.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

„Odłączenie” od wspólnego kredytu po rozwodzie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 09.07.2014

Dwa lata temu rozwiodłam się z mężem bez orzekania o winie, przeprowadziliśmy podział majątku. Mieliśmy wspólny kredyt na mieszkanie; na rozprawie sąd ustanowił męża wyłącznym właścicielem nieruchomości, ale nie „odłączył” mnie od kredytu. Czy mogę coś zrobić w tej sprawie? Czy mąż może wymusić na mnie udział w spłatach rat?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przy podziale majątku sąd nie ma możliwości wpływu na niespłacone raty kredytu, tak samo jak nie może ingerować w umowę z bankiem. Mimo podziału majątku umowa z bankiem pozostaje ważna w takiej formie, w jakiej została podpisana. Jest Pani więc nadal kredytobiorcą. Nie ma możliwości ustalenia przez sąd, aby „wykreślono” Panią z tej umowy.

 

Można to zrobić indywidualnie, ustalając tę kwestię z bankiem i podpisując aneks do umowy.

 

Zgodnie z art. 519 § 1 Kodeksu cywilnego (w skrócie: K.c.) osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu). Do ważności takiej czynności prawnej konieczne jest jednak wyrażenie przez wierzyciela zgody na takie przejęcie długu. W innym przypadku ten punkt umowy o zniesienie współwłasności nie będzie skuteczny i małżonkowie dalej – pomimo podziału majątku wspólnego –będą odpowiadać za zobowiązania kredytowe zaciągnięte w trakcie trwania małżeństwa.

 

Do przejęcia długu może dojść w dwojaki sposób:

 

  1. w drodze umowy pomiędzy wierzycielem a osobą trzecią, tj. nowym dłużnikiem – przy wyrażeniu zgody przez dotychczasowego dłużnika;
  2. w drodze umowy pomiędzy dotychczasowym dłużnikiem a osobą trzecią, tj. nowym dłużnikiem – przy wyrażeniu zgody przez wierzyciela.

 

W obu przypadkach będzie to czynność prawna dwuczłonowa: człon pierwszy – to umowa między wymienionymi osobami, drugi człon – to oświadczenie zawierające zgodę na zmianę dłużnika. Dlatego też umowa o przejęcie długu staje się skuteczna dopiero po oświadczeniu zgody przez osobę, której zgoda jest potrzebna do skuteczności przejęcia długu.

 

Były mąż nie zmusi Pani do płacenia rat, ale bank może je egzekwować od Pani. Ponadto niespłacane raty i opóźnienia mają wpływ na Pani historię kredytową. Dlatego proponuję udać się do banku, przedstawić postanowienie o podziale majątku dorobkowego i zapytać o możliwość sporządzenia aneksu do umowy, aby nie była Pani już kredytobiorcą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »