, bowiem proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek VAT za prace serwisowe w Danii i Finlandii

Firma B z Polski zleca kontrakt dla firmy C też z Polski na prace serwisowe w firmie A w Danii lub Finlandii (W EU). Firma A przelewa pieniądze za wykonaną usługę dla firmy B w kwocie neto, natomiast firma C wystawia dla firmy B fakturę. Czy ma być ona z podatkiem VAT, czy bez?

Obrót metalami kolorowymi a odwrotne obciążenie VAT

Prowadzę działalność gospodarczą, rozliczam się poprzez ryczałt ewidencjonowany, ale od przyszłego miesiąca przechodzę na VAT, ponieważ przekroczę limit. Chciałbym poszerzyć swoją działalność o recykling odpadu kabli miedzianych i aluminiowych, czyli odseparowanie miedzi lub aluminium od otuliny pokablowej. Od nowego roku podpisuję umowę kupna takiego odpadu z niemiecką firmą zajmującą się skupem oraz demontażem takich i innych odpadów. Moje pytanie dotyczy zagadnień podatkowych: czy kupując odpad od niemieckiej firmy, otrzymam od nich fakturę VAT? W jaki sposób później muszę się rozliczyć w Polsce oraz czy przy sprzedaży czystego metalu (miedzi i aluminium) w Polsce występuje VAT odwrócony?

Określenie momentu wykonania usługi przy sprzedaży za pośrednictwem dystrybutora

Jestem właścicielem małego wydawnictwa. Podpisałem umowę handlową z dystrybutorem na sprzedaż książek. Według umowy dystrybutor sprzedaje publikacje w imieniu własnym i na własny rachunek. Przekazanie publikacji następuje na podstawie dokumentów dostawczych (zawierających ilość, cenę zakupu, stawkę VAT oraz wartość). Należność dla dostawcy powstaje z chwilą otrzymania rozliczenia za sprzedany towar. Czy dystrybutor może sprzedawać towar nie posiadając jeszcze faktury zakupu, ponieważ faktura od mojego wydawnictwa – według umowy – pojawi się dopiero po przekazaniu rozliczenia ze sprzedaży? Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Co powinna zawierać wystawiona przeze mnie dla dystrybutora faktura VAT?

Rezygnacja z kasy fiskalnej przez kantor

Czy jak kantor zainstalował kasę fiskalną kilka lat, to temu istnieje w chwili obecnej możliwość rezygnacji z ewidencji na kasie fiskalnej sprzedaży kantorowej, skoro przepisy nie wymagają posiadania kasy fiskalnej przez kantory? Zaznaczam, że ponadto w ramach działalności gospodarczej jako osoba fizyczna prowadzę również inną działalność wymagającą posiadania kasy fiskalnej.

Zakup nieruchomości od firmy a zwrot podatku VAT

Kupuję nieruchomość handlową od firmy, w lokalu działa sieciowy sklep. Chcę wystąpić o zwrot VAT, gdyż wynosi on 150 tys. zł i odliczając go w fakturach za najem trwałoby to kilkanaście lat. Lokal chcę kupić na siebie jako osobę fizyczną, podając mój NIP, który będzie potem NIP-em jednoosobowej działalności gospodarczej, którą w tym celu zarejestruję. Firma będzie działać jako zwykła działalność gospodarcza plus zostanie zarejestrowana do opodatkowania VAT. Czy w opisanej sytuacji jest możliwy zwrot VAT, czy muszę jednak kupić lokal na uprzednio zgłoszoną działalność? Głównie zależy mi na tym, aby tak skonstruować transakcję zakupu, żeby zgodnie z prawem wystąpić o zwrot VAT-u.

Stosowanie różnych stawek VAT na ten sam produkt

Firma sprzedaje produkt z 22-procentową stawką VAT, chociaż po wystąpieniu o interpretację uzyskała informację, że jest on opodatkowany stawką 3-procentową. Nie jest to dla niej problemem, ponieważ kontrahent nie kwestionował tej stawki. Czy można stosować dwie stawki VAT?

Problem z VAT-em - wystawianie faktur dla firm z Unii Europejskiej

Mam pytanie dotyczące wystawiania faktur dla firm z Unii Europejskiej. Sprzedajemy produkt elektroniczny, stąd czasami zdarza się, że ktoś poprosi o fakturę na swoją firmie z Niemiec lub Wielkiej Brytanii. Czy w takim przypadku kwota za towar nie zawiera w sobie podatku VAT i musi zapłacić go firma w swoim kraju? Co musi się znaleźć na takiej fakturze? Ma tam być jakieś specjalne zdanie o odwrotnej płatności? Jak powinno brzmieć? Czy powinna widnieć jakaś stawka VAT? Czy na fakturze powinien/może/nie może znaleźć się wyraz netto/brutto (i jakie określenie jest prawidłowe w tej sytuacji)? Nasza platforma obsługuje automatyczne płatności, stąd zazwyczaj prośba o wystawienie faktury jest już po zapłacie – czy jest jakiekolwiek prawo, które wymagałoby od nas, żeby zwrócić ten VAT? W sensie czy cena dla osób, które biorą na fakturę, może być taka sama jak dla osób kupujących w Polsce, pomimo że nie zawiera VAT-u? Pytam, ponieważ mamy mało takich klientów i na ten moment nie chcemy zmieniać naszego systemu, żeby obsługiwał taki przypadek. Czy musimy sprawdzić każdą taką firmę w systemie VIES?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »