Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odkupienie samochodu z leasingu a podatki

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.05.2011

Odkupuję z leasingu po pięciu latach samochód osobowy. Otrzymałem fakturę na 1200 zł. Jaki podatek i od jakiej wartości mam zapłacić w urzędzie skarbowym i jaką wartość mam przyjąć, wprowadzając pojazd jako środek trwały?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zakładając, że samochód był w leasingu operacyjnym, to był w tym okresie środkiem trwałym leasingodawcy. Składnikiem majątku leasingobiorcy, czyli Pana, będzie dopiero z chwilą zrealizowania wykupu, bowiem wówczas zostaje Pana własnością jako nabyty w drodze kupna środek trwały.

 

Powszechnie przyjmuje się, że wartością początkową takiego samochodu jest cena wykupu i kwota ta stanowi co do zasady wartość początkową. W przypadku gdy wartość początkowa samochodu jest niższa niż 3500 zł, można od razu zaliczyć koszty wykupu do kosztów podatkowych.

 

Wykup samochodu po leasingu nie wpływa na podatek odliczany od rat leasingowych i nie skutkuje utratą prawa do odliczenia podatku naliczonego i konieczności korygowania odliczonego podatku.

 

W podpisanej przez Pana umowie leasingu – tak jest prawie zawsze – suma ustalonych opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej nowego samochodu; zatem przy wykupie brak jest moim zdaniem po stronie Pana jako wykupującego przychodu do opodatkowania wynikającego z zastosowania ceny niebędącej wartością rynkową.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus siedem =

»Podobne materiały

Uniknięcie zapłaty podatku od całości kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania

Pod koniec 2006 r. kupiłem mieszkanie. Rok później wziąłem pod jego zastaw pożyczkę hipoteczną na dowolny cel. Za te pieniądze kupiłem działkę rolną, na której obecnie buduję dom (działkę przekształciłem na budowlaną). Kilka miesięcy temu sprzedałem mieszkanie za kwotę 100&nbs

Korekta deklaracji podatkowej – nieuwzględnienie dochodów z zagranicy (z Cypru)

W deklaracji podatkowej nie wpisałem informacji o dochodach z zagranicy (z Cypru) i chcę złożyć korektę zeznania. Czy to możliwe i czy grozi mi odpowiedzialność karna?

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej – jak obniżyć podatki?

Słyszałem, że mając firmę, można kupić inną spółkę, co wpłynie na obniżenie podatków. Nie znam szczegółów tego sposobu. Czy to jednak możliwe?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »