Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odgórne ustalenie ojcostwa

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.08.2014

W lipicu rozwiodłem się z żoną. Dowiedziałem się, że w grudniu urodziła dziecko. Nie jestem jego ojcem, ale wiem, że prawo w tej sytuacji odgórnie uznaje mnie za ojca. Jakie krok muszę podjąć, by obalić to ojcostwo?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwanego dalej K.r.io.

 

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pana pytania wynika, iż w sierpniu 2013 r. rozwiódł się Pan z małżonką. W grudniu 2013 r. Pana małżonka urodziła dziecko. W Pana ocenie nie jest Pan ojcem dziecka.

 

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Innymi słowy, nie rok, a 300 dni od ustania małżeństwa decyduje o tym, czy będziemy mieli do czynienia z domniemaniem ojcostwa po stronie małżonka lub też było małżonka.

 

W treści pytania wskazuje Pan, iż rozwód został orzeczony w lipcu 2013 r., a dziecko urodzić się miało w grudniu 2013 r. Dla potrzeb niniejszej opinii, jako iż każdy dzień jest istotny, przyjmuję, iż rozwiedli się Państwo w dniu 1 lipca 2013 r. Mając na uwadze powyższe, domniemanie, iż to Pan jako były małżonek jest ojcem dziecka, trwa aż do 25 kwietnia 2014 r.

 

Zasadne jest zatem wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przyjmując z ostrożności, iż dziecko urodziło się 1 grudnia 2013 r. (wskazuje Pan jedynie na miesiąc grudzień), czas do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa upływa z ostatnim dniem maja 2014 r.

 

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa wytaczać powinien Pan przeciwko matce i dziecku. Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.

 

Wyraźnie przy tym wskazać należy, iż nawet gdyby matka dziecka nie wyraziła zgody na przeprowadzenie badania DNA, odmawiając zgody na pobranie krwi swojej i dziecka, wówczas zgodnie z orzecznictwem istnieje możliwość przyjęcie na mocy innych dowodów, że ojcem dziecka jest inna osoba, aniżeli małżonek.

 

Pogląd taki wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 października 2011 r., sygn. akt II CSK 87/11, w którego tezie wskazał, iż „w procesie o zaprzeczenie ojcostwa, w którym dowód z badania DNA nie może być przeprowadzony, ponieważ matka nie zgadza się na pobranie krwi swojej i dziecka, domniemanie wywiedzione na podstawie art. 233 § 2 k.p.c. mogłoby stać się przesłanką obalenia domniemania wynikającego z art. 62 § 1 k.r.o., gdyby uzasadniało jednocześnie wniosek, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne”.

 

Innymi słowy, jeżeli matka dziecka (Pana małżonka) odmówiłaby przeprowadzenia dowodu z badania DNA, nie przedstawiając jednocześnie powodu odmowy, możliwe jest obalenie domniemania Pana ojcostwa za pomocą innych dowodów.

 

Wyraźnie podkreślić należy jednak, że sama odmowa przeprowadzenia badań DNA, przy jednoczesnym braku innych dowodów na fakt, jakoby ojcem dziecka był inny mężczyzna niż małżonek lub były małżonek, nie daje podstawy do skutecznego podważenia domniemania. Jak wskazuje Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 listopada 2004 r., sygn. akt V CK 276/04: „w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa obawa matki dziecka o wynik badań DNA, stanowiąca motyw odmowy poddania się pobraniu krwi swojej i dziecka, nie wystarcza do przyjęcia niepodobieństwa, aby mąż mógł być ojcem dziecka (art. 67 i 68 § 2 k.r.o.)”.

 

W chwili obecnej zasadne jest zatem ustalenie osób, które mogą poświadczyć o tym, czy Pana była małżonka prowadziła rozwiązły tryb życia. Nie bez znaczenia dla przedmiotu sprawy będzie także wina w rozkładzie pożycia małżeństwa. Jeżeli doszło bowiem do zdrady, wówczas możliwe jest wskazanie przez dowody przeprowadzone w postępowaniu rozwodowym, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ojcem dziecka urodzonego w grudniu 2013 r. jest inny mężczyzna. Jeżeli bowiem w toku sprawy o rozwód ustalono, iż nie pozostawali Państwo we współżyciu fizycznym od czasu dłuższego niż od marca 2013 r., to w mojej ocenie powyższe także świadczy na Pana korzyść, nawet gdyby matka dziecka odmówiła udziału w badaniu DNA.

 

Opłata sądowa od pozwu wynosi 200 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dziecko jako owoc zdrady męża z zamężną kobietą – domniemanie ojcostwa

Kilka miesięcy temu mój mąż przyznał się do zdrady. Okazało się, że jego kochanka jest w ciąży. Od kilku lat była mężatką, miała już jedno dziecko z tego małżeństwa. Przez całą ciążę twierdziła, że mój mąż jest ojcem dziecka, ale nigdy nie pozwoliła mu porozmawiać z g

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa

Ponad 3 lata temu uznałem dziecko. Jednak nie jestem biologicznym ojcem tego dziecka i zawsze o tym wiedziałem. Rozstałem się z partnerką i chcielibyśmy cofnąć oświadczenie odnośnie ojcostwa. Czy możemy wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa? Czy można wykorzystać nieważność oś

Uznanie ojcostwa

Jestem w ciąży z obcokrajowcem. Od 3 lat jestem rozwiedziona. Ojciec dziecka obecnie jest w trakcie rozwodu. Chcielibyśmy, aby uznanie ojcostwa nastąpiło dopiero po orzeczeniu rozwodu. Dziecko najprawdopodobniej urodzi się w Polsce. Jakie działania powinnam podjąć, aby można było za kilka
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »