Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odkrycie konta w banku po zmarłym po załatwieniu spraw spadkowych

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 29.10.2019

Jestem jedynym spadkobiercą matki. Na podstawie korespondencji odkryłam niedawno, już po załatwieniu spraw spadkowych, że miała konto w banku. Byłam w banku i złożyłam papiery. Jest to już ponad rok od prawomocnego wyroku sądu i złożeniu przeze mnie zgłoszenia do US w miejscu zamieszkania matki deklaracji (było jeszcze mieszkanie). W banku wpisałam własny US – mieszkam w innej miejscowości. Co zrobić, żeby nie płacić podatku? Czy podałam dobry urząd?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Odkrycie konta w banku po zmarłym po załatwieniu spraw spadkowych

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nabycie spadku stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W przypadku jednak nabycia spadku po członkach najbliższej rodziny spadkobiercy mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku o którym mowa w art. 4a ustawy. Warunkiem skorzystania z całkowitego zwolnienia jest dokonanie zgłoszenia nabycia spadku na druku SD-Z2 do właściwego urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku.

 

W Pani przypadku pragnę zwrócić uwagę na art. 4a ust. 2 ustawy, który stanowi, źe jeżeli spadkobierca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o którym mowa powyżej zwolnienie, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

 

W rezultacie nadal ma Pani prawo do skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku z tytułu nabycia po matce środków pieniężnych znajdujących się na koncie. Wystarczy, że w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się Pani o istnieniu tych środków pieniężnych, złoży Pani ponownie druk SD-Z2 do właściwego urzędu skarbowego.

 

Odnośnie natomiast ustalenia, który urząd skarbowy jest właściwy, należy sięgnąć do treści § 7 ust. 1 lit. c rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych, gdzie możemy przeczytać, że w sprawach nabycia spadku w postaci środków pieniężnych właściwy jest US według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus dziesięć =

»Podobne materiały

Czy zobowiązania na rzecz gminy przechodzą na małoletnich spadkobierców?

Moje małoletnie dzieci zostały ustawowymi spadkobiercami zmarłego wujka (cała najbliższa rodzina odrzuciła spadek). Dzieci nabyły spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkodawca pozostawił po sobie mieszkanie i długi. Mieszkanie wykupił w 2007 r. od gminy z 90% bonifikatę. W akcie notari

Spadek po macosze, która była bezdzietna – czy należy się pasierbicy?

Chciałabym wiedzieć, czy po macosze, czyli drugiej żonie mojego ojca, która niedawno zmarła, należy mi się spadek? Macocha nie miała własnych dzieci.

Macocha, która nie przysposobiła pasierba – czy dziedziczy po jego śmierci?

Kto dziedziczy po zmarłym, który nie miał dzieci, żony, rodzeństwa ani rodziców? Żyjący krewni to: macocha, która nigdy nie przysposobiła zmarłego (czy ona dziedziczy po swoim pasierbie?), wujek (brat ojca zmarłego), kuzynostwo zmarłego (dzieci rodzeństwa jego rodziców).
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »