Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odkrycie konta w banku po zmarłym po załatwieniu spraw spadkowych

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 29.10.2019

Jestem jedynym spadkobiercą matki. Na podstawie korespondencji odkryłam niedawno, już po załatwieniu spraw spadkowych, że miała konto w banku. Byłam w banku i złożyłam papiery. Jest to już ponad rok od prawomocnego wyroku sądu i złożeniu przeze mnie zgłoszenia do US w miejscu zamieszkania matki deklaracji (było jeszcze mieszkanie). W banku wpisałam własny US – mieszkam w innej miejscowości. Co zrobić, żeby nie płacić podatku? Czy podałam dobry urząd?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odkrycie konta w banku po zmarłym po załatwieniu spraw spadkowych

Fot. Fotolia

Nabycie spadku stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W przypadku jednak nabycia spadku po członkach najbliższej rodziny spadkobiercy mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku o którym mowa w art. 4a ustawy. Warunkiem skorzystania z całkowitego zwolnienia jest dokonanie zgłoszenia nabycia spadku na druku SD-Z2 do właściwego urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku.

 

W Pani przypadku pragnę zwrócić uwagę na art. 4a ust. 2 ustawy, który stanowi, źe jeżeli spadkobierca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o którym mowa powyżej zwolnienie, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

 

W rezultacie nadal ma Pani prawo do skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku z tytułu nabycia po matce środków pieniężnych znajdujących się na koncie. Wystarczy, że w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się Pani o istnieniu tych środków pieniężnych, złoży Pani ponownie druk SD-Z2 do właściwego urzędu skarbowego.

 

Odnośnie natomiast ustalenia, który urząd skarbowy jest właściwy, należy sięgnąć do treści § 7 ust. 1 lit. c rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych, gdzie możemy przeczytać, że w sprawach nabycia spadku w postaci środków pieniężnych właściwy jest US według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - dwa =

»Podobne materiały

Spadek po macosze, która była bezdzietna – czy należy się pasierbicy?

Chciałabym wiedzieć, czy po macosze, czyli drugiej żonie mojego ojca, która niedawno zmarła, należy mi się spadek? Macocha nie miała własnych dzieci.

 

Macocha, która nie przysposobiła pasierba – czy dziedziczy po jego śmierci?

Kto dziedziczy po zmarłym, który nie miał dzieci, żony, rodzeństwa ani rodziców? Żyjący krewni to: macocha, która nigdy nie przysposobiła zmarłego (czy ona dziedziczy po swoim pasierbie?), wujek (brat ojca zmarłego), kuzynostwo zmarłego (dzieci rodzeństwa jego rodziców).

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »